Jump to content

adamhistoryk

Użytkownicy
 • Content count

  1,647
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by adamhistoryk

 1. Nazwiska

  Czytając Biblię, starożytnych pisarzy z Grecji i Rzymu zacząłem się zastanawiać nad kwestią nazwisk.Abraham, Noe, Zeus, Echo - to są imiona. Od kiedy są nazwiska? Kiedy powstały? Ja zauważam je dopiero w 19. wieku.
 2. Pierwszy i ostatni

  Jak można przeczytać w popularnym czasopiśmie "Przeszłość" pierwszym żołnierzem zabitym przez Niemców był kapral Peugeot Tu jego historia. Czy to pierwszy żołnierz zabity podczas wojny w roku 1914 w ogóle czy tylko na froncie zachodnim? Jeśli tylko - to co wiadomo o froncie wschodnim? A co z ostatnim? Wiadomo coś o żołnierzu który został zabity w I Wojnie Światowej jako ostatni?
 3. Plagiaty w literaturze

  W latach 70. Aleksander Sołżenicyn wysunął hipotezę o plagiacie powieści "Cichy Don", której rzeczywistym autorem miał być zamordowany przez bolszewików kozacki pisarz Fiodor Kriukow. Od tego czasu ukazało się wiele prac uznających bądź obalających autorstwo Szołochowa. Jakie to prace? Czy rzeczywiście "Cichy Don" to plagiat? Czy w historii literatury są podobne przypadki?
 4. Brazylia - historia

  Rozpoczęły się piłkarskie MŚ w Brazylii. To dobra okazja aby przypomnieć sobie historię tego państwa. I jakoweś ciekawostki. Tudzież związki z Polską. W monografii "Brazylia" Kurcyusza mowa jest o żeglarzu Pinzonie, a dopiero potem autor zajmuje się tym właściwym odkryciem Brazylii przez innego żeglarza ( pirata?) Cabrala. Pinzon to był rok 1500. Trzy lata potem nastąpi Cabral. W "Ślady piasta pod Piniorami" Breowicza już podaje się tylko Cabral. Dlaczego ta pierwsza wyprawa nie została "uznana" jako odkrycie Brazylii? Pierwszym zarządcą Brazylii w roku 1548 został Żyd Tomasz Souza. Od chwili odkrycia zatem parę lat minęło. Dlaczego tyle lat musiało minąć, aby zaistniał zarządca?
 5. Jest prawdą że Maria Dąbrowska opisała w osobie Agnieszki Niechcic dzieje swojej babki lub (ewentualnie) prababki? Czy są na to jakoweś dowody?
 6. Tomik poezji

  Witam po dłuższej przerwie. Mam prośbę, o wsparcie. Chcę wydać tomik wierszy. Jest materiał, mam wydawnictwo. Tu macie odnośnik: https://wspieram.to/a. Proszę o wsparcie.
 7. Warszawa, a jednak pola

  Przeglądając mapę Warszawy z roku 1935 doszedłem do wniosku, iż przedmieście południowe ( Dolny Mokotów - dzisiejsze Sielce, Sadyba, okolice alei Sobieskiego) to już raczej pola i jak mniemam łąki. A może i jakieś ogrody działkowe. Prawdopodobnie i północne obrzeża Stolicy również były obsiane polami. I takie mnie naszło pytanie - jaki procent powierzchni Warszawy stanowiły właśnie pola, łąki, nieużytki? I pytanie drugie: co znajdowało się na terenie dzisiejszej ambasady Rosyjskiej? Chyba pola uprawne ...
 8. Jaki był stosunek władz okupacyjnych w GG do niepełnosprawnych ludzi? Jak w innych temacie napisano Niemcy nie spodziewali się że głuchoniemi mogą walczyć w PW. A inne grupy niepełnosprawnych? O, na przykład polscy inwalidzi wojenni ...
 9. Rozbiór Słowacji a Polska

  Znalazłem tytuł: ( nie czytałem) „Tragedia polityka, księdza i człowieka.(Józef Tiso 1887-1947"
 10. Taki miał tytuł program propagandowy rządu PRL. Nadawany był w programie I w najlepszym czasie słuchalności. Tyle wiem. Może ktoś wie więcej?
 11. Podobna symbolika państwowa (i miejska)

  Lenin sierp i młot "pożyczył" z pomnika przed Pałacu Buckingham.
 12. Mikstura Ojca Laurenteo

  W "Romeo i Julii", jak wiadomo, Julia wypija miksturę ojca Laurentego i zasypia. To pozorna śmierć. Julia po jakimś czasie budzi się. Mam pytanie: czy to wyobraźnia Szekspira czy rzeczywiście istniały takie mikstury. Ale jeżeli istniały za czasów W.S. to chyba powinny istnieć i dzisiaj?
 13. Mississipi w ogniu

  Można poprzedni mój post zlikwidować? O Ku Klux Klanie mowa jest w "Ku Klux Klan. Tu mieszka miłość" Katarzyny Surmiak - Domańskiej.
 14. Mississipi w ogniu

