Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

Jak myślicie , czy rzeczywiście służby wywiadowcze III Rzeszy znacząco odstawały od wywiadów alianckich i czy uważacie ,że Sowieci mieli najlepszy wywiad podczas drugiej wojny światowej?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

A.S.: odstawały i to mocno, przy czym wywiad to kilka różnych formacji: wywiad ale działający na obszar przeciwnika i to ten daleki. W teorii działal on wszędzie poza własnym krajem. W Rosji te funkcje spelnialy dwa, wzajemnie konkurujące ze sobą: KGB i GRU..., wywiad przeciwdziałający infiltracji kraju własnego [kontrwywiad], oraz ten bezpośrednio na linii frontu - wojskowy - w armiach, dywizjach itd. Ten zwykle działał w armiach dość dobrze i w zasadzie był niezależny od swoich większych braki. Tak naprawdę, sam atak na Normandię pokazał klasę [dokładniej jej brak] niemieckiego wywiadu...

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
pacam   

Niemiecki wywiad radził sobie słabo. Alianckie tajne służby wodziły go za nos przy każdej ważniejszej okazji. Zwłaszcza Brytyjczycy radzili sobie z nim jak z dzieckiem.

Nie wiem natomiast, co uprawnia do tezy, że sowieci mieli najlepszy wywiad. Owszem, zinfiltrowali niemieckie OKW, oraz sojuszniczy wywiad brytyjski. Owszem, Sorge dał im ważne dane o zamiarach Japończyków. Ale nie słyszałem poza tym o żadnych istotnych sukcesach wywiadu spod znaku sierpa i młota. Wygląda na to, że najlepiej im wychodziło szpiegowanie swoich sojuszników w USA i Wielkiej Brytanii.

Moim zdaniem, lepsze rezultaty przeciwko państwom Osi miały co najmniej dwa wywiady: brytyjski i polski (AK i rządu emigracyjnego).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   
Ale nie słyszałem poza tym o żadnych istotnych sukcesach wywiadu spod znaku sierpa i młota.

Choćby dowiedzenie się, gdzie ma nastąpić ofensywa w 1943r., nazwana później 'Bitwą na Łuku Kurskim'.

Choćby odkrycie tajemnicy bomby atomowej.

Choćby działania w Mongolii w 1939r.

Choćby działania Sorge'a.

Choćby zamach ostateczny na Trockiego.

Tyle wystarczy?

rządu emigracyjnego

A mogę wiedzieć, jakie są tak wielkie sukcesy rządu emigracyjnego, że przyćmiewają wywiady niemiecki i sowiecki?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
pacam   

Jeszcze raz, bo nie wiem czy doczytałeś. Wymieniłem dwa jedyne istotne sukcesy ówczesnego wywiadu radzieckiego: szpiegowanie swoich własnych sojuszników- czyli przecież między innymi wykradzenie sekretu broni nuklearnej- oraz rewelacje zdobyte przez Sorgego. Niepotrzebnie zatem szafujesz tymi historiami w wyczuwalnym poczuciu dopychania mnie do ściany. Pisałem też o infiltracji niemieckiego OKW (czyli odpada także sprawa bitwy na łuku kurskim), bo ich zinfliltrowali wszyscy liczący się gracze i umiarkowany zatem raczej był to sukces. Kwestia Trockiego też daje się dość łatwo obalić zważywszy, że skuteczny okazał się w najlepszym razie dopiero czwarty, zorganizowany na jego życie zamach. A o co chodzi z tą Mongolią?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.