Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Tomek91

Historyk - kogo najbardziej podziwiacie?

Recommended Posts

Tomek91   

Oglądając stronę poświęconą UJ, przejrzałem listę sławnych absolwentów . Wśród nich było wielu historyków m. i Jan Długosz ( w pod tekście było napisane , że największy ) . Zastanawiam się od kogo czerpiecie wzorce , kogo najbardziej podziwiacie ( wśród historyków rzecz jasna ) . , a może w przyszłości sami chcecie zostać równie dobrymi znawcami dawnych dziejów ???

Share this post


Link to post
Share on other sites
nazaa   

Bardzo lubię i cenię Aleksandra Krawczuka, którego książki odkąd pamiętam były zawsze obecne w moim domu. Na nich wyrosłam i od nich się wszystko zaczęło, więc sentyment jakiś mam... :lol: Poza tym Krawczuka cenię za styl i język - to, co on napisze naprawdę chce się czytać :( Wzorce czerpię od najlepszych, a podziwiam wszystkich co mają rozległą wiedzę i pasję.

Share this post


Link to post
Share on other sites
ciekawy   

Leszka Podhordeckiego. Nie lubię zaś, gdy ktoś robi z B. Wołoszańskiego historyka. Ciekawego publikatora wątków i hipotez historycznych, popularyzujących wiedzę historyczną - tak, ale nie historyka !!!

Cenię też sobie Władysława Steblika. Ludwika Głowackiego, czy Tadeusza Jurgę.

pzdr.

Share this post


Link to post
Share on other sites
nazaa   

Tak korzystając z okazji, a abstrahując nieco od tematu - czy ktoś wie może dlaczego Polskie Towarzystwo Historyczne organizujące olimpiadę historyczną tak nie znosi Krawczuka... Na liście lektur do olimpiady nie ma żadnej jego książki... Nie rozumiem skąd ta niechęć...

Share this post


Link to post
Share on other sites
zy ktoś wie może dlaczego Polskie Towarzystwo Historyczne organizujące olimpiadę historyczną tak nie znosi Krawczuka

Uwierz mi to są naprawdę dziwni ludzie:) Kiedy z nimi rozmawiałem to wydawało się że ich jedyną przyjemnoscią jaką mają z życia jest pokazywanie jak mało wiedzą inni w porównaniu z nimi... Jeżeli naprawdę nie lubią Krawczuka, to tylko dobrze świadczy o tym autorze ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
nazaa   
Uwierz mi to są naprawdę dziwni ludzie:)

Wierzę na słowo, tym bardziej, że sama coś o tym wiem :| No, ale było, minęło i nie wróci, a moje przygody z olimpiadą historyczną to tylko wspomienie.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Albinos   

Hmm, w temacie nie ma jasno określone czy chodzi o polskich historyków. Jeśli chodzi o naszych, krajowych, to nie wiem czemu, ale jakoś najbardziej przypadły mi do gustu prace Janusza Piekałkiewicza oraz Tadeusza Kisielewskiego. Jeśli chodzi o zagranicznych bardzo cenię Liddel-Harta, Showaltera, Beevora i Daviesa.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tofik   

Najbardziej cenię Wisnera - niezły autor książek o RON i przede wszystkim - obiektywne ukazanie Zygmunta III Wazy.

Nie lubię zaś, gdy ktoś robi z B. Wołoszańskiego historyka.

A ja nie lubię gdy ktoś robi z Jasienicy historyka. Winą za śmiałe poczynania magnatów kresowych obarcza ZIIIW...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gerard Labuda

Steven Runciman

koń jaki jest każdy widzi. te nazwiska rekomendują się same.

W latach 90 do Runcimana na jednej z konferencji naukowych udało się dotrzeć dr hab Małgorzacie Dąbrowskiej z łódzkiego instytutu historii - jak przystało na łódź specjalistki od Bizancjum. Runciman był bardzo miło, pomimo wieku (ponad 90 lat) rzutki w rozmowie. W pewnym momencie rozmowy stwierdził że on dobrze zna Polskę, był bowiem w niej przeszło 70 lat temu z wizytą. Doktor Dąbrowska opowiadała szczerze zachwycona swoje wspomnienie wybitnego kolegi bizantologa.

Share this post


Link to post
Share on other sites
jachu   
Bardzo lubię i cenię Aleksandra Krawczuka, którego książki odkąd pamiętam były zawsze obecne w moim domu. Na nich wyrosłam i od nich się wszystko zaczęło, więc sentyment jakiś mam... :wink: Poza tym Krawczuka cenię za styl i język - to, co on napisze naprawdę chce się czytać :)
Oj, ja bym się nie zgodził. Miałem wątpliwą przyjemność zapoznania się z "Maratonem" i to była najgorsza książka historyczna, jaką w życiu czytałem :? Styl autora, który tak zachwalasz, skutecznie obrzydził mi lekturę, sprawiając, że nie miałem ochoty sięgać po książkę. Przeczytałem ją z trudem, męcząc się niemiłosiernie i stwierdziłem, że nigdy więcej Aleksandra Krawczuka :?

Ja cenię Normana Davisa - za obiektywność, ogromną wiedzę, wielką sympatię do Polski i przystępny język.

Share this post


Link to post
Share on other sites
nazaa   
Oj, ja bym się nie zgodził. Miałem wątpliwą przyjemność zapoznania się z "Maratonem" i to była najgorsza książka historyczna, jaką w życiu czytałem

Zgadzam się z Tobą, "Maraton" się Krawczukowi po prostu nie udał :wink: "Pan i jego filozof" też :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.