  O samym Ku Klux Klanie powstał reportaż Jona Krakauer "Pod sztandarem nieba"
 15. To film z Januszem Gajosem w roli głównej. Jest rok 1965. Andrzej Hoffman (Janusz Gajos) jest wybitnym lekarzem, który mieszka i pracuje w Łodzi. Po wojnie kilka lat spędził w więzieniu. Jedynym dowodem w sprawie był donos złożony Służbie Bezpieczeństwa i jego wojenna działalność (był łącznikiem Armii Krajowej w Anglii). Pewnego dnia podczas obchodu w szpitalu spotyka Piotra (Jan Frycz), którego znał jeszcze z czasów partyzantki. Piotr za wszelką cenę chce wyjechać z Polski, by na Zachodzie rozpocząć nowe, lepsze życie. No, właśnie - czy to realne? Czy taka sytuacja wydarzyła się? Ta część życiorysu odnośnie AK i więzienia, owszem. Ale mnie bardziej ciekawi czy opisana ucieczka miała miejsce w rzeczywistości.
 16. Higiena w Powstaniu

  A jak było z higieną osobistą? Halina Jędrzejewska mówi ( "Dziewczyny z Powstania" Anny Herbich) o kąpieli w bali ( "nawet włosy umyłyśmy, co w Powstaniu było niezwykłym luksusem, wręcz ekstrawagancją") A dalej opowiada o Zbigniewie Ściborze-Rylskim, obecnym szefie ZPW, że był zawsze ogolony, w nienagannie czystym mundurze.
 17. Guernika

  W czasie wojny Pablo Picasso mieszkał w okupowanym przez Niemców Paryżu. Gestapo nękało sławnego malarza przesłuchaniami i rewizjami. W trakcie rewizji gestapowiec dostrzegł zdjęcie obrazu „Guernika”, poświęconego miastu, które podczas hiszpańskiej wojny domowej zbombardowały samoloty niemieckiego Legionu „Condor,” i zapytał: „To pana dzieło?” „Nie, wasze” – odparł Picasso. To anegdota znaleziona w innym temacie. Według artykułu Wojciecha Jerzego Muszyńskiego "Mit Guerniki" Picasso na słynnym obrazie przedstawił ... corridę. I było namalowane kilka miesięcy przed nalotem na to miasto. Prawda czy fałsz? Jeśli falsz, kto stworzył mit Guerniki.
 18. Poszukuję powieści, opowiadań, wierszy związanych z Powstaniami Wielkopolskimi ( 1794, 1806, 1846),z ruchami Zaliwskiego ( 1833) z Powstaniem Chochołowskim ( 1846), z Powstaniem Krakowskim ( 1846), Rabacją Chłopską ( 1846), Powstaniem Zabajkalskich ( 1866), Powstaniem Łódzkim ( 1905)
 19. Kiedy do szkoły? rok szkolny 1939/1940

  Rok szkolny 1939/1940 miał zacząć się 4 września, w poniedziałek. Ministerstwo Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego jednak odroczyło termin rozpoczęcia roku szkolnego. Marek Marian Drozdowski pdaje tą wiadomość ("Alarm dla Warszawy"), ale nie precyzuje daty rozpoczęcia roku szkolnego. Czy wiadomo jaki termin ustalono na pierwszy dzień roku szkolnego 1939/1940, jeśli nie 4.września 1939 r.? A może nie ustalono?
 20. W swoim blogu, w artykule o ulicy Ciasnej napisałem: "Kościół pd. św. Jerzego miał swój cmentarz.Była to nekropolia gorszej kategorii, ponieważ grzebano tam samobójców i przestępców traconych na Rynku Starego i Nowego Miasta. Łukasz Gołębiowski podaje nawet, że o przeznaczeniu owego cmentarza przypominał wizerunek człowieka z uciętą głową na kościelnej chorągiewce". A czy naprawdę można powiedzieć o cmentarzu za murami miasta że jest gorszy? Zastanawiam się jednak, czy status tej nekropolii nie był jednak nieco wyższy niż przeciętnego cmentarza dla złoczyńców. W końcu te kilka osobistości, o których wiemy, iż zostały pochowane u św. Jerzego, wywodziło się ze szlachty i zostało ściętych, a nie powieszonych na suchej gałęzi, niczym jakiś rzezimieszek. Czy w ogóle można powiedzieć, że ten a ten cmentarz był "lepszy"? czy gorszy?
 21. Książka, którą właśnie czytam to...

  Teraz czytam "Wiarę i Tron" Dominika T. Rettingera, mam wrażenie że to powieść z tych popularyzujących historię. Na razie ( 100 stron) idzie czytanie łatwo.
 22. Książka, którą właśnie czytam to...

  Anna Mateja - "Serce pasowało" : przeszczepy wszelkiego rodzaju, nie tylko serca, jakby sugerował tytuł Bartosz Michalak - "Wajda. Kronika wypadków filmowych" Roman Cilek -"Ja, Olga Hepnarova"
 23. Hipokryzja

  Bo nie dostałby nagrody pieniężnej, a to chyba hipokryzja?
 24. Było takowe w Polsce? A może kilka tytułów, nie jeden?
 25. Kopce

  Wpisujcie tutaj znane i nieznane kopce całego świata upamietniające wydarzenie, osobę lub mające zastepować granicę wsi bądz miasta. 1) Mimizuka - kopiec w którym pochowane są nosy odcięte Koreańczykom podczas japońskiej inwazji na Koreę w XVI w.
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.