Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

O Polsce w podręcznikach do historii w innych krajach

Rekomendowane odpowiedzi

Gnome   

Jarpenie bez urazy ale gdy mieliśmy nasz złoty wiek to akurat Hiszpanie z Portugalczykami podbijali "Nowy Świat", potem dołączyli Holendrzy, Anglicy etc., tak, że nasz wkład w historię powszechną jest mizerny.

To samo z wielkimi wojnami (bo czy nie o nich mówi się w polskich szkołach w kontekście hist. powszechnej), ani religijne, ani trzydziestoletnia (z małymi epizodami) nie toczyły się na naszym terenie.

Nie było u nas także wielkich rewolucji, przemian ustrojowych (jak np. w Anglii) etc.

A potem minął nasz złoty wiek i nie ma o czym uczyć.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Jarpenie, ja patrzę na podstawę programową, a nie na podręczniki. Przeczytaj sobie podstawę do historii (jest dostępna na MENie).

To w takim razie mamy jakiś zgrzyt pomiędzy podstawą programową a podręcznikami (mówię tutaj o sytuacji w liceum). Przejrzałem swoją książkę do historii obejmującą okres od renesansu do czasów napoleońskich i wynik wyszedł mi następujący:

Świat: 15 tematów

Polska: 19 tematów.

Czyli jednak chyba nie jest tak źle. Fakt, że informacji nt. ludów prekolumbijskich jest jak na lekarstwo, czy też sytuacji Chin i Japonii w tamtym czasie, ale popatrzmy też na ilość godzin historii w tygodniu i porównajmy to z innymi krajami.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Mam podobne wrażenie, z LO, że 50% to historia powszechna zwłaszcza w późniejszych latach od odrodzenia w górę.

Wreszcie raport odnosi się do podręczników, a nie programów. Program może być najlepszy na świecie, ale de facto nauczyciel realizuje podręcznik i to z niego też uczniowie się uczą, a nie z programów.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A ja tak osobiście. Swego czasu byłem zbulwersowany, spotykając się np. z młodymi Finlandczykami czy Estończykami, że tak mało wiedzą o Polsce i jej historii. Że np. dla młodych Estończyków słowo "Solidarność" kompletnie nic nie znaczy, bo stokroć ważniejsza była ich "śpiewająca rewolucja".

Teraz się nie dziwię. Ot, po prostu, w wieku XVII i XVIII nasi praszczurowie stracili szansę daną dwa wieki wcześniej na stworzenie z Rzeczypospolitej europejskiego mocarstwa. Także i obraz historii Polski w obcych podręcznikach jest taki, jaki musi być - niemocarstwowy.

I tak jest lepiej niż z Chorwacją, o której popularny w latach 90. na Bałkanach dowcip mówił, że ma wspaniałą 1000-letnią historię, o której nikt (na świecie) nie słyszał :lol: .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Jarpen, Pedro: pisałem wcześniej. Nowa podstawa nie obowiązuje jeszcze w liceum, będzie, ale dopiero od 2012. Rok apokalipsy? Stąd jeszcze nie ma na rynku nowych podręczników. Wciąż jeszcze w liceum obowiązuje stara i stare podręczniki.

Podręczniki muszą pasować do podstawy, inaczej MEN je nie zaakceptuje.

Obecnie nowa podstawa ma być programem, a więc coś w rodzaju planem ramowym dla podręczników. Stąd mówię tutaj o nowej podstawie, nie wspominam o starej bo praktycznie należy do historii.

Jarpenie, polecam lekturę nowej podstawy. Jest na stronie MEN, tom IV, tytuł - historia.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

My z Pedrosem odnosimy się do tego, co jest teraz i aktualnych podręczników. Jeśli wg nowej podstawy historia powszechna ma zostać ograniczona jest wg mnie dużym błędem, chyba, że znacznie dokładniej zostanie omówiona historia Polski.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

a tak z zupelnie innej strony: jak wygląda nauczanie historii w innych krajach? Czy uczą tam i Polsce tylko i wylącznie kiedy wydarzenia z którymi byla ona związana a które z kolei mialy wplyw na dany kraj czy w każdym wypadku? Wedlug mnie każdy kraj naucza wedle mniej więcej tego samego schematu. Nasza historia jest najważniejsza, ogólne tendencje w powszechnej z pokreśleniem tego co mialo wplyw na nasze dzieje. A akurat odkrycia geograficzne, i kilka innych taki czy inny mialy. Przy okazji jak trwa nauka w temacie dziejów Hiszpanii? Skrótem - rekonkwista, podbicie calego Pólwyspu, przyczyny odkryć, odkrycia, zamieszanie w Europie, Hiszpania traci swą rolę i gdzieś kolo 1715 r. niknie z kart historii na dlużej... do mniej więcej Napoleona, potem skok do międzywojnia i coś tam i jakiejś rewolucji. W sumie jakby spytać przeciętnego ucznia to tak naprawdę rzuci może dwa nazwiskami, jakimś królem, jakąś datą i chwatit'... Nie wiadomo czy 1/50 zauważy, że najiperw Hiszpania obejmowala i Portugalię...

