Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
secesjonista

O desancie, którego nie było

Rekomendowane odpowiedzi

ciekawy   
Taa a ten ktoś to był własnie redaktor Baliszewski-spec od manekinów i sobowtórów Sikorskiego(notabene zawodowi historycy zmiażdżyli tezy red .Baliszewskiego porównując go do barona Munchausena)

Powtarzam: nie znam wynurzeń dr Baliszeskiego w tej materii. Pamiętam, że kiedyś oglądałem program w TV regionalnej na temat śmierci Świerczewskiego. Dużo później zajął się jeszcze tym Wołoszański (ale to nie jest żadne źródło). Żywię też nadzieję, że dla ciebie nie jest źródłem książka "Łuny w Bieszczadach" Gerharda, ani fim "Ogniomistrz Kaleń" Petelskich ? :P

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Wolf   

Te tezy z bagnetem jako pierwszy we wczesnychlatach 90 i spiskiem stawiał właśnie Baliszewski w "Rewizji nadzwyczajnej".

A co do przebiegu starcia pod Baligrodem są zródła bardziej wiarygodnie niż redaktor Baliszewski i bazujące na jego pomysłach stacje TV,-są relacje bezpośrednich uczestników tego starcia,meldunki wojskowe,wnioski komisji .

Edytowane przez Wolf

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

ad Wolf:

Taa a ten ktoś to był własnie redaktor Baliszewski-spec od manekinów i sobowtórów Sikorskiego(notabene zawodowi historycy zmiażdżyli tezy red .Baliszewskiego porównując go do barona Munchausena)

Niezależnie od oceny różnorakich koncepcji Baliszewskiego, w tym zdaniu jest próba fałszowania rzeczywistości.

Kolega Wolf zapomniał już dodać, że ów Baliszewski to też zawodowy historyk.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Wolf   
ad Wolf:

Taa a ten ktoś to był własnie redaktor Baliszewski-spec od manekinów i sobowtórów Sikorskiego(notabene zawodowi historycy zmiażdżyli tezy red .Baliszewskiego porównując go do barona Munchausena)

Niezależnie od oceny różnorakich koncepcji Baliszewskiego, w tym zdaniu jest próba fałszowania rzeczywistości.

Kolega Wolf zapomniał już dodać, że ów Baliszewski to też zawodowy historyk.

Tezy redaktora Baliszewskiego wielokrotnie m.in co do śmierci Sikorskiego(w samolocie wedle Baliszewskiego leciały manekiny a Sikorski zginął już wcześniej )zostały wyśmiane i zdezawuowane przez historyków m.in profesora Garlickiego,który w artykule prasowym,gdzie komentował te teorie nazwał fantazję Baliszewskiego przewyższajacą opowieści legendarnego bajarza -barona Munchausena zaś dokonana ekshumacja i oględziny szczątków sensacyjnych tez o zastrzeleniu kogokolwiek z pasażerów nie potwierdziły.

Podobnie było w przypadku wielu innych programów Baliszewskiego.

Edytowane przez Wolf

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

na początku lat 90 tych [przyznaję się bez bicia - byłem wiernym fanem Sensacji XX wieku w pierwszych latach jego emisji] takie pomysły, poddawane przez Baliszewskiego [część audycji robił wówczas do spółki chyba z Wołoszańskim] spełniały swoją rolę. Pokazywały, że może istnieć jeszcze wiele innych rozwiązań, w tamtych czasach niemal tak samo dobrze udokumentowanych jak te oficjalne. Niestety czasy się zmieniły.

Czytając opisy Wałacha można się domyślić - że kolumna samochodów, w wąskim kanionie, i/lub dolince, ochraniająca ważną "szyszkę" była zwykle niezłą gratką i okazją dla podziemia. Osobną sprawą zostaje fakt, czy i jak mocne były różne interesy wewnątrz samych służb, mające cel w pozbyciu się Świerczewskiego. Zabawa w stylu "nóż w plecy" jest jedną z głupszych, gdyż wiadomo, że po takiej śmierci dochodzenie lubi być drobiazgowe...

