Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
gregski

Jedwabne prześcieradło jako ochrona przed strzałami.

Rekomendowane odpowiedzi

gregski   

Witam.

Wczoraj na kanale "Historia" widziałem program pokazujący zdumiewające (dla mnie) wyposażenie samuraja, które używał on w walce konnej. Otóż do pleców miał on przytwierdzony kawał jedwabnego materiału wielkości średniego prześcieradła o kształcie małego spadochronu. Podczas galopu "spadochron" ten wypełniał się powietrzem wydymając się jak balon. Strzała wystrzelona z łuku uderzała w jedwab, ale zwykle nie była w stanie go przebić, gdyż ten poddawał się jej uginając. Strzała pchała go oddając swoja energie kinetyczną aż docierając do pleców samuraja miała tylko tyle energii, że wystarczało, co najwyżej na niegroźne "pacnięcie".

Na filmie najpierw zrobiono testy na manekinie z użyciem wentylatora a gdy te wypadły pozytywnie, jeden desperat wypróbował to na sobie. Ubrany w zbroje samuraja z tym prześcieradłem za plecami galopował, co sił a za nim zasuwał łucznik i grzał z łuku ile wlezie. Niestety nie udało mu się ustrzelić uciekiniera, bo wszystkie strzały zostały wyłapane przez tańczący na wietrze jedwab. Jedynym widocznym skutkiem było kilka malutkich dziurek w materiale.

Przyznam się, że nie wiele wiem o tym miejscu i tej epoce. Czy ktoś wie coś więcej na temat tego wyposażenia? Kiedy było używane, jak często, w jakich okolicznościach?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Przypadkiem znalazłem fragment tego filmu na YT. 

 

Ciekaw jestem prawda to co na nim pokazują czy bujda na resorach?

No w każdym razie wygląda intrygująco ale chroniłoby to samuraja tylko wtedy gdy ten zwiewałby z pola walki. No a czy samuraj może zwiewać?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

No wiesz, samuraj miał zbroję i coś jeszcze pod nią. Nie trzeba było zupełnie zatrzymywać strzały. Wystarczyło odebrać zeń trochę energii.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, gregski napisał:

No wiesz, 

 

No wiem.

Tylko jak strzelał na czysto, bez jedwabiu, to bardzo skrupulatnie sprawdzał, na jaką głębokość weszła, jak wbiła się przez jedwab to już tego sprawdzania nie było.

Trąci mi to manipulacją.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Leoś   

Dodatkową ochronę samuraja zwykle stanowił jeszcze papier, który również wydaje się być dobrym zabezpieczniem przeciw broni białej oraz łucznikom. 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Capricornus napisał:

jak wbiła się przez jedwab to już tego sprawdzania nie było.

Trąci mi to manipulacją.

 

Tylko po co sprawdzać, skoro strzała nie dotarła do ciała, zatem żadnej szkody na zdrowiu poczynić nie mogła.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, secesjonista napisał:

skoro strzała nie dotarła do ciała, 

 

Przyjrzyj się dokładniej, 8.19 minuta filmu. Ta wyraźnie dotarła do ciała a nawet się wbiła.

Ergo, jakiś uszczerbek na zdrowiu być musiał, tylko nie sprawdzili jak głęboko weszła i nie wiemy, jaki jest ten uszczerbek.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.