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ja do pytania FSO dołączę swoje: czy ktoś orientuje się ile godzin nauczania historii w tygodniu fundują we Francji, Niemczech, Anglii, Hiszpanii, na szczeblu odpowiednika naszego liceum?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Nie wyobrażam sobie podręcznika, w którym jeszcze więcej miejsca poświęconoby na historię powszechną kosztem historii Polski. Wbrew pozorom tych tematów jest sporo i kreślą one w miarę wystarczający obraz świata w danym okresie, na którego tle można umieścić i zrozumieć sytuację w Polsce. Wystarczający w niewielkim stopniu, ale historia w klasach, które nie rozszerzają tego przedmiotu jest traktowana po macoszemu. Co tu kryć, uczniowie nie wykazują zbyt wielu chęci do poznawania losów własnego kraju, a co dopiero Chin za panowania dynastii tej czy tamtej.

Pocieszające jest to, że ktoś interweniuje, gdy sposób przedstawienia wydarzenia dotyczącego Polski jest kontrowersyjny.

Kraje sąsiednie, z którymi łączy nas przeszłość, muszą pisać o Polsce. Tak samo my nie możemy pominąć Niemców, Rosjan czy Czechów. Miejsce w podręcznikach innych krajów to już kwestia wypromowania. Poniekąd wzorem mogą być Stany Zjednoczone…

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

O przepraszam, ja wykazuję chęć poznawania historii, a jestem w klasie biologiczno-chemicznej. :lol:

Trochę zbyt uogólniasz, Błędnico. Nawet w klasach z rozszerzoną historią, bywa tak, że uczniowie niezbyt chętnie się jej uczą. To zależy od nauczyciela.

Moim zdaniem, temat Polski zagranicą powinien obejmować materiał w mniej więcej takiej hierarchii:

1. Upadek komunizmu

2. II Wojna Światowa

3. I Wojna Światowa(chodzi głównie o skutki i ew. powstania narodowe)

4. Zabory i powstania(choćby i wzmianka-ale powinna być)

5... i w sumie można dojść aż do początków naszej historii. Nie wiem jak to określić. Tak czy owak, temat Polski też jest traktowany po macoszemu(choćby tylko tyle, że pierwszy kraj, na jaki napadli Niemcy to była Polska-i to wszystko).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

To proszę przepisać się do humanistycznej i nie psuć mi teorii :lol:

Oczywiście, że uogólniam wiele spraw, ale trudno ocenić nauczanie bez takiego zabiegu. Jesteśmy ludźmi i jeśli ktoś ma zainteresowania, to będzie je rozwijał bez względu na to, co zarządzi ministerstwo edukacji. To samo tyczy się nauczycieli, można poszerzyć kwestie uważane za ważne, a pominąć tematy mniej istotne…

Miło byłoby przeczytać w innych podręcznikach więcej na temat początków Polski i okresie Rzeczpospolitej Obojga Narodów, a szczególnie o jej osiągnięciach, a nawet wojnach. Uczymy się o ewolucji parlamentaryzmu a Anglii, rewolucji we Francji, wojnach w Niderlandach itp., przydałby się rewanż. W końcu w USA nie brak ludzi, którzy uważają Polskę za kraj powstały po II Wojnie …

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

Blędnica: a po co? Tak naprawdę to jak przebiegala historia danego kraju powinny znać osoby się nim zajmujace, reszcie się moze przydać do krzyżówki lub nie zrobienie z siebie glupka, gdy na odpowiedź: "I'm from Mars", dowiesz się ze "That's nice place to visit. Welcome in N.Y.". Calej reszcie jest to do szczęścia zbędne.

Fakt, że Polska polożona jest na kontynencie gdzie coś się dzieje, nie oznacza tego że jeżeli my uczymy się o Hiszpanii to oni mają się uczyć o nas. Przykladem malym. Anglia w XIX wieku byla potęgą i w ogóle, Polski nie bylo, a wszystko to co się u nas dzialo nijak nie mialo wplywu na tenże kraj i się oni nie dowiedzą o tym. Bo po co.

Patrząc na to ile Polski u obcych patrzymy z pozycji polonocentryzmu - bo my o nich wiemy że i Rzym i Sasi i ileś królestw [sussex z Essexem pod rękę...] i królowie duńscy i Normanowie i Dwie Róze i bez Ziemi i coś tam jeszcze... jeżeli mialo to wplyw na coś ważnego - super jeżeli nie to znacznie lepsze byloby pisanie o tym co jest naprawdę ważne, powiązanie tego w calość i nauczenie szukania w źródlach. W innym wypadku w każdej krzyżówce pokonamy obcokrajowca.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ale chyba najbardziej negatywnie zaskoczyła mnie Francja. Jeśli rzeczywiście w podręcznikach jest napisane, że wydawaliśmy Żydów, a o pomaganiu nic nie ma lub prawie nic nie ma trochę dziwi zwłaszcza w przypadku Francji. Przecież to we Francji wydano sporo Żydów Niemcom, a w dodatku powstał tam kolaboracyjny rząd.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.