Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Qrosava

Nowy rosyjski myśliwiec

Rekomendowane odpowiedzi

maxgall   
maxgall to powiedziałeś dopiero... i co z tego że go widzi? co będzie kierował rakietę na samolot? musi widzieć tzw"elektroniką/radarem" to jest tak jakbyś widział wrogiego żołnierza ale nie mógłbyś go zastrzelić bo nie miałbyś broni lub snajper nie mógłby zabić wroga bo nie ma lunety.

Hmm, no tak... to może ja spróbuję inaczej ująć kontrowersyjne zdanie:

[...]Po prostu: wykrywasz przeciwnika zanim on cię zdąży wykryć.[...]

Wysyłając trzy tańsze masz większą pewność wykonania zadania niż jednego Stealtha za miliard czy półtora.

I tu jest właśnie szansa rynkowa dla konstrukcji rosyjskiej: jeżeli uda się utrzymać koszty PAK FA (T-50) na rozsądnym poziomie, powiedzmy 1/3 ceny F22 ;) to jest szansa że sporo państw postąpi zgodnie z Twoją propozycją.

pozdr

Edytowane przez maxgall

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Qrosava   

Trochę poszperałem i znalazłem. :)

Rosyjska maszyna ma być wyposażona w pięć radarów. Główna część radiolokatora Irbis N-035 zbudowana jest z arsenku galu. Irbis jest wyposażony w elektroniczne skanowanie przestrzeni (co nie jest akurat żadną nowością). Ma możliwość śledzenia 4 celów naziemnych lub 30 powietrznych oraz odpalenie naraz rakiet do 8 celów jednocześnie.

Mała dygresja ;). F-22 od rozpoczęcia projektowania do "dziewiczego lotu" czekał 9 lat, rosyjski T-50 (jedna z nazw tej maszyny) - 8 lat.

Q

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ArekII   

Ja tam bym wolał kupić, 1 maszynę typu stealth za kilka tych miliardów niż 3 tańsze które na wojnie je stracę. F-22 raptor pewnie jest lepszy od tego T-50 czy jakoś tak....

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Qrosava   

Może się mylę, ale F-22 nie kosztuje aż kilku miliardów USD... ;)

Q

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ArekII   

jedynie to B-2 spirit kosztuję 2 mld dolarów a inne samoloty nie przekraczają 1 mld a i tak nie sprzeda USA tego typu samolotów stealth...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
maxgall   

W 2010 planowano zbudować 7 maszyn F-22 za łączną suma 1,75 mld USD. To wychodzi troszkę poniżej miliadrda za sztukę ^_^

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ArekII   

ale mi chodzi o sztukę a nie o produkcję kilku samolotów... no to wiadomo tego typu sprzęt będzie kosztował powyżej 1 mld dolarów. Z tego co czytałem to F-22 chyba miał iść na eksport ale dużego zainteresowania nie było bo był drogi, jedynie Japonia chciała kupić ale biały dom nie pozwolił na to by gdyby sprzedali to zaraz Japończycy mieliby swoje samoloty piątej generacji, ale nie wiem czy to chodziło o F-22 czy o jakiś inny.,

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Qrosava   
ale mi chodzi o sztukę a nie o produkcję kilku samolotów... no to wiadomo tego typu sprzęt będzie kosztował powyżej 1 mld dolarów. Z tego co czytałem to F-22 chyba miał iść na eksport ale dużego zainteresowania nie było bo był drogi, jedynie Japonia chciała kupić ale biały dom nie pozwolił na to by gdyby sprzedali to zaraz Japończycy mieliby swoje samoloty piątej generacji, ale nie wiem czy to chodziło o F-22 czy o jakiś inny.,

Z tego co wiem to po prostu w czerwcu ub.r. Amerykanie nagle podwoili koszty opracowania japońskiej wersji myśliwca. Japonia miała kupić 40 maszyn, lecz z powodu podwojenia ich ceny zrezygnowała. Ponadto Japończycy mieliby jeszcze pokryć koszty uzbrojenia, pakietu eksploatacyjnego i opłacić szkolenia obsługi. Poza tym z tego, co pamiętam Amerykanie zapewniali, że sprzedaż maszyn do Japonii nie stwarza dla USA żadnego zagrożenia.

Japończycy usiłowali zakupić F-22 jeszcze wcześniej lecz ich próby kupna zakończyły się fiaskiem. Podobno Mitsubishi pracuje nad samolotem typu stealth, którego "premiera" ma się odbyć w 2011 roku. Pożyjemy, zobaczymy... ^_^

Q

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ArekII   

Aj ci Japończyki lubią się chwalić sprzętem ^_^ Chcą pokazać że są mocni Chińczykom?

Takie coś nazywam wojną medialną. Np. USA oni bardzo prezentują swój sprzęt. Jest wiele programów dokumentalnych na ten temat. Może chcą pokazać jacy są mocni np. Rosjanom? a np. Rosjanie nie chwalą się bardzo sprzętem...

Ale jeśli by USA sprzedali japończykom te samoloty to oni mogliby ten samolot udostępnić innym krajom, Chinom, Rosji itp...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Qrosava   
a np. Rosjanie nie chwalą się bardzo sprzętem...

Bo może po prostu mają dobry kontrwywiad. ^_^

Ale jeśli by USA sprzedali japończykom te samoloty to oni mogliby ten samolot udostępnić innym krajom, Chinom, Rosji itp...

Japonia nie miałaby w tym żadnego interesu.

Q

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ArekII   

mogliby mieć... np. mogliby tworzyć własny program myśliwców i stworzyć coś lepszego niż F-22

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Qrosava   
mogliby mieć... np. mogliby tworzyć własny program myśliwców i stworzyć coś lepszego niż F-22

A jak Twoja wypowiedź łączy się z moim pytaniem Jakie korzyści mieliby Japończycy z, jak to napisałeś udostępniania samolotów Rosji i Chinom? ^_^

Q

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ArekII   

Znaczy troszkę to źle ująłem, mogliby otworzyć program tworzenia nowego samolotu na zasadzie technologii F-22, o to mi chodziło ^_^

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Qrosava   

Możliwe, ale amerykański Kongres brał tę opcję pod uwagę i uznał, że Japończycy nie stanowią żadnego zagrożenia dla USA. ^_^

Q

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe w tym wszystkim jest to że państwa takie jak USA mogą sobie wyprodukować kilkanaście samolotów B-2 nie mówiąc o innych samolotach a w Polsce mamy tylko parę F-16 z lat 70. Tak właśnie wygląda polska armia. Kilka złomów z II wojny światowej i kilka czołgów w Iraku.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.