Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
kamil012

Armia Czechosłowacka

Recommended Posts

kamil012   

Witam wszystkich. Jestem tu nowy i liczę na Waszą pomoc :)Możliwe ,że jest to zły dział ,lecz nie potrafiłem przyporządkować mojego zapytania nigdzie indziej. W razie pomyłki proszę o przeniesienie go do odpowiedniego działu :)

Szukam informacji czy też ich źródeł na temat : "Organizacji i wyposażenia sił lądowych Czechosłowacji w latach 1938- 1945" Głównie chodzi o to ,jakie istniały dywizje , jaki był ich skład i kto nimi dowodził. Jakie wyposażenie posiadały poszczególne dywizje (typy czołgów, dział czy broni strzeleckiej)Możliwe ,że w tym temacie trzeba będzie zasięgnąć informacji w zagranicznych stronach nie mam pojęcia. Z góry dziękuję za pomoc. Pozdrawiam ,Kamil ;)

Edited by secesjonista
post przenoszę do działu Pomoc

Share this post


Link to post
Share on other sites
zyxu   

Tak z miejsca to: P. Majewski - Nierozegrana kampania. Możliwości obronne Czechosłowacji jesienią 1938 roku

Proponuję pobuszować w internecie, na pewno się coś znajdzie. Chociażby w postaci odsyłaczy do publikacji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trochę zastanawiający ten przedział czasowy (1938-1945). Czy chodzi Ci o armię I Republiki do Monachium, armię czechosłowacką w krótkim okresie pomonachijskim (II Republika), Vládní vojsko Protektoratu, czy siły zbrojne na emigracji?

Jeżeli chodzi o okres do 1939 najbardziej kompetentną pozycją jest - moim zdaniem - ksiązka J. P. Wiśniewskiego, Armia czechosłowacka w latach 1932-1938, Toruń 2001. O dywizjach piechoty jest tam np. na s. 71-76 (stan wielkich jednostek się zmieniał - i tak np. 1 stycznia 1937 roku było 12 dwubrygadowych dywizji piechoty, od 1 stycznia 1938 Czechosłowacy przeszli na dywizje trzypułkowe, których było 17, a w czasie mobilizacji ich liczba uległa podwojeniu). O innych wielkich jednostkach, w tym o dywizjach szybkich informacje znajdziesz w innych częsciach tej ksiązki. Także o kadrze i wyposażeniu.

Dokładny ordre de Bataille armii czechosłowackiej w dniu 27 września 1938 r. masz na s. 220 i n. ww. książki Wiśniewskiego (wraz z nazwiskami dowódców).

Ogólnie o pomonachijskich (i emigracyjnych) czechosłowackich siłach zbrojnych na s. 213-217 tej ksiązki. I tak np. siły zbrojne II Republiki w styczniu 1939 r. to już tylko 10 dywizji piechoty i 2 dywizje szybkie oraz samodzielna grupa operacyjna na Ukrainie Zakarpackiej (s. 214).

Siły emigracyjne to m. in. Vojenska Skupina w Polsce, od baonu do dywizji we Francji, brygada pancerna i dywizjony lotnicze w Wielkiej Brytanii, baon na Bliskim Wschodzie, od baonu do korpusu w ZSRR itd.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Szukam informacji czy też ich źródeł na temat : "Organizacji i wyposażenia sił lądowych Czechosłowacji w latach 1938- 1945" Głównie chodzi o to ,jakie istniały dywizje , jaki był ich skład [...]Możliwe ,że w tym temacie trzeba będzie zasięgnąć informacji w zagranicznych stronach nie mam pojęcia.

Zacznij od Niehorstera ...

http://niehorster.orbat.com/037_czechoslovakia/__czechoslovakia.html

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tomasz N   

Sporo jest w wydanej w 1938 r. książce S. Ołpińskiego "Podnieśmy ją wzwyż".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.