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

ad FSO:

byłem wiernym fanem Sensacji XX wieku w pierwszych latach jego emisji] takie pomysły, poddawane przez Baliszewskiego [część audycji robił wówczas do spółki chyba z Wołoszańskim] spełniały swoją rolę.

Oj raczej nie robił. :P

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

secesjonista: dla mnie były to bardzo szczenięce lata, pamiętam tylko że czasem zamiast Wołoszańskiego był Baliszewski... Nie zmieniało to faktu, że i jednego i drugiego oglądałem wówczas w kolorze cz/b z wypiekami na twarzy [niezarośniętej]....

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Taa a ten ktoś to był własnie redaktor Baliszewski-spec od manekinów i sobowtórów Sikorskiego(notabene zawodowi historycy zmiażdżyli tezy red .Baliszewskiego porównując go do barona Munchausena)

Świerczewski(i jeszcze jeden oficer oraz żołnierz)zginęli w zasadzce UPA połączonych sotni "Hrynia" i "Stacha"(razem około 200 ludzi).Sotnie wycofały się po nadjechaniu posiłków dla wojska.

(...)

Nie wiem skąd kolega Wolf czerpie informacje, atoli nie są one prawdziwe nawet w świetle PRL-kich badań, toteż może je zaprezentuje szerzej z uwzględnieniem literatury przedmiotu.

Kolega Wolf myli się nawet co do nazewnictwa, zatem ciekawi mnie na czym się opierał pisząc ten post.

Nie sotnia "Hrynia", tylko sotnia "Chrynia".

Nie około 200 ludzi, a 140 partyzantów, podzielonych na pięć czot.

Te tezy z bagnetem jako pierwszy we wczesnychlatach 90 i spiskiem stawiał właśnie Baliszewski w "Rewizji nadzwyczajnej".

A co do przebiegu starcia pod Baligrodem są zródła bardziej wiarygodnie niż redaktor Baliszewski i bazujące na jego pomysłach stacje TV,-są relacje bezpośrednich uczestników tego starcia,meldunki wojskowe,wnioski komisji .

Fakt - są.

Tylko na podstawie relacji bezpośrednich: raportu Wasyla Mizernego "Rena", relacji czotowego Emiliana Demunia "Dunia" nie ma mowy o działaniu sotni "Hrynia".

Edytowane przez secesjonista

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Wolf   

Akcji dokonały 2 połączone bandy banderowców(2 sotnie-kompanie) a ich siłę oszacowano na około 200.

Wojsko straciło ogółem 3 zabitych-w tym ppor Krysińskiego i starszego szeregowca Strzelczyka. Ciężko ranny został chorąży Blumski i szeregowy Niedbała. Członkowie sotni pospiesznie wycofali się po nadjechaniu na miejsce potyczki trzeciego samochodu(Dodge ,który na chwilę odstał z powodu usterki)z wojskiem.

Podróż generała do Cisnej na inspekcję WOP miała charakter przypadkowy-narzucony przez niego w Baligrodzie ,gdzie przebywał na inspekcji po spotkaniu fasującego zaopatrzenie żołnierza WOP z tej wysuniętej placówki a nie zaplanowany wcześniej.

Edytowane przez Wolf

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem kto szacował... w świetle zeznań to siły były jeszcze mniejsze, acz my wiemy o około 140 ludziach, nie wiem zatem skąd kolega Wolf wciąż czerpie informacje o tych 200, możne lepiej podać swe źródło?

Skąd kolega Wolf czerpie informacje, że trzeci samochód (który uległ awarii) to był Dodge?

Wszyscy wiedzą, że podróż do placówki WOP nie była planowana.

Edytowane przez secesjonista

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.