Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Trian

Bitwa Warszawska a Powstanie Warszawskie

Rekomendowane odpowiedzi

Męczące:

dla objaśnienia - nie uważam, że P.W. w PRL-u było totalnie przemilczane, uważam że kwestia tego wydarzenia było manipulowana i problematyczna dla władz.

Kwestia zwycięstwa nad bolszewikami - była pomijana w omówieniu tego okresu.

I teraz jak najbardziej się zgadzam z powyższym. Czyli jakoś "wymęczyliśmy" ... :thumbup:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

wspomniałeś o kierunku marszu Krasnoj Armii, mógłbyś rozwinąć?

A o czym tu pisać. Kierunek był ten sam, cel, "wyzwolenie" Europy z ucisku, podobnież. Również tow. Soso pojawia się w obu zdarzeniach, choć w różnej randze.

No i przeszkadzający temu "szlachetnemu" dziełu Polacy. Za pierwszym razem skutecznie, za drugim już nie.

Edytowane przez Tomasz N

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Złożyć podanie w trzech kopiach, tydzień oczekiwania na odpowiedź. A tak na serio - w kwestii "Zośki" już pisałem. Proszę sprawdzić na pierwszej stronie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jancet   

No to skoro nie przekracza, to dodam parę J.

W tej części epoki realnego socjalizmu, którą pamiętam, czyli od połowy lat 60-ych, pamięć Powstania Warszawskiego była bardzo silnie eksponowana. Jest to jedno z najbardziej wyrazistych wspomnień z dzieciństwa - na wakacje z reguły wyjeżdżaliśmy w lipcu, 1 sierpnia byliśmy już w domu na Mokotowie. Od rana czekało się na godzinę "W" - o godzinie 17-ej zaczynały wyć syreny wszystkich socjalistycznych zakładów pracy. Na przeciwko moje domu były zakłady radiowo-techniczne na Fortach Mokotowskich - to była ta "moja" syrena, ważne było dla mnie, by jej nie włączyli ani o 10 sekund przed, ani po innych. A było już po fajrancie, jednak tego dnia wielu pracowników czekało w swoim zakładzie do 17-ej i wychodziło dopiero po tym, jak syreny wybrzmiały.

Na dźwięk syren kierowcy zatrzymywali swe pojazdy. Syreny brzmiały bodajże 3 minuty i na te trzy minuty całe miasto zamierało, oddając hołd powstańcom.

Szczerze mówiąc, nie pamiętam, czy w latach 80-ych i 90-ych było podobnie. Po roku 2000 tak się złożyło, że 1 sierpnia byłem na wakacjach poza granicami naszego pięknego kraju. Z wyjątkiem 1 sierpnia 2009 roku. Wtedy, z kilkuminutowym opóźnieniem, krótko zawyła syrena Ochotniczej Straży Pożarnej w Starej Miłośnie. Wyjrzałem przez okno na ulicę Jana Pawła II - żaden samochód nawet nie zwolnił. O szosie brzeskiej już nawet nie wspominając.

Za to gdzieś w połowie lipca tego roku pojawiły się bilbordy, reklamujące przeznaczony dla młodzieży "Mój śpiewnik powstańczy". W naiwności swej sądziłem, że pokolenie moich rodziców i dziadków walczyło o to, żeby ich dzieci, wnuki i prawnuki nie miały "swojego" śpiewnika powstańczego.

Natomiast co do wydarzeń z sierpnia 1920 roku, to faktycznie w urzędowej propagandzie ich rocznice były konsekwentnie niedostrzegane. Co bynajmniej nie oznacza, że w ogóle przemilczane.

W Atlasie Historycznym Polski, polecanym przez ministerstwo oświaty, czy jak się to wtedy zwało, jako materiał pomocniczy do nauki historii w liceach jest odrębna tablica poświęcona wojnie polsko-radzieckiej z pomocniczą mapką, dotyczącą samej bitwy warszawskiej.

W II tomie Dziejów Oręża Polskiego autorstwa Kozłowskiego i Wrzoska, wydanych przez Wydawnictwo Obrony Narodowej w 1973 roku, obejmującym lata 1974-1938, opis wojny zajmuje stron kilkanaście, z tego prawie połowa dotyczy bitwy warszawskiej.

Nawet w "gadzinowym" wydawnictwie "Książka i Wiedza" z 1972 roku "Gdy runęły trony", poświęconej rewolucji i wojnie domowej w Rosji, problematyce wojny z Polską i bitwy warszawskiej poświęcono stron kilkanaście.

I były to relacje ... maksymalnie zobiektywizowane. To znaczy, że nie pisano że "na szczęście" wojska polskie bitwę i wojnę wygrały, ale nie pisano też, że "niestety". Sucha relacja z wydarzeń. Kto chciał, mógł te wydarzenia poznać. Komu się nie chciało, ten dziś biadoli, jak to socjalistyczna władza przemilczała, ukrywała, fałszowała etc. etc.

Edytowane przez jancet

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

W tej części realnego socjalizmu, której niektórzy mogą nie pamiętać - bywało różnie, oto podręcznik M. Dłuskiej, J. Schoenbrenner "Historia dla klasy IV" (Warszawa 1955) przynosi nam informacje o dotarciu Armii Czerwonej do Wisły i o tym, że zatrzymała się na Pradze przygotowując się do kolejnej ofensywy. Można przeczytać o tym jak Bierut przedzierał się przez front do stolicy.

O Powstaniu Warszawskim jednak nic nie można było przeczytać.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   

Powstanie Warszawskie nie było przemilczane w PRL: było przekłamywane, traktowane wybiórczo na poczet ówczesnej propagandy

Mam na swoich kolanach sierpniowy numer miesięcznika Foto [wcześniej Fotografia] z 1979 roku. Jednym z regularnie piszących był Jan Sunderland, uczeń takich mistrzów "światła" jak Jerzy Lande, czy Jan Bułhak. Nie o tym jednak.

Próżno doszukać się wewnątrz numeru jakiejkolwiek wzmianki o Powstaniu, acz na ostatniej stronie redakcja zamieściła takie zdjęcie, podpisane 1944 [a w stopce redakcyjnej podano: Kwatera powstańców na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, fot. Aleksander Kęplicz];

evrj.jpg

Edytowane przez bavarsky

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.