Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
gregski

Celownik optyczny

Rekomendowane odpowiedzi

To może dlatego tenże Simo odradzał przyżądy optyczne do celowania i korzystał jedynie z muszki i szczerbinki (jeśli wierzyć wiki -czy w tym wypadku można ?)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   

Speedy napisał

1) Pogromcy jako celów użyli nowoczesnych lunet myśliwskich, o stosunkowo dużej długości. Mają one w środku zwykle dużą liczbę soczewek (nawet do 10?). Przeciwnik Charlesa Hathcocka, wietnamski snajper w latach 60. ub. wieku niemal na pewno uzbrojony był w kb Mosin z celownikiem PE, stosunkowo krótkim i mającym w środku tylko 3 soczewki.

Ilość użytych soczewek w celowniku nie jest wykładnikiem jego jakości. Im więcej szkła tym gorzej. Nowoczesne celowniki optyczne to urządzenia optyczne wyposażone w liczne bajery. Nie przydatne na polu walki. Zoom stosowany w optyce robi zwykle ciemny obraz obiektu. Najlepszy celownik to - konstrukcja mechaniczna iście pancerna, obiektyw o średnicy 50 /60mm. Przy większych powiększeniach, obiektyw zwykle jest większy. Duży obiektyw daje jaśniejszy obraz. Okular trzy soczewkowy ( przykładowo Kellnera )jest tu już wystarczający.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A użytkownik Moradino10 jakiej marki używa celownika optycznego?

Moja zabawka to:

Tasco 3-7x20

Ma Krzyż 30/30

krzyz_30-30.gif

Google podpowiada, że jest do kupienia za 100 PLN - militaria.pl/tasco/luneta_celownicza_tasco_3-7x20_30_30_%28rf37x20%29_p2189.xml

Czyli taniocha :-)

Używam wiatrówki też kupionej za parę groszy.

Zasięg skuteczny z lunetą to:

40m - około 80% w celu

50m - około 60% w celu

60m - około 40% w celu

Trzeba pamiętać, że sam nie jestem zbyt dobrym strzelcem. Ale przed zainstalowaniem lunety wyniki były w pobliżu 0% ;-)

Co do odległości to specjalnie dziś zmierzyłem w jakiej odległości od stanowiska strzelniczego są cele.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Moja zabawka to:

Tasco 3-7x20

Swoją drogą podziwiam wybór przyrządu optycznego do wiatrówki. Nie wiem tylko do czego się przydaje powiększenie 7-krotne, przy "wiatrówkowych" odległościach strzelania? Co prawda wolę "klasykę" i celownik mechaniczny, ale mam przy karabinku samopowtarzalnym Erma EGM-1 kal. 22LR celownik 4x32 i w zupełności wystarcza do strzelania na 250m (dałoby radę i na 300m, ale zauważyłem, że na tej odległości nawet mocniejszy .22LR HV zwykle nie uruchamia czujnika figury bojowej i jej nie chowa - na 250m nie ma problemu, działa za każdym trafieniem).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   

W dodatku to Tasco ma Zoom. Czyli Badziew. Rozsypię się to coś po dobrej strzelaninie z wichurówki. Zwykle spada siatka celownicza. Dobry celownik ma siatkę celowniczą wytrawianą na szkle.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.