Skocz do zawartości
 • Ogłoszenia

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
widiowy7

Ainowie

Rekomendowane odpowiedzi

widiowy7   

Ludy podobno "przedjapońskie" . No to skąd wzięli wzięli się Japończycy?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Japończycy jak i równierz Mongolowie i Koreańczycy pochodzą z Azji Środkowej. Japończycy są mocno powiązani z Mongołami i Koreańczykami nawet andropolodzy dzielą ich na dwa typy: krępy, m a l a j s k o– m o n g o l s k i i wysmukły, o delikatniejszych rysach twarzy, m a n d ż u– k o r e a ń s k i.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

"Około IV wieku p.n.e do Japonii dotarła łodziami bliżej nieznana grupa przybyszów (lub najeźdźców) z lądu stałego. (...) Ich wiedza wskazuje, że pochodzili z północno-wschodniej Azji". (...) Nowi przybysze początkowo osiedlili się w zachodniej części Kiusiu, a następnie powędrowali na północny-wschód, na równinę Kanto, gdzie tylko częściowo przemieszali się z tamtejszą ludnością, większość zaś tubylców zepchnęli na północ Honsiu i Hokkaido".

C. Andressen, Krótka historia Japonii, Warszawa 2004, ss. 26-27.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A. Kamieński-Dłużyk w swych relacjach podawał:

"ludzie, których zowią Gilaki. Jeżdżą na niedźwiedziach i tak nimi kierują, jak u nas końmi, ale im obrzynają paznokcie i zęby wybierają, a karmią ich na stajni, jak woły i jedz ich także".

/oryginał Diariusza się nie zachował, jego rękopiśmienny odpis uczyniony przez ks. A. Maryańskiego wydano w: "Warta. Książka zbiorowa ofiarowana ksiedzu Franciszkowi Bażyńskiemu proboszczowi przy kościele św. Wojciech w Poznaniu na Jubileusz 50-letniego kapłaństwa w dniu 23 kwietnia 1874 r. od jego przyjaciół i wielbicieli" Poznań 1874, s. 387/

Jakkolwiek informacja o ujeżdżaniu niedźwiedzi przez jakiekolwiek plemię nie znalazła potwierdzenia w innych źródłach etnograficznych*, to wiemy że Niwchowie i właśnie Ajnowie niedźwiedzie hodowali, a w celach kultowych zabijano je.

U Ajnów niedźwiedź zajmował w ich kulcie miejsce centralne, tak jak u części plemion Indian Ameryki Płn. bizony.

Paradoksem było, że swego czasu rząd Japonii zaprzeczał istnieniu na swym terenie odrębnej grupy etnicznej, za to na zewnątrz - wykorzystywał istnienie Ajnów w swych dyplomatycznych roszczeniach względem Sachalina i Wysp Kurylskich.

* - B. Polewoj na łamach pisma: "Sowietskaja Etnografija" sugerował, że występująca u A. Titowa ("Sibir w XVII wiekie, Sbornik dokumientow") informacja o ujeżdżaniu niedźwiedzi jest autorstwa właśnie naszego twórcy Dyaryusza, który miał opowiadać o tym wojewodzie P.I Godunowowi w Tobolsku.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.