Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
ufo1987

Pochodzenie Egipcjan

Recommended Posts

ufo1987   

Ostatnio miałem okazję przeczytać parę interesujących artykułów na ten temat. Natknąłem się na wiele ciekawostek jeśli tak to można nazwać, a wierzę iż również są to fakty. Atlantyda istniała około 10000 r. p.n.e. Według źródeł Atlantydzi wiedzieli o zbliżającej się katastrofie i byli do niej przygotowani. Zagłada byłą ściśle związana z przesunięciem skorupy ziemskiej, zmianą biegunów, ostatecznie z całkowitym zlodowaceniem, które jak wiemy w dziejach Ziemi miało niejednokrotnie miejsce. Najwięcej chyba teorii co do tego zaginionego lądu mówi o tym, że Atlantyda została zalana. Zlodowacenie byłoby tu chyba jednak bardziej wiarygodne. W czasie katastrofy Atlantydą władał... Ozyrys! Skłócony ze swoim bratem Setem. Ostatecznie Ozyrys zginął z rąk brata, a jego syn Horus został okaleczony. Ozyrys, Set, Horus... Wszyscy trzej Bogowie pojawiają się w mitologii egipskiej. Ozyrys po śmierci pojawił się na gwiaździstym niebie. Ten, który urodził się bogiem i odrodził się na niebie. Nota bene stworzył Konstelację Oriona (Ozyrysa), według której później powstały 3 słynne piramidy egipskie (Cheopsa, Chefrena i Mykerinosa). Piramidy powtarzają układy gwiazd. To dało początek religii, która przetrwałą 9000 lat, wiary że faraonowie mogą odrodzić się jako gwiazdy. Wszystkie pogrzeby odbywały się na zachodnim brzegu Nilu, gdzie piramidy symbolizowały konstelację Oriona na „brzegu” Drogi Mlecznej. Przewiezienie ciała na ten brzeg było rytuałem symbolizującym przejście duszy na drugą stronę niebiańskiego Nilu (Drogi Mlecznej), gdzie znajdował się raj i gdzie królował Ozyrys. Stał się Panem Dwóch Ziem - Aha-Men-Ptah (Atlantyda) i Ath-Ka-Ptah (co Grecy potem fonetycznie dostosowali do swojego języka, wymawiając „Aigyptos”, czyli Egipt). Chyba każdy już się domyślił, że ocaleni Atlantydzi dali początek starożytnemu Egiptowi. A co ze Sfinksem??? Miał znaczenie nie tylko mitologiczne i astrologiczne, ale również praktyczne. Stworzyli go Atlantydzi, którzy przeżyli katastrofę, aby nam przypominać o tym, co się wydarzyło! Sądzę, że klucz do Atlantydy to właśnie Sfinks. Według mnie nie są to żadne mrzonki. Pytanie tylko gdzie Atlantyda miała swoje pierwotne miejsce, skoro ocaleni dotarli na tereny dzisiejszego Egiptu??? Wierzyć, nie wierzyć? Co o tym sądzicie?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Inga   

No ale co w związku z tymi rewelacjami? Piszesz:

Ostatnio miałem okazję przeczytać parę interesujących artykułów na ten temat.
oraz:
Natknąłem się na wiele ciekawostek jeśli tak to można nazwać, a wierzę iż również są to fakty
.

Dowody poproszę. Tytuły, odnośniki, cokolwiek. Twoja wiara jest piękną rzeczą, ale błagam, podajże jakikolwiek namiar na źródła swej wiedzy!

(No chyba, że otrzymałeś ją w sposób nadprzyrodzony).

:P

Share this post


Link to post
Share on other sites

No cóż... O Atlantydzie piszą grecy ale nic nie wspominają tam o żadnym Ozyrysie. Co więcej nie ma żadnych takich źródeł.

Bajek już posłuchaliśmy więc teraz trochę nauki. Egipcjanie wywodzą się z plemion koczowniczych zamieszkujących Saharę nim stała się pustynią. I tyle. Jako ciekawostkę podam fakt, że język egipski najbardziej pod kątem filologicznym zbliżony jest do pewnych języków kaukaskich, co jest niejako pewną zagadką, do dziś z resztą nie rozwiązaną.

