Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Qrosava

Nowy rosyjski myśliwiec

Rekomendowane odpowiedzi

ArekII   

A to o ten przypadek, samolot został zestrzelony nie na rozwój techniczny tylko na uszkodzony samolot. F-117 miał zdartą powłokę lub farbę i nie wchłaniaj fal radarowych i wtedy został wykryty i zestrzelony.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jasne, farbę miał zdartą :D Już podczas wojny w Zatoce F-117 były wykrywane przez saudyjskie radary (bodajże francuskie 'Crotale' ale mogę się mylić), dlaczego więc i Serbowie nie mogli wykryć tego samolotu?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Ze strony o F-117:

Jedna maszyna F-117 została zestrzelona 27 marca 1999 roku podczas wojny w Kosowie. Według dowództwa NATO, jugosłowiańska obrona przeciwlotnicza namierzyła samolot F-117 wykorzystując stare rosyjskie radary operujące na falach długich. Wykorzystanie tych radarów w połączeniu z utratą "niewidzialności" spowodowanej otwarciem komór bombowych, doprowadziło do namierzenia i zestrzelenia samolotu. Do zestrzelenia samolotu mógł się także przyczynić sposób ustalania trasy lotów F-117 (wykorzystywanie kilkukrotnie tej samej trasy nalotu). Pilot przeżył i został uratowany przez siły NATO.

Akurat jak pamiętam, była też teoria, że te radary na fale długie były na dachu ambasady chińskiej, i to oni udostępnili Serbom dane do wystrzału. To nie muszą być żadne obracające się paraboliczne zwierciadła. To można załatwić dużym dipolem, takim jak stara antena telewizyjna.

Edytowane przez Tomasz N

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ArekII   

... Proszę poszukaj sobie więcej informacji o Stealth i zobaczysz coś o tej farbie... To przez komory został zestrzelony? ja słyszałem że gdzieś była zdarta ta farba/osłona która pochłania fale radarowe

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Zdarta czy nie zdarta. Ciekawe skąd to Amerykanie wiedzą, jak wraku nie odzyskali. A Stealth jest jak widać przereklamowany. Bo jeżeli można go namierzyć w falach długich i jeżeli zapracował radiozapalnik w rakiecie, "pracujący" w standardowym zakresie, to co jest warta ta farba ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ArekII   

błąd konstrukcji... Zdarta powłoka która pochłaniała te radary... A tak propo to F-117 był całkiem wadliwy, zero aerodynamiki i ten samolot w dużym stopniu jest doświadczalny no ale spełniał wiele wymogów aby został wzięty do służby. F-117 był to pierwszy samolot w którym została użyta technologia stealth. Np. taki B-2 co brał udział w wojnie w zatoce perskiej był film dokumentalny o tym samolocie i kiedy próbowali go namierzyć w ogóle się nie dało.

Błędy w oprogramowaniu komputerów, bardzo słaba aerodynamika no i że był to jeden z pierwszych samolotów typu stealth doprowadziło do wielu katastrof i dało się go namierzyć. Kolejne samoloty na technologii stealth były o wiele lepsze.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
maxgall   

Niewidzialność jest tylko sloganem reklamowym. Rzecz polega na tym że samolot w którym zastosowano technologie stealth jest możliwy do wykrycia (na przykład przez radar) z mniejszej odległości niż samolot „normalny”. Tak więc nawet jeżeli taki wspaniały F22 zbliży się za nadto to nawet przestarzały radar jest go w stanie wykryć.

Absolutną ciekawostką jest dla mnie wspomniany wyżej radar na fale długie. Co to za cudo? Czy ktoś jest mi w stanie podać przykład (najlepiej typ) takiego radaru?

Jakoś nie jestem sobie w stanie wyobrazić jak dzięki falom długim (czyli o długościach kilometrowych) można wykryć obiekt wielkości samolotu (nawet wielkości B52).

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ArekII   

B-2 spirit nie będzie ci latał nisko tylko na najwyższym pułapie ;) Jaka jest prędkość takiej fali? Może nie zdążyć wrócić do radaru ale to tylko moje przypuszczenia może ktoś mi napiszę o tym :)

Radar na długich falach jest bardzo duży i do transportu się nie nada. Nie przetransportuję się go na pole walki.

Edytowane przez ArekII

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
maxgall   
B-2 spirit nie będzie ci latał nisko tylko na najwyższym pułapie ;) Jaka jest prędkość takiej fali? Może nie zdążyć wrócić do radaru ale to tylko moje przypuszczenia może ktoś mi napiszę o tym :)

Prędkość fali elektromagnetycznej?

Proszę bardzo: około 300 tys. km/s

Radar na długich falach jest bardzo duży i do transportu się nie nada. Nie przetransportuję się go na pole walki.

A wiesz może jak duży? 10, 100, 200, 500 metrów?

