Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

No to coś związanego z chlebkiem naszym powszechnym, jak wiadomo Grecy nazywali Egipcjan "zjadaczami chleba" (αρτοϕαγοι), w Księdze Rodzaju (40, 1-3) mamy opisane wydarzenie jak to podczaszy i nadworny piekarz egipskiego króla zostali oddani pod straż.

Biblia nie daje jednak odpowiedzi jakie przewiny popełnili owi urzędnicy.

Pytanie brzmi: jakiego zaniedbania dopuścił się nadworny piekarz?

Dla ułatwienia dodajmy, że trudno mówić tu o przewinie, raczej o wyniku typowej praktyki.

Podpowiedzi można szukać u Plutarcha i jego opowieści o zwyczajach Kartagińczyków, jak i w eksperymencie weryfikacyjnym przeprowadzonym przez A.Johna i N.W. Praga z Muzeum w Manchesterze.

Poza quizem: może ktoś wie również jakiej przewiny dopuścił się podczaszy... skojarzenia z posłem Niesiołowskim... całkiem na miejscu.

:lol:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Co do podpowiedzi:

- wkradł się błąd: oczywiście winien być Pliniusz a nie Plutarch, ten pierwszy opisywał jak to Kartagińczycy rozbijają zboże za pomocą tłuczków, a następnie dodają zmielone cegły lub piasek i dopiero wtedy zaczynają mielić.

- wspomniany naukowiec próbował mielić ziarno przy pomocy starożytnego żarna, nawet po 15 minutach nie osiągnął żadnych efektów. Dopiero po rozbiciu tłuczkiem i dosypaniu 1% piasku otrzymał mąkę.

/F.F. Leek "Teeth and bread", "Journal of Egyptian Archaeology", t. LVII, 1972; czy "The Mummy's Tale" red. A.R. David, E. Tapp/

Co do sedna odpowiedzi:

"Bóg chciał odwrócić uwagę ludu od Józefa, dlatego też wyrokiem Boskiej opatrzności dwaj wysocy dostojnicy, podczaszy i piekarz, obrazili władcę, króla Egiptu,i wtrąceni zostali do celi w domu kapitana straży. Teraz lud przestał mówić o Józefie, gdyż najnowszy skandal na dworze królewskim pochłonął bez reszty uwagę pospólstwa. Dwóch szlachetnie urodzonych więźniów oskarżono o to, że usiłowali wziąć gwałtem córkę faraona i że próbowali otruć samego władcę. A na domiar złego okazali się w swej służbie ludźmi niesolidnymi. W winie, które podczaszy podał królowi, znaleziono muchę, a w chlebie, który podano na królewski stół, tkwił kamyk."

/L. Ginzberg "legendy żydowskie. Księga rodzaju"/

W twoje ręce...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za blokowanie quizu :)

Cesarz Gracjan odmówił przyjęcia godności Pontifex Maximus (najwyższego kapłana). Który z cesarzy rzymskich wcześniej odmówił tej godności, oraz co lub kto był tego przyczyną ?

Pozdrawiam :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Poprzez uchwałę senatu me imię zostało włączone w Hymn Saliaryjski i uświęcone prawem, abym był boski na wieczność i, dopóki żyję, by moja była władza trybuńska. Byłem niechętny obwołaniu mnie najwyższym kapłanem w miejsce mego żyjącego kolegi; kiedy lud zaofiarował mi ten urząd kapłański, który piastował także i mój ojciec, odmówiłem. Lecz otrzymałem ten urząd w kilka lat później z powodu zaburzeń społecznych, gdy olbrzymi tłum z całej Italii, jakiego jeszcze w Rzymie nie widziano, zgromadził się na mojej elekcji, gdy konsulami byli Publius Sulpicius i Gaius Valgius.

"Res Gestae Divi Augusti"

Przyczyna - Marek Lepidus

W dobre ręce :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Explore   

To może ja skoro nikt się nie kwapi do zadawania pytań...

Jak nazywał się Rzymianin, konsul z roku 42 p.n.e., który był powiernikiem tajemnego testamentu Marka Antoniusza złożonego w świątyni Westy?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

No dobrze, coś w duchu Capricornusa:

Jakiż to związek istnieje pomiędzy demografią dawnego Rzymu, a biciem po rękach samych rzymianek?

Skojarzenia z owcą i wilkiem jak najbardziej właściwe.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Z cyklu podpowiedzi:

warto zwrócić uwagę na pewną funkcję jaką sprawowali przedstawiciele rodów Quinctiów (w gminie palatyńskiej) i Fabiów (gminie qurinalskiej)...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Amica   

Chodzi zapewne o Lupercalia podczas których smagano kobiety rzemieniami co miało zapewnić płodność <_<

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.