Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

Samuelu stosunki własnosciowo-mieszkaniowe są nieistotne, istotna jest odpowiedź czy dziś też chcesz wywłaszczać kamieniczników?

Noo dobrze... kolega 41pp mnie dyscyplinuje do ściślejszego trzymania się tematu to podam jakiś przykład:

W 100% finansowane przez państwo wycieczki do czeskiej Pragi, choćby w 1968 r. :lol:

Podstawowa Organizacja Partyjna

Komitet Wojewódzki

Edytowane przez secesjonista

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
41pp   

Prodziekan odpowiedział:

był przymus pracy i wilcze bilety[/b]

Te " wilcze bilety" , można łaskawie poprosić o "doprecyzowanie", upraszam, no i ten przymus, może jakieś "kwity" się znajdą w Dziekanacie.

Coraz Ciekawiej?

Pozdrawiam.

gmv

Edytowane przez 41pp

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Samuelu stosunki własnosciowo-mieszkaniowe są nieistotne, istotna jest odpowiedź czy dziś też chcesz wywłaszczać kamieniczników?

Jestem za tym, aby wszystkie bloki i kamienice, były własnością spółdzielni, wspólnoty mieszkaniowej lub jednostki samorządowej (towarzystwa budownictwa społecznego).

Co do plusów PRL, zapomniałem jeszcze o powszechnej elektryfikacji i wyparciu domów drewnianych przez murowane.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
41pp   

Noo dobrze... kolega 41pp mnie dyscyplinuje do ściślejszego trzymania się tematu to podam jakiś przykład:

W 100% finansowane przez państwo wycieczki do czeskiej Pragi, choćby w 1968 r. :lol:

Jasne że, były!! Mój Dziadek Józef, poszedł w 1919-20 do Kijowa i to nie z "Orbisem", państwo finansowało!

O Ojcu i buncie Żeligowskiego, /zdobywanie Wilna/, już nie wspomnę, TYŻ na koszt Państwa.

O 1968, to ciekawe, ale też, za Podatników pieniądz.

Pozdrawiam

gmv

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Kolego po co kwity, był nakaz, potem obowiązek, a w latach osiemdziesiątych konieczność rejestrowania się kiedy pozostawało się niezatrudnionym (bądź nieubezpieczonym) przez okres 3 miesięcy.

Jasne że, były!! Mój Dziadek Józef, poszedł w 1919-20 do Kijowa i to nie z "Orbisem", państwo finansowało!

O Ojcu i buncie Żeligowskiego, /zdobywanie Wilna/, już nie wspomnę, TYŻ na koszt Państwa.

O 1968, to ciekawe, ale też, za Podatników pieniądz.

Ktoś tu wspominał o powrocie do tematu.

"Wilczy bilet" - proponuję zapoznać się z życiorysem Jacka Karpińskiego, twórcy K-202.

Edytowane przez secesjonista

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   

Secesjonista napisał

zrepolonizowano prastare piastowskie ziemie: Śląsk, Pomorze Zachodnie, Lubuszę, Warmię i Mazury - zrepolonizowano ziemie, co do których można mieć wątpliwości co do ich prastarej piastowskiej tradycji

Wątpliwości można tez mieć do polskich ziem wschodnich, czy właściwie było to ziemie Polskie. raczej gdzie siła , tam prawda.

-nie było bezrobocia, każdy kto chciał, mógł znaleźć pracę - był przymus pracy i wilcze bilety

Obecnie pozostały nam tylko chyba wilcze bilety. Taki spadek po PRL-u.

-pracownicy mieli dużo więcej przywilejów: organizowane wczasy (FWP), kolonie dla dzieci, wypłacanie jubileuszy, ośmiogodzinny dzień pracy (w większości przypadków);- zwłaszcza w zakresie stowarzyszania się w związki zawodowe

Obecnie nam związków zawodowych nie brakuje. Czy bronią spraw pracowniczych, czy może tylko swoich.

-rozparcelowano ziemię arystokracji folwarcznej i obdzielono nią chłopów;- odebrano własność prywatną

Część dużych folwarków była własnością państwa. Bądż była zadłużona wobec skarbu państwa.Praktycznie państwo rozdało co miało.Były przypadki zaboru mienia prywatnego.

-znacjonalizowano ziemię należącą do Kościołów (gł. katolickiego);- odebrano własność legalnym instytucjom

A któż obdarzył kościół tymi dobrami materialnymi. Jeżeli dobra nadał monarcha, to nadało państwo polskie. Więc państwo wypowiedziało dzierżawe. Kościołów przecież nie zabrano, nie zamieniono w magazyny itd.