Czy ktoś kiedyś w ogóle widział taki radar? Choćby na obrazku?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ArekII   

ja widziałem na wikipedii miał średnicę 40m i są większe. 300 tys km/s o jejciu to szybko. Bo sobie myślałem że jak samolot leci szybko to kiedy by w niego te fale uderzyły to zanim by wróciły do radaru to by się już przemieścił, ale przy takiej prędkości nie da rady

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

No cóż mało precyzyjny byłem z tymi długimi falami. Fakt one funkcjonują jako nazwa najdłuższych fal radiowych. Miałem na myśli zakres metrowe do 10 metrowych, tak jak pierwsze radary. W sam raz by wyłapać coś o tych rozmiarach.

Coś ze strony o rakietach które zestrzeliły F-117:

http://infowsparcie.net/wria/o_autorze/pzr_s125m.html

Przyczyny zestrzelenia F-117? Możemy mówić tylko o prawdopodobnych przyczynach. Do dnia dzisiejszego brak jest jednoznacznych opracowań dotyczących przyczyn jak i sposobu zestrzelenia F-117 nad Budanovci. Dowódca dywizjonu płk Zoltána Dani także nie wyjaśnił do końca w jaki sposób wykryto i zniszczono F-117. Pozostają tylko domysły i teorie. Oto kilka z nich:

Samolot wykonywał czwarty raz z rzędu lot do celu po tej samej trasie. Dywizjon S-125M Newa został przegrupowany w ramach “zasadzki”, dokładnie pod trasę przelotu w okolicy wsi Budanovci.

W tej sytuacji, samolot mógł zostać wykryty przez stację radiolokacyjną niskiej częstotliwości, przypuszczalnie Spoon Rest (P-18). Z powodu dużego ruchu powietrznego nad Kosowem, samolot F-117 wykonywał podczas misji liczne manewry i tym samym zwiększał okresowo skuteczną powierzchnię odbicia, co mogły przyczynić się także do wykrycia samolotu. Być może, jak twierdza eksperci, dopomógł także fakt otwarcia przez F-117 luku bombowego co zwiększyło wielokrotnie powierzchnie skuteczną odbicia.

Nie bez znaczenia miały także sposób działania, lub ich brak, z zakresu walki radioelektronicznej NATO.

Samoloty F-16C/J, które dyżurowały w pobliskiej strefie w gotowości do neutralizowania celów elektronicznych, zakończyły misje przez wejściem F-117 w strefę działań.

Prawdopodobnie samolot rozpoznania elektronicznego RC-135V/W nie wykrył obecności S-125 Newa (aktywności środków radiolokacyjnych i SNR), ponieważ jego strefa działania nie była dopasowana do wsparcia misji F-117.

Strefa, w której tego dnia dyżurował samolot EA-6B, była zbyt oddalona od rejonu zadania F-117 (130 – 160 km), nie było zatem efektywnego wsparcia w zakresie zakłóceń elektronicznych.

Jak widzisz Stealthy latają przy takim wsparciu zwalczającym radary, że radarów nie ma. Więc po co Stealth ? Jeżeli znasz racjonalny powód dla którego produkuje się samolot za ponad miliard dolarów by latał w warunkach w których może latać i tańszy np. B-52, to po co je produkować ?

Edytowane przez Tomasz N

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
maxgall   

Newa to raczej radary centymetrowe.

A po co stealth? Po prostu: "widzisz" przeciwnika zanim on cie zdąży wykryć. To bardzo duża przewaga. I zwiększenie szans na przeżycie ;)

pozdr

Edytowane przez maxgall

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Maxgall napisał:

Newa to raczej radary centymetrowe.

Kto to wie, ale jak napisałem wcześniej, ma radiozapalnik "pracujący" w standardowym zakresie, czyli chyba centymetrowe lub milimetrowe.

A po co stealth? Po prostu: "widzisz" przeciwnika zanim on cie zdąży wykryć. To bardzo duża przewaga. I zwiększenie szans na przeżycie

Przeżycie na wojnie jest drugorzędne, ważne jest wykonanie zadania. Wysyłając trzy tańsze masz większą pewność wykonania zadania niż jednego Stealtha za miliard czy półtora. A stare radary i tak go widzą, może mniej ostro.

Edytowane przez Tomasz N

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ArekII   

maxgall to powiedziałeś dopiero... i co z tego że go widzi? co będzie kierował rakietę na samolot? musi widzieć tzw"elektroniką/radarem" to jest tak jakbyś widział wrogiego żołnierza ale nie mógłbyś go zastrzelić bo nie miałbyś broni lub snajper nie mógłby zabić wroga bo nie ma lunety.

a mnie zastanawia dlaczego Ameryka nie chciała sprzedać tych F-117 po służbie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Nie musi widzieć elektroniką, radarem. Taka Newa ma sprzężoną z radarem kamerę telewizyjną i możesz rakietę naprowadzać na oko. Bo rakieta taka jak Newa nie ma trafić, tylko przelecieć obok. Gdyby trafiła toby raczej nie wybuchła.

Ale musi pracować nadajnik komend no i radiozapalnik w samej rakiecie.

Poza tym strzela się nie jedną a paroma na raz.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.