Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
blaszka

Identyfikacja znaczka - pomocy!

Rekomendowane odpowiedzi

blaszka   

Proszę o pomoc w identyfikacji przedmiotu na zdjęciu.

Prawdopodobnie miał możliwość przypięcia, z tyłu został jakby ślad po lutowaniu.

Na odwrocie widnieje napis GES GESCH, co oznacza chyba niemieckie prawa autorskie?

Z góry wszystkim dziękuję za okazane zainteresowanie.

post-9933-0-74399800-1384079743_thumb.jpg

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Niewątpliwie coś nawiązujące bądź związane z Deutsches Orden, ale co oznacza ta mitra królewska lub książęca ?

Może to herb jakiegoś miasta ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
blaszka   

Tomasz N, przejrzałem całe mnóstwo niemieckich herbów. Niestety, na nic się nie natknąłem.

Secesjonista, czy podejrzewasz, czego to może być symbol?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
amon   

Tomasz N, przejrzałem całe mnóstwo niemieckich herbów. Niestety, na nic się nie natknąłem.

Secesjonista, czy podejrzewasz, czego to może być symbol?

Blaszka patriotyczna nawiązująca do spuścizny Zakonu NMP, z koroną cesarskich Niemiec. Wykonana przed rokiem 1914. Brak napisów nie pozwala na dokładniejsze wydatowanie. Być może zachowało się coś na rewersie odznaki ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Korona jest (przypomina) pruską, a nie cesarską.

Osobiście szukałbym analogii wśród patriotycznej biżuterii niemieckiej (wschodniopruskiej?) z okresu po I-ej wojnie światowej (plebiscyt, monarchiści itp.). Ale to tylko domysły.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
amon   

Wzór korony na pewno po roku 1871. Z resztą, zgadzam się z Brunonem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
blaszka   

Widzę, że dyskusja ruszyła, wszystkim dziękuję :)

Próbuję natknąć się na coś choćby podobnego w Internecie, ale nie mogę.

Amon, na rewersie zachował się tylko napis GES GESCH i ślad jakby po zapince.

A gdyby powiązać to z terenami przy obecnej granicy niemiecko-polskiej (Kostrzyn n. Odrą, Dębno Lubuskie)? Czy to w czymś pomoże?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
amon   

Widzę, że dyskusja ruszyła, wszystkim dziękuję :)

Próbuję natknąć się na coś choćby podobnego w Internecie, ale nie mogę.

Amon, na rewersie zachował się tylko napis GES GESCH i ślad jakby po zapince.

A gdyby powiązać to z terenami przy obecnej granicy niemiecko-polskiej (Kostrzyn n. Odrą, Dębno Lubuskie)? Czy to w czymś pomoże?

GES GESCH, to skrót oznaczający -wzór zastrzeżony, prawnie chroniony. Typowe oznakowanie wpinki, oraz wszelkich wyrobów na terenie Rzeszy.

Odznaka może mieć związek z Kostrzynem n/O, bowiem w tym mieście stał zamek wzniesiony przez Krzyżaków. Później dokładnie w tym samym miescu zbudowano renesansowy obiekt, dalej zwany zamkiem.

Zatem spuścizna zakonna jest. Wpinka na pewno nawiązuje do historii krzyżackiej w Kostrzynie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

W Kostrzyniu jest też przeprawa przez Odrę. Równie dobrze mógł ją stracić jakiś uchodźca z Prus Wschodnich

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   

A ja myślę że jest to emblemat z okresu I WS. Mamy tu herb zakonu krzyżackiego z koroną Cesarstwa Pruskiego. Podobny układ miał krzyż żelazny z okresu I WS.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Takie odznaki nie były przypinane, noszono je na igle.

Ja znalazłem kilka wariantów podobnych do zamieszczonego tutaj, w wariantach z napisami wokół tarczy np. "In treuen rest".

Dodam, że odznaka w postaci takiej tarczy z krzyżem, ale bez korony opisany jest jako: "Grenzschutz Ost. Deutschritterkreuz".

Warto zajrzeć do profesjonalnych katalogów, np.

André Hüsk "Katalog der Orden und Ehrenzeichen des Deutschen Reiches 1871-1945" (tak od pozycji 21.50d)

Jörge Nimmergut "Deutschland Katalog 2005/2006 Orden & Ehrenzeichen 1800-1945" (tak od pozycji 2249)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
amon   

Panowie i Panie. Odznaka jest jedną z setek, jak nie tysięcy wzorów różnorakich organizacji czy stowarzyszeń powoływanych przy byle jakiej okazji. Do tego dochodzą wydarzenia rocznicowe, zloty spotkania itp. okazje. Temat rzeka. To co widzimy na tarczy, zostało napisane. To czego nie wiemy, być może z czasem się wyjaśni.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

No amonie - choć zgadzam się z konstatacją, że to zapewne typowa odznaka upamiętniająca...

to przypomnę, że stwierdziłeś:

- na znaczku jest korona cesarska

- po czym stwierdziłeś, że zgadzasz się z Bruno... który pisał o koronie pruskiej

- napisałeś też, że: "Wpinka na pewno nawiązuje do historii krzyżackiej w Kostrzynie"; ja tam nie wiem skąd ta pewność?

- napisałeś "Wykonana przed rokiem 1914" - skąd ten wniosek?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.