-nie było panoszenia się kleru;- panoszyli się członkowie POP i KW.

Kler jest od ducha i Boga, nie od polityki. Obecnie dusza i wiara w Boga kosztuje, ponadto trzeba wierzyć zgodnie z poglądem politycznym kleru.

-przejęto nieruchomości kamieniczników*;- odebrano własność prywatną

Przejęto również mienie pożydowskie. Więc nie nazwał bym tego zaborem."Kamienicznik" to właściciel kamienicy (budynek w zabudowie szeregowej, z reguły posiadający jedno lub więcej kondygnacji.)

-zbudowano setki zakładów przemysłowych; - wiele inwestycji było całkowicie nietrafionych i nierentownych

Przykłady proszę.

-nędza i bezdomność były zjawiskiem śladowym;- proszę zapoznać się z:

A. Marszałkowicz "Pierwsze starania i postulaty przyjścia z pomocą bezdomnym w PRL"

A.Marszałkowicz Mój pogląd na tragiczny los ludzi bezdomnych w Polsce, opublikowane w: Spotkania, VII 1979, s.6

Kim byli bezdomni za czasów PRL-u? Proponuje jednak zaczęrpnąć więcej informacji. Wszystko co nadawało się do mieszkania, zostało rozdawane. Czasami za free, nawet bez płacenia symbolicznego czynszu.

-państwo prowadziło dużo bardziej prorodzinną politykę niż dziś;- taki cel przyświecał ówczesnym władzom przy tworzeniu regulacji aborcyjnych

Totalna bzdura. 2 lata macieżyńskiego - płatnego.Kompleksowa ochrona zdrowotna matki i dziecka - za free. Nikt nie zwalniał kobiety w ciąży z pracy.

-było kilkakrotnie mniej rozwodów niż w III RP;- liczba rozwodów w PRL rosła z roku na rok, i ta tendencja pozostała

Rozwody czy w takim czy innym ustroju, są i będą.

-powstało setki instytucji kulturalnych. - wystarczy wspomnieć o dostępie do paryskiej "Kultury"

Było spróbować w USA, zachwycać sie kultura komunistyczną. Która to poprawka konstytucji USA, nakazywała tępienie poglądów komunistycznych?

Edytowane przez atrix

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

ad atrix:

W kwestii kościołów - sprawdzono wtedy które ziemie nadał władca, a które zakupiono?

Licencja Berlieta choćby - ale robi się O.T toteż kończę.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
41pp   

Oj, z K202 i Karpińskim, to żle trafiłeś, znam sprawę, przynajmniej do dziś. To i polska notacja, tyż znana.

I jeszcze jedno z K202 był Karpiński, Różycki, i jeszcze ktoś . ; Karpiel , poszedł chodować świnie, Różycki do US, a budyneczek , to se możesz, oglądać do dziś, na fotce. ul Krzywickiego, chyba tam jest jakaś "Agencja Towarzyska" , dawniej za PRL był IMM, nie wiesz to popytaj! 5000 postów nie dowodzi niczego.

Serdecznie Pozdrawiam.

gmv

Edytowane przez Jarpen Zigrin
Administrator: Proszę o większą staranność przy pisaniu nie żle a źle, nie tyż a też, nie se a sobie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
41pp   

Oczywiście Polska Notacja Ujemna, to dla Dziekana

gmv

PS . ale temat się ożywił.

gmv

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

W ramach świątecznego uśmiechu:

Fajne, ale są przekłamania.

Dziś też można jeździć na rowerze bez kasku a mój 7 latek 2 lata temu nauczył się jeździć na takim właśnie rowerze bez hamulców.

Jeżeli szkoła trwała tylko do południa to czemu zdarzało mi się prosto po lekcjach, wracać do domu po 18?

A obiady były i w szkole, opłacane samodzielnie lub prze Pomoc Społeczną.

Poradnie psychologiczno-pedagogiczne to nie wymysł czasów dzisiejszych, po prostu czegoś takiego nie diagnozowano nie diagnozowano. A dziś nadrabiają zaległości.

Z tymi sądami to wielu by się zdziwiło, sprawy o pobicia, pomówienia czy zbluzgania to były, chyba, zawsze jedne z najpopularniejszych spraw, gdyby nie to, to prawnicy przymieraliby głodem.

Alergie były choć fakt, że znacznie rzadsze.