Share this post


Link to post
Share on other sites
ltrntv   

Mhm.

Mity o Antlantydzie powstaly na pdostawie kilku wzmianek o niej. jako jeden z pierwszych wspomnial o niej jezeli dobrze pamietam Platon kilka nastepnych wzmianek mowi o tym ze Platon pisal o Atlantydzie i ze musi to byc prawda. Przeczytalo o tym kilku "okultystow" z czego wiekszosci z nich udowodniono ze sa notorycznymi klamcami. Poczeli wiec oni wymyslac, kombinowac, konfabulowac i scalac ze soba mity nijak ze soba nie powiazane stad na Atlantydzie bogowie egipscy, cyborgi, basniowe zwierzeta i szopa na narzedzia. Zeby bylo ciekawie dwadziescia lat przed przyjsciem na swiat Platona w grecji mialo miejsce niewielkie tsunami, co nie jest bujda gdyz basen morza srodziemnego do tej pory pozostaje aktywny sejsmicznie, podczas ktorego zatonela wyspa na morzu chyba egejskim ktora ponoc calkiem dobrze prosperowala i badacze w tym fakcie doszukuja sie genezy powstania mitu o atlantydzie. W swietle tego co tu przytaczam i co o tym przeczytalem obstaje za teoria o pochodzeniu egipcjan z posta Chaemuaset ;)

Pozdro

Edited by ltrntv

Share this post


Link to post
Share on other sites
Abdullah   

Oczywiście o Atlantydzie nie może być mowy. Nie ma żadnych archeologicznych wykopalisk jakiejś tam Atlantydy. Na obecym etapie to mit i myśle, że tak zostanie. Co do pierwszych mieszkańców Egiptu musimy sięgnąć do prehistorii i nazw typowo archeologicznych. Nie chce się zgłębiać w archeologie bo nie jestem archeologiem. Postaram się w miare prosto napisać skąd się wzieli Egipcjanie.

Okres najdawniejszy.

Badacze twierdzą, że po okresie środkowego paleolitu 120000 p.n.e - 90000 p.n.e można mówic o zasiedlaniu pustyń Egipskich, co następnie doprowadziło do zasiedlenia brzegów Nilu tzw. kultura aszelska. Mamy tego potwierdzenie z terenów od Kairu do Teb. Przejście od Homo erectus do Homo sapiens dokonało się około 100000 p.n.e.

Cezura między prehistorią i historią przypada na przełom VII i VI tysiąclecia. Można tu mówić o zawansowanej kulturze, mimo metali wciąż kamiennej z rolnictwem, tkactwe i garnarstwem.

Następnie można mówić o wczesnym okresie predynastycznym i starszym okresie predynastycznym, kolejno od połowy VI tysiąclecia p.n.e do połowy V tysiąclecia p.n.e. i od około 4500 p.n.e do poczatków okresu tynickiego.

Panuje zróznicowanie między Północą i Połuniem czyli Dolnym Egiptem i Górnym Egiptem, które zmniejsza się w okresie pomiedzy 4500 p.n.e - 3150 p.n.e. Następnie w okresie pierszego faraona znanego z imienia Narmera dochodzi do zjednoczenia. Pierwsi faraonowie pochodzą z Południa, ale to wpływy kultury Północy biorą góre.

I tak w skrócie można to opisać.

Edited by Abdullah

Share this post


Link to post
Share on other sites
Furiusz   

Badacze twierdzą, że po okresie środkowego paleolitu 120000 p.n.e - 90000 p.n.e można mówic o zasiedlaniu pustyń Egipskich, co następnie doprowadziło do zasiedlenia brzegów Nilu

I tak i nie. Owszem człowiek czy różne formy preczłowieka które wyewoluowały z homo erectus/ergaster rzeczywiście w tym okresie miałyby się pojawić już na tym terenie, także na Bliskim Wschodzie. Owe pustynie egipskie też pustyniami nie były.

tzw. kultura aszelska.

