Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
w4w

Radio Maryja

Czy poglądy głoszone przez media ojca Rydzyka mieszczą się w ramach pluralizmu politycznego?  

70 użytkowników zagłosowało

  1. 1.

    • Tak
      13
    • Nie, osoby duchowne nie powinny publicznie wygłaszać swoich poglądów politycznych, media trzeba zlikwidować,a w zamian wprowadzić TVP Religia, stację o charakterze religijnym pozbawioną jednak audycji o polityce
      9
    • Nie, osoby duchowne nie powinny publicznie wygłaszać swoich poglądów politycznych, media o.Rydzyka trzeba zmienić, ale ich likwidacja nie jest konieczna
      15


Rekomendowane odpowiedzi

nazaa   
Uuuu, a profesorowie powinni wykorzystywac swoją pozycje, zeby wpływac na decyzje... ?

Nie.

Uuuu, a profesorowie powinni wykorzystywac swoją pozycje, zeby wpływac na decyzje... ? A popularni sportowczy czy nie daj Boze aktorzy? Czy jak partia płaci popularnemu aktorowi, zeby wystąpił w jej reklamie, rzucił pare sloganów i "wpłynał dizęki swojej pozycji na decyzje" to jest OK?

Nie, ale tak się składa, że temat dotyczy osób duchownych, a nie profesorów, popularnych sportowców czy też aktorów. Wypowiadałam się nt. osób duchownych, a nie wszystkich innych, więc racz Hauer wybaczyć.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Hauer, masz dużo racji, ale dlaczego nie możesz wyrażać swoich opinii bez używania złośliwej ironii? Wszystkim byłoby przyjemniej i atmosfera byłaby zdrowsza;)

Problemem związanym z działalnością o. Rydzyka nie jest to że jego Radio uprawia politykę, tylko to że o. Rydzyk przedstawia swoje stanowisko jako stanowisko całego Kościoła...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Hauer   
Problemem związanym z działalnością o. Rydzyka nie jest to że jego Radio uprawia politykę, tylko to że o. Rydzyk przedstawia swoje stanowisko jako stanowisko całego Kościoła...
Jesli prawda jest to co piszesz, to to jest problem Kościoła, że nie potrafi sobie z tym poradzic.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
tuxman   

Mile Waćpanny i Szanowni Waćpanowie!

Rozgłośni radiowych typowo kościelnych (rozgłośni katolickich) jest w Polsce od groma. W przeważającej ilości są to stacje lokalne. Z ostatnich obliczeń wynika, że Radio Maryja ma wpływ na.. aż 2% wszystkich radio-słuchaczy w Polsce. Zastanawiam się, skąd więc tyle szumu wokół tej rozgłośni? Które mass-media najbardziej biją w bęben i larum grają? O co to tutaj tak naprawdę chodzi?

Zaś co do osoby samego o. Rydzyka, to strasznie demonizowany jest w komercyjnych niepublicznych mediach... Dlaczego nie spotyka to np. rozgłośni "Anioł Beskidów?"

Podobnie jest z samym ukuciem terminu/szufladki "moherowe berety". Nacechowanym niesamowicie negatywnym ładunkiem emocji, podświadomie u każdego z nas - rozszerzającym się na katolików w Polsce. Kto po raz pierwszy posłużył się tym terminem w Polsce (dla ułatwienia dodam, że była to jedna z najbardziej poczytnych gazet w kraju).

Wreszcie - kim tak naprawdę jest sam o.Rydzyk?

Zainteresowanych odpowiedzią na moje pytania, odsyłam w pierwszym rzędzie do książki ś.p. Vladimira Volkoffa "Psychosocjotechnika, dezinformacja – oręż wojny".

Pozdrawiam

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Duchowni nie powinni wygłaszać swoich poglądów politycznych, co nie oznacza, że mogą je mieć, ale to już rzekła nazaa i takie też jest moje zdanie.

Duchowni mogą sobie prowadzić radio, ale niech nie mieszają się w politykę, a zajmą się sacrum. Łączenie sacrum i profanum nie jest dobre.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem prawo im nie zabrania, ale skoro to jest rozgłośnia Katolicka to na antenie miejsca na wygłaszanie tych poglądów nie może być miejsca, tak jak na ambonie. Do tego w sprawie RM razi indolencja Episkopatu i Papieża. Papież umywa ręce, a Episkopat boi się utraty słuchaczy RM i jakiegoś rozłamu czy niezadowolenia w Kościele interesy partykularne nad dobrem wszystkich wierzących.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Pomyślmy - jeśli siła Rydzyka tkwi w starszych ludziach, to jest to siła ulotna. Kiedyś się skończy, i nie odradza się... więc no problemo, problem rozwiąże się sam!

Ksiądz ma prawo wygłaszać swe poglądy, ale trzymać się z dala od polityki.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
adam1234   
Pomyślmy - jeśli siła Rydzyka tkwi w starszych ludziach, to jest to siła ulotna. Kiedyś się skończy, i nie odradza się... więc no problemo, problem rozwiąże się sam!