Playstation, nintendo 64, x-box nawet nie wiem co to takiego.

secesjonista

-rozparcelowano ziemię arystokracji folwarcznej i obdzielono nią chłopów;- odebrano własność prywatną

W II RP też to robiono (reforma rolna), czy ona też była be?

Śląsk, Pomorze Zachodnie, Lubuszę, Warmię i Mazury - zrepolonizowano ziemie, co do których można mieć wątpliwości co do ich prastarej piastowskiej tradycji

A jakie masz wątpliwości? Poza Mazurami wszystkie ziemie należały przez jakiś czas do Polski. Niekiedy krótki ale jednak, poza tym były to ziemie słowiańskie, i tego podważyć się nie da.

Samuel Łaszcz

odcinając wodę czy, co gorsza, ogrzewanie.

Dziś robi się to samo.

wyparciu domów drewnianych przez murowane.

Piękne drewniane domy zastąpiono murowanymi potworkami, na szczęście kilka drewnianych jeszcze pozostało a teraz jakoś na przekór coraz więcej drewnianych się buduje.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   

Jestem za tym, aby wszystkie bloki i kamienice, były własnością spółdzielni, wspólnoty mieszkaniowej lub jednostki samorządowej (towarzystwa budownictwa społecznego).

Co do plusów PRL, zapomniałem jeszcze o powszechnej elektryfikacji i wyparciu domów drewnianych przez murowane.

A znasz może taki termin jak eksmisja? Prawo jest proste. Nie płacisz, bruk. Tak bylo przed wojną. Teraz prywatnemu włascicielowi kamienicy jest trudniej.

Powszechna elektryfikacja, zwłaszcza na wsi. Hm. Wprowadzono tylko prąd dwufazowy. Żarówka. Jak pieknie wygląda na filmach i kronikach . A potrzebna była 'siła" dla napędu maszyn.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Oj, z K202 i Karpińskim, to żle trafiłeś, znam sprawę, przynajmniej do dziś. To i polska notacja, tyż znana.

I jeszcze jedno z K202 był Karpiński, Różycki, i jeszcze ktoś . ; Karpiel , poszedł chodować świnie, Różycki do US, a budyneczek , to se możesz, oglądać do dziś, na fotce. ul Krzywickiego, chyba tam jest jakaś "Agencja Towarzyska" , dawniej za PRL był IMM, nie wiesz to popytaj! 5000 postów nie dowodzi niczego.

Serdecznie Pozdrawiam.

gmv

Kwestią podmiotową nie jest notacja, a to, że dostał "wilczy bilet".

Proszę zwracać uwagę na kontekst mej wypowiedzi.

A z dobrych rzeczy - mogę wspomnieć znacznie wolniejszy rytm życia, taki prl-owski (co prawda raczej z konieczności) down shifting.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   

Widiowy napisał

Powszechna elektryfikacja, zwłaszcza na wsi. Hm. Wprowadzono tylko prąd dwufazowy. Żarówka. Jak pieknie wygląda na filmach i kronikach . A potrzebna była 'siła" dla napędu maszyn.

Jako elektryk muszę Ci tutaj kolego Widiowy7 odrobinę pomóc. Nie wprowadzano linii dwufazowej tylko jednofazową. Czyli tzw "0" i jedna faze. W mojej miejscowości ( małe miasteczko w dawnym kieleckim )elektryfikacje przeprowadzono w 1956 roku. Od razu można było zainstalować przyłącze 3 fazowe. W większości jednak instalowano przyłącza 1 fazowe. A to z prostego powodu - brak urządzeń 3 fazowych. Na podstawie relacji mojego ojca mogę podać cenę silnika 3 fazowego o mocy 5,5KW jaka była o owym czasie. Cena takiego silnika elektrycznego szacowała się na kwote około 1000 - 1500 zł ( PLN ).Czyli była dość wysoka.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
41pp   

Szanowny Panie Jarpin, , Z całym uszanowaniem,,, ale jeżeli, piszę TYŻ , to jest TYŻ, JASNE!!

gmv

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
41pp   

Widiowy + atrix, napisali, z tym prądem 1-2-3 fazowym,

Podoba mi się to:

Wracając do Tematu;

Tow. Gomułek, ogłosił, ....co, mi tu Towarzysze, pier...cie o produkcji półprzewodników, musimy przejść, od razu do produkcji PRZEWODNIKÓW, ...aby woda na młyn imperialistów i rewizjonistów NRF. ..i ich popleczników....

Cytuję z pamięci, to już prawie 50-latek

Serdecznie Pozdrawiam

sp9gmv

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.