no cóż trzeba by się zastanowić co to jest kultura archeologiczna i jak się ją definiuje, ogólnie obecnie raczej unika się nazwy kultura aszelska a mówi się o technokompleksie aszelskim. W jej ramach na terenie egiptu współczesnego wyróżnia się poszczególne jednostki kulturowe.

co następnie doprowadziło do zasiedlenia brzegów Nilu

W bardzo wielkim skrócie bo zasiedlenie brzegów nilu to ok 4 tys aCn co dokonało się w wyniku przekształceń klimatycznych okresu atlantyckiego, zwłaszcza jego końcówki. Warto dodac, ze gdy w Egipcie brzegi Nilu zajmuja ludzie to w innych częściach świata tez dochodzi do znacznych przesunięc - upada protocywilizacja półwyspu iberyjskiego, protocywilizacja nadczarnomorska, pojawiają się nomadyczni pasterze amfor kulistych etc. ogólnie okres dużych zmian.

Przejście od Homo erectus do Homo sapiens dokonało się około 100000 p.n.e.

Znacznie wcześniej, bo wyewoluowanie homo antecessor nastąpiło ok 200 tys aCn. W dzisiejszej klasyfikacji do gatunku tego zalicza się wszystkie wcześniejsze, równoległe czasowo sobie formy preludzkie, o cechach już wyraźnie ludzkich. najstarsze szczątki homo sapiens sapiens są datowane na 150 tys, szczątki ze 110 tys są odnalezione w Izraelu.

Cezura między prehistorią i historią przypada na przełom VII i VI tysiąclecia.

Historia nastaje wtedy gdy pojawia się pismo a to nie nastąpiło w VI tys aCn, zatem może to być przełom miedzy prehistorią a ew. protohistorią.

Można tu mówić o zawansowanej kulturze, mimo metali wciąż kamiennej z rolnictwem, tkactwe i garnarstwem.

hmmm mogę coś źle kojarzyć ale najbardziej zaawansowane technicznie kultury archeologiczne na terenie Egiptu to kultury megalityczne u nich wykorzystanie metali było dość słabe, zwłaszcza, ze była to głownie miedź nie nadająca się do produkcji narzędzi, dlatego korzystano z kamienia (zresztą robiono to także i w epoce brązu). zresztą rozkwit megalitycznych kultur egipskich przypada chyba na V tys aCn.

Warto tez zastanowić się jaki wpływ na powstanie w ogóle cywilizacji egipskiej miały owe kultury megalityczne. Powstawały one na obszarach dzisiejszych pustyń, wtedy znacznie bardziej żyznych terenach. Megalityzm niósł ze sobą bardzo rozwinięta kulturę i poziom techniczny. Jednocześnie w V/IV tys megality całkowicie zanikają, za to pojawia się genialna cywilizacja doliny Nilu. Czy ma to jakiś związek z sobą?

Co do języka, jest kilka ciekawych kwestii, otóz przypomina on np. język Fellahów, małego ludku mającego mieć bardzo długie tradycje, ma tez elementy czadyjskie i im podobne. kolejna sprawa jest występowanie grup spółgłosek na oznaczenie całego słowa, tak jak we współczesnym arabskim czy dawniej aramejskim etc. Co do podobieństwa do kaukaskiego to nie słyszałem o tym, inna sprawa, ze jakies podobieństwa czy zaporzyczenia pewnie mogły byc z kaukazu na Bliski wschód blisko a stamtąd do egiptu to krok a dodatkowo języki pokrewne kaukaskim mogły kiedys obejmowac znacznie większe tereny.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Abdullah   

Drogi Furiuszu.

Moim błędem było nie podanie źródła. "Dzieje Starożytnego Egiptu" Warszawa, PIW, 2004. Od 1988 jest profesorem egiptologii na paryskiej Sorbonie. W latach 1989-1990 pełnił funkcję dyrektora Francuskiego Instytutu Archeologii Wschodu w Kairze.

Nie jestem na etapie żeby podważać słuszność tez profesora. Zreszta skończyłem Etnologie a nie historie czy archeologie i musze ufać znawcą tematu.

Przejście od Homo erectus do Homo sapiens dokonało się około 100000 p.n.e.