Ale podobno, wredni ludzie długo żyją :twisted: :twisted:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
amon   

Jednak działalność Radia Maryja mieści się w ogólnym pojęciu -wolności słowa . Czyli bez względu na kontrowersyjność tego typu działań ma prawo głosić co chce . Ciekawe czy plon jaki z tego zbierze Kościół będzie obfity i zadowalający ? Myślę że nie będzie .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
piotr25   

A może problem leży gdzie indziej.. Może Radio Maryja nie jest problemem tylko media będące po przeciwnej stronie. Prezentujące skrajny liberalizm, antyklerykalizm. Im się niczego nie zarzuca a im bardziej rzucają błotem wokoło tym lepiej. Przecież w Radiu Maryja żaden duchowny nie osądza zdarzeń politycznych, ich rola ogranicza się do bycia dziennikarzami którzy zapraszają polityków (i to różnych ugrupowań które się na to zgodzą i które nie opowiadały kłamstw na temat Radia Maryja. Byli reprezentanci LPR,PO,Samoobrony, Pisu, PSL-u itd.). Wie to ten kto choć raz słuchał jakieś audycji RM z udziałem polityków (bo większość to jednak wbrew pozorom modlitwa i katecheza). Więc medium to nie różni się niczym od choćby TVN-u czy Polsatu. Na antenie wypowiadają się konkretni ludzie i to co oni powiedzą to jest ich odpowiedzialność a nie radia, tak samo jest w przypadku dzwoniących ludzi. Poza tym przy episkopacie istnieje Rada Biskupów zajmująca się Radiem Maryja więc Radio podlega episkopatowi (więc zarzuty o konflikt z episkopatem są bzdurne), co innego z telewizją Trwam która jest tworem świeckim. Osobiście również nie zgadzam się z niektórymi poglądami gości RM ale śmieszy mnie to poczucie jakiegoś zagrożenia jakie RM wywołuje. A ja śmiem powiedzieć że Radio Maryja nie jest największym zagrożeniem dla ludzkości ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Wołodia   
Może Radio Maryja nie jest problemem

Częśc księży a także ludzi świeckich uważa je za problem a więc chyba jest mniejszym bądź większym ale problemem.

Prezentujące skrajny liberalizm, antyklerykalizm.

Media z zasady są liberalne, czy skrajnie - tu bym się kłócił. Poza tym dla każdego coś dobrego są media takie i takie. Nie podoba Ci się "Gazeta Wyborcza" to czytasz "Nasz Dziennik", "rzepę" czy "Polska The Times". Ale nie wolno twierdzic ze "wszystkie media poza naszym to propaganda zwiazana z żydami, masonami, Michnikami, etc.". Media nie dzielą się na "nasze" i "wasze" a głoszenie takiej tezy i jednoczesnmie przyznawanie sobie monopolu na prawde nie powinno miec miejsca w demokratycznym kraju - wlasnie temu sie sprzeciwiam.

antyklerykalizm

To dziwne ale w "Wyborczej" nigdy nie przeczytałem jakiejkolwiek krytycznej opinii nt. biskupów Gocłowskiego czy Pieronka - wiec chyba teza bierze w łeb. Ustalmy coś - Rydzyk to nie to samo co kościół media mogą byc że pozwole sobie użyc neologizmu "antyrydzykowe" a nie antyklerykalne. Antyklerykalne to są "Fakty i Mity"

Z wyrazami szacunku

Wołodia

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
lester   
Wie to ten kto choć raz słuchał jakieś audycji RM z udziałem polityków (bo większość to jednak wbrew pozorom modlitwa i katecheza). Więc medium to nie różni się niczym od choćby TVN-u czy Polsatu. Na antenie wypowiadają się konkretni ludzie i to co oni powiedzą to jest ich odpowiedzialność a nie radia, tak samo jest w przypadku dzwoniących ludzi.
No ja słuchałem takie audycje i znalazłem element który bardzo różni to radio od TVN-u czy Polsatu. Chodzi mi konkretnie o to, ze bardzo często audycja jest przerywana często wpół słowa i na antenę wchodzi o. Rydzyk , który często w emocjonalny sposób komentuje rzeczywistość tak jak on ją widzi. Taki wejścia potrafią trwać niekiedy kilkadziesiąt minut, co ciekawe zaproszony gość mimo, że z zaprzyjaźnionej partii ma poważne trudności z odezwaniem się, bo o. Rydzyk przerywa tylko na krótkie chwile dla złapania oddechu. Jakoś nie widziałem, aby prezesi Walter czy Solorz przerywali publicystyczne programy w swoich stacjach aby powiedzieć co im leży na wątrobie.
Przecież w Radiu Maryja żaden duchowny nie osądza zdarzeń politycznych, ich rola ogranicza się do bycia dziennikarzami którzy zapraszają polityków (i to różnych ugrupowań które się na to zgodzą i które nie opowiadały kłamstw na temat Radia Maryja. Byli reprezentanci LPR,PO,Samoobrony, Pisu, PSL-u itd.).
Tylko jak niektóre partie wyliczyły sobie, ze ich reprezentanci są rzadziej zapraszani do mediów, to podniesiono raban o dyskryminacji. A do Radia Maryja to jakie osoby są zapraszane? Są to głownie zaprzyjaźnione osoby choć widac wyraźnie że PiS jest faworyzowany.Dobór gości jest taki : zgadzasz się z poglądami o.Rydzyka będziesz miał pozwolenie na reklamowanie się w radiu. Dowodem na to jest to, że gdy LPR przestał być pupilkiem o. Rydzyka to już jej przedstawiciele w większości zniknęli z fal tego radia. Z PO osoby były zapraszane tylko na debaty przedwyborcze zapewne tylko po to aby znaleźć się pod obstrzałem urobionych setkami wczesniejszych jednostronnych audycji słuchaczy. Poza tym O. Rydzyk kiedyś powiedział , ze osoby z SLD nie będą zapraszane, czy w związku z tym "nieróżniące się" od Radia Maryja TVN czy Polsat też nie zapraszają przedstawicieli jakiejś partii zasiadającej w sejmie?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.