Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
marcnow92

Madagaskar - Polska kolonia

Rekomendowane odpowiedzi

Słyszałem że były plany przyłączenia Madagaskaru do Polski jako koloni w II RP. Co wiecie o tych planach i jak oceniacie szanse?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Heinz   

Również o tym słyszałem, ale nie wiele ponadto. De facto w naszej historii mieliśmy tylko jedną kolonie- Tobago

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Co wiecie o tych planach i jak oceniacie szanse?

Madagaskar miał został naszą kolonią przez przekazanie jej nam przez Francuzów. Obie strony dość szybko się wycofały z pomysłu. Francuzi byli niechętni oddawania nam tego co należało do nich, a my z kolei nie za bardzo mieliśmy środki do tego, aby Madagaskar objąć we władanie.

Co jasne chyba dla każdego z Madagaskarem wiąże się słynne hasło dotyczące "przeprowadzki Żydów". Po tym jak Palestyna zaostrzyła swoje przepisy dotyczące przyjmowania wychodźców skierowano oczy na Madagaskar. Władze francuskie złożyły wstępną deklarację, a my wysłaliśmy tam w '37 delegację z mjr. Lepeckim na czele, adiutantem i powiernikiem Piłsudskiego. Raport z wizyty był pozytywny. Jednak wrzawa jaką polska prasa roznieciła wywołał gwałtowną reakcję prasy francuskiej, i całej sprawie raz dwa, za przeproszeniem, ukręcono łeb. Co ciekawe w skład komisji Lepeckiego wchodzili także Żydzi, co może być dowodem na to, że część społeczności żydowskiej z chęcią przeniosła by się poza Polskę.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
A jakie Madagaskar ma zasoby naturalne, z których moglibyśmy czerpać korzyści?

Dużo ziemi. Ale pomysł nawet fajny w końcu Niemcy jakby zajęli polskę w 1939 można by było uciec na rzeczpospolitej wschodnio- afrykańskiej i nie nazywało by sie że Polska na kilka lat znikła z mapy świata.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gnome   
Co ciekawe w skład komisji Lepeckiego wchodzili także Żydzi, co może być dowodem na to, że część społeczności żydowskiej z chęcią przeniosła by się poza Polskę.

Ależ to oczywiste Ruch Syjonistyczny był bardzo silny w Polsce, tacy ludzie jak Grunbau, Hartglas czy Żabotyński dążyli to utworzenia państwa żydowskiego tyle tylko, że w Palestynie a nie na Madagaskarze, ostatecznie SN, ONR i inne partie prawicowe dosyć wyraźnie dawały Żydom do zrozumienia, że powinni wynieść się z polskiej ziemi, a z ciekawostek to Żydów chciano wysłać także do Birobidżanu (autonomiczny obwód żydowski na Syberii), nasi politycy mieli fantazje.

A co do samych planów posiadania koloni to jak pisałem w innym temacie mieliśmy Ligę Morską i Kolonialną, co najlepiej dowodzi jak dalece posunięte były u nas aspiracje mocarstwowe (dowodzi to także oderwania od rzeczywistości naszych polityków), no a co było wyznacznikiem mocarstwowości w tym czasie?, oczywiście kolonie, no i my także chcieliśmy je mieć no ale jak to się skończyło napisał już Albinos.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Dużo ziemi.

Którą trzeba utrzymać. Jak dla mnie dobrze się stało, że Madagaskaru nie dostaliśmy. Jego posiadanie nic nam nie dawało, a trzeba jeszcze by znaleźć kasę na utrzymanie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Dużo ziemi.

Którą trzeba utrzymać. Jak dla mnie dobrze się stało, że Madagaskaru nie dostaliśmy. Jego posiadanie nic nam nie dawało, a trzeba jeszcze by znaleźć kasę na utrzymanie.

Chyba, że Polska starałaby się utrzymać Madagaskar tamtejszą gospodarką. Kupowalibyśmy u nich np. owoce, a nie gdzie indziej co już by było pomocą, do tego zainwestować w nowe technologie, tam siła robocza byłaby tania, więc zysk z wyrobów byłby duży.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomek91   
Słyszałem że były plany przyłączenia Madagaskaru do Polski jako koloni w II RP. Co wiecie o tych planach i jak oceniacie szanse?

Być może się mylę ale znalazłem coś o niejakim Maurycym Beniowskim. Był on zarządcą Madagaskaru w XVIII w. Chciał on uniezależnić swoją wyspę od Francji.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gnome   
Być może się mylę ale znalazłem coś o niejakim Maurycym Beniowskim. Był on zarządcą Madagaskaru w XVIII w. Chciał on uniezależnić swoją wyspę od Francji.

Ano był taki gość (nawet chyba brał udział w Konfederacji Barskiej o ile się nie mylę) tyle tylko, że to Słowak, ale chyba ze względu na nazwisko uważany u nas za Polaka (Janosik to też Słowak jakby ktoś miał wątpliwości :mrgreen: ).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gnome   
On urodził się na Słowacji to nie to samo. Ale Beniowski to inny temat.

Wiem, że inny i że nie na temat tylko muszę zaznaczyć, że On na Słowacji jest uważany za bohatera narodowego i bodajże sam też uważał się za Słowaka no ale nie ważne, a właściwie to trochę na temat bo o ile się nie mylę to właśnie w II RP też podnoszono argumenty o Beniowskim, ostatecznie trzeba było dorobić jakąś filozofię do posiadania koloni.

A tu coś o Słowaku Beniowskim

http://sk.wikipedia.org/wiki/M%C3%B3ric_Be%C5%88ovsk%C3%BD

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.