Znacznie wcześniej, bo wyewoluowanie homo antecessor nastąpiło ok 200 tys aCn. W dzisiejszej klasyfikacji do gatunku tego zalicza się wszystkie wcześniejsze, równoległe czasowo sobie formy preludzkie, o cechach już wyraźnie ludzkich. najstarsze szczątki homo sapiens sapiens są datowane na 150 tys, szczątki ze 110 tys są odnalezione w Izraelu.

Około znaczy około nie ma i mysle ze nigdy nie bedzie precyzyjnej daty na wodrębnienie sie Homo sapiens. Daty te bedą zawsze umowne ale mozemy się zgodzić że nastapiło to w okresie pomiędzy 200000 tyś p.n.e - 100000tyś p.n.e.

Cezura między prehistorią i historią przypada na przełom VII i VI tysiąclecia.

Historia nastaje wtedy gdy pojawia się pismo a to nie nastąpiło w VI tys aCn, zatem może to być przełom miedzy prehistorią a ew. protohistorią.

Wychodząc z założeń metodologicznych olbrzymia większość szkół uważa za prehistorię czasy sprzed wynalezienia pisma. Jednak istnieją szkoły cofające historię do rewolucji rolniczej lub założeń pierwszych zespołów proto-miejskich (ok. 10-7.000 lat pne.).Wynika z tego że Grimal pochodzi z tej drugiej. Umieszcza on początki pisma na okres kultury Nagada czyli pomiędzy 4500 - 3300 p.n.e. Wnika z tego że historia dla niego zaczyna sie z wytworami kultury. Sam nazywa to radykalną przemianą kulturalną. Cóż jako Antropolog moge tylko potwierdzić ze kultura jest szerokim pojęciem i nie zaczyna się wraz z pismem. Z historią jest inaczej. Ale w ciąż nie czuje sie na siłach żeby zaprzeczać profesorowi.

O kulturze megalitycznej nie wiele wiem ale chętnie się dowiem. Podyskutujemy o tym jak się jak zdobęde wiedze. Grimal nic o tym nie pisze albo przegapiłem.

Furiusz przyjacielu genrelnie myśle że możemy do owych tez się przychylić.Były bym Ci wdzięczny za podanie twoich żródeł. Sciągnęłem również film o Homo sapiens chętnie podam Ci link jesli chcesz.

Pozdrawiam.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Furiusz   

Od drugiej strony

Furiusz przyjacielu genrelnie myśle że możemy do owych tez się przychylić.Były bym Ci wdzięczny za podanie twoich żródeł. Sciągnęłem również film o Homo sapiens chętnie podam Ci link jesli chcesz.

generalnie tak. jeśli idzie o ewolucje człowieka etc to źródeł jest mnóstwo. najpopularniejsze i najbardziej podstawowe to chyba jednak Roger Lewin Wstęp do ewolucji człowieka, dostępne chyba wszędzie a jak przystało na podręcznik w miarę obiektywne i oparte na najnowszych danych. Opieram się tez głównie na artykułach z czasopism głównie dostępnych przez AtoZ :lol:

O kulturze megalitycznej nie wiele wiem ale chętnie się dowiem. Podyskutujemy o tym jak się jak zdobęde wiedze. Grimal nic o tym nie pisze albo przegapiłem.

Bo nie pisze, niejako pomija je i nie zauważa , inna sprawa, ze w jego czasach megalityzm był znacznie bardziej tajemnicza jednostką. Temat jest w dziale prehistoria ^_^ zapraszam.

Wychodząc z założeń metodologicznych olbrzymia większość szkół uważa za prehistorię czasy sprzed wynalezienia pisma. Jednak istnieją szkoły cofające historię do rewolucji rolniczej lub założeń pierwszych zespołów proto-miejskich (ok. 10-7.000 lat pne.).Wynika z tego że Grimal pochodzi z tej drugiej. Umieszcza on początki pisma na okres kultury Nagada czyli pomiędzy 4500 - 3300 p.n.e. Wnika z tego że historia dla niego zaczyna sie z wytworami kultury. Sam nazywa to radykalną przemianą kulturalną. Cóż jako Antropolog moge tylko potwierdzić ze kultura jest szerokim pojęciem i nie zaczyna się wraz z pismem. Z historią jest inaczej. Ale w ciąż nie czuje sie na siłach żeby zaprzeczać profesorowi.

