Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Czarny Kruk

Pytania dotyczące formacji

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Interesuje mnie podział odziałów kawalerii, słyszałem o szwadronach ( 16 jeźdców ) istnieje więcej typów? A tak pozatym podział wojsk artylerii, jak i stopnie w artylerii.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Zasadniczo kawaleria i artyleria miała wtedy podobne nazewnictwo. Odpowiednikiem batalionu był dywizjon, odpowiednikiem kompanii szwadron lub eskadron

W Polsce międzywojennej cudownie rozmnożono pułki kawalerii pomijając szczebel dywizjonów. Pułk kawalerii składał się z szwadronów, (czyli tak naprawdę był dywizjonem).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Słusznie. Bateria to odpowiednik kompanii.

Edytowane przez Tomasz N

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pułk kawalerii składał się z szwadronów, (czyli tak naprawdę był dywizjonem).

Żeby był dywizjonem musiałby się składać dokładnie z dwóch szwadronów, czy tak właśnie było ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jancet   

Głównie młoda Polska.

Zawsze myślałem, że ten termin dotyczy literatury, a nie wojskowości. I nie mam pojęcia, czy chodzi o okres międzywojenny, czy o początki państwa polskiego.

Jeśli o to pierwsze, to dość dużo informacji znajdziesz tu:

http://wp39.struktury.net/pulk-kawalerii-rekonstrukcja.html.

Nie potrafię zawartych tam informacji poważnie zweryfikować, ogólnie wydają mi się dość rzetelnie zebrane, z tym że - jak i autor się zastrzega - różnie bywało, to taka "rekonstrukcja" typowego schematu.

Generalnie od XVIII wieku pułki kawalerii dzieliły się organizacyjnie na szwadrony (zwykle cca 160 koni), a te na plutony, czasem jeszcze były kompanie, a u nas - chorągwie.

Dywizjon raczej nie był pododdziałem w sensie organizacyjnym, lecz taktyczną formą szyku kawalerii. Po prostu do szarży szykowano jazdę po dwa szwadrony w jednej linii i te dwa szwadrony nazywano dywizjonem. Szarżowały te dywizjony uszykowane schodkami od lewego, od prawego czy od środka, w skład jednego dywizjonu mogły wchodzić szwadrony różnych pułków.

Oczywiście bywały wyjątki, choćby Dywizjon Karabinierów w wojnie polsko-rosyjskiej 1831, który był oddziałem - czasem z tego powodu zwany był pułkiem.

Wszystko to dotyczy raczej XIX wieku. W wieku XX kawaleria walczyła głównie pieszo, a maszerowała konno. Szarże oczywiście się zdarzały i to wcale nie rzadko (np. w wojnie polsko-radzieckiej), ale raczej nie całymi pułkami i dywizjami.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.