Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Czarny Kruk

Pytania dotyczące formacji

Recommended Posts

Witam.

Interesuje mnie podział odziałów kawalerii, słyszałem o szwadronach ( 16 jeźdców ) istnieje więcej typów? A tak pozatym podział wojsk artylerii, jak i stopnie w artylerii.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tomasz N   

Zasadniczo kawaleria i artyleria miała wtedy podobne nazewnictwo. Odpowiednikiem batalionu był dywizjon, odpowiednikiem kompanii szwadron lub eskadron

W Polsce międzywojennej cudownie rozmnożono pułki kawalerii pomijając szczebel dywizjonów. Pułk kawalerii składał się z szwadronów, (czyli tak naprawdę był dywizjonem).

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tomasz N   

Słusznie. Bateria to odpowiednik kompanii.

Edited by Tomasz N

Share this post


Link to post
Share on other sites
Pułk kawalerii składał się z szwadronów, (czyli tak naprawdę był dywizjonem).

Żeby był dywizjonem musiałby się składać dokładnie z dwóch szwadronów, czy tak właśnie było ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
jancet   

Głównie młoda Polska.

Zawsze myślałem, że ten termin dotyczy literatury, a nie wojskowości. I nie mam pojęcia, czy chodzi o okres międzywojenny, czy o początki państwa polskiego.

Jeśli o to pierwsze, to dość dużo informacji znajdziesz tu:

http://wp39.struktury.net/pulk-kawalerii-rekonstrukcja.html.

Nie potrafię zawartych tam informacji poważnie zweryfikować, ogólnie wydają mi się dość rzetelnie zebrane, z tym że - jak i autor się zastrzega - różnie bywało, to taka "rekonstrukcja" typowego schematu.

Generalnie od XVIII wieku pułki kawalerii dzieliły się organizacyjnie na szwadrony (zwykle cca 160 koni), a te na plutony, czasem jeszcze były kompanie, a u nas - chorągwie.

Dywizjon raczej nie był pododdziałem w sensie organizacyjnym, lecz taktyczną formą szyku kawalerii. Po prostu do szarży szykowano jazdę po dwa szwadrony w jednej linii i te dwa szwadrony nazywano dywizjonem. Szarżowały te dywizjony uszykowane schodkami od lewego, od prawego czy od środka, w skład jednego dywizjonu mogły wchodzić szwadrony różnych pułków.

Oczywiście bywały wyjątki, choćby Dywizjon Karabinierów w wojnie polsko-rosyjskiej 1831, który był oddziałem - czasem z tego powodu zwany był pułkiem.

Wszystko to dotyczy raczej XIX wieku. W wieku XX kawaleria walczyła głównie pieszo, a maszerowała konno. Szarże oczywiście się zdarzały i to wcale nie rzadko (np. w wojnie polsko-radzieckiej), ale raczej nie całymi pułkami i dywizjami.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.