Z tego co wiem powszechnie uznawany jest podział na trzy elementy - prehistorię czyli wszystko przed pismem (odczytanym), protohistorie - element regionalny tzn dany region albo za chwilę będzie miał pismo i na tej podstawie będzie można odtwarzać jego historię albo w innym miejscu jest już pismo i lud z pismem opisał ten niepiśmienny i historię która zaczyna się wraz z powstaniem źródeł pisanych. Łączenie początków historii z neolitem to dawna teza. Chodzi o to, ze instytucje neolityczne, zwłaszcza w późniejszych okresach bardzo przypominały instytucje historyczne (pod względem budownictwa, grzebalnictwa etc) i nakładały się na znajomość Biblii która miała opisywać czasy w okolicach potopu datowanego na właśnie 9 tys lat czyli równocześnie z pojawieniem się neolitu. Dlatego gdzieś do lat 60 mówiło się o historii od nawet 9 tys aCn, Grimal miał już swoje lata gdy pisał ta pozycję, zapewne zostało mu to jako przyzwyczajenie bardziej, nawyk językowy. Pewnie tez uważał, ze w jakiś sposób mówienie o tym, ze nie opisuje on historii uważał, ze mu uwłacza. ogólnie jednak okres o którym mówi Grimal jako o historycznym, dziś z rzadka już nazywa się nawet protohistorycznym. Po uniwersytetach i muzeach można spotkać pełno takich ludzi, zapewne sam paru poznałeś.

jest to jednak spór o nazewnictwo i terminologie, mniej o metodę, czyli niejako nie o główny tok :D

rekonstrukcja w gigantycznym skrócie taka jak :

wyewoluowanie człowieka (czy form preludzkich) najprawdopodobniej w równikowej afryce (choć jest i teoria multiregionalna)

->

ekspansja tychże form na inne kontynenty

->

zajęcie żyznych terenów dzisiejszej Sahary i być może pas nadmorski

->

początek neolitu

->

pustynnienie terenu

->

przesuwanie się w kierunku doliny Nilu

->

powstanie cywilizacji

W najogólniejszym zarysie jest ok, choć ma wiele punktów zaczepienia poddawanych w wątpliwość zaczynając od początku i idąc przez cały ciąg. Jest zwyczajnie zbyt ogólny i pozostawia wiele ciekawych pytań niejako pominietych.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Martinus   

Zanim ktoś zacznie pisać o Atlantydzie i innych tego typu głupotach myślę że należałoby sięgnąć do literatury która tego typu pseudorewelacje szybko by rozwiały.

Polecam przede wszystkim pracę profesora Ciałowicza "Początki cywilizacji egipskiej"

Share this post


Link to post
Share on other sites
Bajek już posłuchaliśmy więc teraz trochę nauki. Egipcjanie wywodzą się z plemion koczowniczych zamieszkujących Saharę nim stała się pustynią. I tyle. Jako ciekawostkę podam fakt, że język egipski najbardziej pod kątem filologicznym zbliżony jest do pewnych języków kaukaskich, co jest niejako pewną zagadką, do dziś z resztą nie rozwiązaną.

chaemuaset , koptyjski bezpośredni spadkobierca staroegipskiego należy do języków afroazjatyckich , a scisle mowiac do grupy chamito-semickiej? czyli rodziny języków, zajmująca olbrzymie obszary od afrykańskich wybrzeży Atlantyku z językami hausa, arabskim i berberyjskimi na zachodzie aż po Róg Afryki (języki kuszyckie) i Bliski Wschód z językami hebrajskim i arabskim semickimi .

Gdzie Ty znalazłeś podobieństwa do języków kaukaskich ? I o której grupie mówisz , językach kartwelskich , abchasko-adygijskich , wschodnokaukaskich czy czy wymarłych dialektach kaukaskich

Edited by lancaster

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.