Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

Jak Grecy zwykli nazywać Egipcjan?

Skojarzenia z Sherlockiem Holmesem i pewnym filmem o żywych trupach - jak najbardziej uzasadnione.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

No dobra przyznam się - zagadka mnie przerosła. Holmes mieszkał na 221 Baker Street. Grecy już bodaj od czasów Homera zwali Egipt - Aigyptos - co ma być zniekształconą wersją egipskiej nazwy swojego kraju Hwt-ka-Ptah, ponoć wyszło tak ze względu na to, ze Grekom trudno było wymówić pierwszy wyraz. Ja tam nie wiem. Możesz podać odpowiedź?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

"Chleb był podstawowym produktem żywnościowym, z tego też względu Grecy mówili o Egipcjanach αρτοφαγοι, czyli 'zjadacze chleba'".

/M. Waracki "Choroby zębów i sposoby ich leczenia w starożytnym Egipcie", "Przegląd Historyczny" T. CI, z. 3, 2010, s. 324; za: "The Mummy's Tale" red. A.R. David, E. Tapp/

Baker - wiedzie do bochenków chleba,

horror - np. "Zombie Flesh Eaters, and Woodoo" - zjadacze.

Pytanie w ręce chętnego.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
amon   

Ok. Popularny serial poświęcony Spartakusowi, traktuje o wszystkim tylko nie o temacie. Zatem pytanie moje brzmi;

W bitwie nad Silarusem Spartakus miał zabić kilku centurionów ? Ilu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Do końca nie wiadomo gdzie to starcie miało się odbyć, choć obecnie faktycznie lokalizuje się je nad rzeką Silarus (Sele).

Spartakus ponoć przedzierając się do osoby Krassusa miał pokonać dwóch centurionów (z którymi się zderzył). Podnosi się, że mało możliwym jest napotkanie akurat dwóch centurionów w tym samym miejscu.

Przynajmniej o takiej wersji ja słyszałem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A jako żywo...

wedle greckiej inskrypcji z Delos;

"Heraklesowi i Hauronowi, Bogom z Jamnii, Zenodoros, Patron, Diodoros, Jamnici w swoim imieniu i [w intencji] swoich braci oraz swoich pobratymców i zebranych współobywateli, [jako] dziękczynienie. Składać w ofierze wszystko z wyjątkiem kozy".

Szerzej:

P. Roussel, M. Launey "Inscriptions de Delos", T. V, Paris 1937, nr 2308.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

Szkoda, że nie znam francuskiego, ciekawe dlaczego akurat kozy?

Pytanie brzmi - jaki ważny ateński polityk, przed Peryklesem, wybrał się z misją polityczną na Morze Czarne?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

Regulamin nie przewiduje nagród pocieszenia - jedyne co mogę Ci dać to ostrzeżenie :P

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że nie znam francuskiego

(...)

To ew. W.F. Albright "The Canaanite God Haurôn (Hôrôn)", "The American Journal od Semitic Languages and Literatures", t. LIII, 1936 rok.

Z co do quizu, może jakaś podpowiedź, na przykład dokąd wpierw się udał bądź co chciał uzyskać?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.