Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Skąd się wzięli Słowianie?

Rekomendowane odpowiedzi

Lizander   

Są dwie grupy teorii - autochtoniczna i allochtoniczna - pierwsza zakłada, że Słowianie to rdzenna ludność Europy środkowej, w szczególności obszarów dzisiejszej Polski, druga zaś (autorstwa m.in. Godłowskiego) głosi ich przybycie ze wschodu na przełomie V/VI w z dorzecza środkowego Dniepru.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Polecam fantastyczną książkę, pozwalającą poznać aktualne sposoby poszukiwania kolebki indoeuropejczyków, w tym Słowian - Colin Renfrew, Archeologia i język.

Słowianie a Ariowie, Irańczycy... Hetyci - ciekawe kwestie. Zawsze spojrzenie inne od standardowego, a biorąc pod uwagę wspaniały warsztat Łowniańskiego interpretacja językowa - daje dobre efekty.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomek91   
Słyszałem, że przybyli ze stepów w okolicy Indii.

Ale wtedy nie zaliczeni bylibyśmy do Indoeuropejczyków .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   
Słyszałem, że przybyli ze stepów w okolicy Indii.

Ale wtedy nie zaliczeni bylibyśmy do Indoeuropejczyków .

A to czemu? Przeciez wszyscy Indoeuropejczycy wylali sie - prawdopodobnie - wlasnie z tego miejsca.

Wszyscy; Przyszli Grecy, przyszli Celtowie, przyszli Germanie, przyszli Slowianie...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   

Ostatni raz czytałem coś na bieżąco o pochodzeniu Słowian chyba 2004 lub 2005.Od tego często słychać w radiu i telewizji o odkryciu nowych faktów rzucających nowe spojrzenie na sprawy pochodzenia Słowian.Do tej pory znałem następujące teorie jak napisał Lizander- autochtoniczna i allochtoniczna.

Teoria autochtoniczna-" W myśl tej koncepcji Słowianie w starożytności rzymskiej oraz wcześniej, czyli pewnie... "od niepamiętnych czasów" zamieszkiwali dorzecze Odry i Wisły , ewentualnie ponadto Wołyń/Podole (wariant rozszerzony).

Słowianie okresu rzymskiego są utożsamiani z Wenedami , oraz z kulturami archeologicznymi: Przeworską, niekiedy także Wielbarską. Z okresu wcześniejszego (przed rzymskim) za słowiańską uważana bywa(ła) kultura Łużycka."

Teoria allochtoniczna-"Słowianie przed swoją wielką ekspansją około 500 r ne mieszkali w środkowej części dorzecza Dniepru, mniej więcej między Kijowem a Mohylowem. Tacyt i Ptolemeusz pisząc o "Wened(t)ach" ich właśnie mają na myśli, chociaż nie mają dobrych wyobrażeń o lokalizacji ich siedzib, odległościach w Europie Wschodniej itd. Pierwszym terytorium, które stamtąd skolonizowali, były Wołyń i Podole, gdzie są najstarsze siedziby identyfikowane przez niego jako słowiańskie, z lat 300-nych i 400-nych".

Czytałem kiedyś książkę Sulimirski(chyba)"Sarmaci"w której autor dowodzi,że Sarmaci uciekając przed Hunami połączyli się ze Słowianami,ich kultury wymieszały się i to byli protoplaści Słowian.

Czy są jakieś nowe tropy tym temacie???

P.S-Mapy bardzo,a bardzo mile widziane!!!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gnome   
Teoria allochtoniczna-"Słowianie przed swoją wielką ekspansją około 500 r ne mieszkali w środkowej części dorzecza Dniepru, mniej więcej między Kijowem a Mohylowem. Tacyt i Ptolemeusz pisząc o "Wened(t)ach" ich właśnie mają na myśli, chociaż nie mają dobrych wyobrażeń o lokalizacji ich siedzib, odległościach w Europie Wschodniej itd. Pierwszym terytorium, które stamtąd skolonizowali, były Wołyń i Podole, gdzie są najstarsze siedziby identyfikowane przez niego jako słowiańskie, z lat 300-nych i 400-nych".

Ja jako uczeń tzw. szkoły krakowskiej w tej materii podzielam zdanie tych, którzy uważają, że Słowianie przybyli z nad Dniepru, tego, że nie byli oni ludnością autochtoniczną na tych terenach, może dowodzić nagły upadek cywilizacyjny, który nastąpił w VI w. co świadczy o tym, że Słowianie zajęli miejsce innej, wyżej rozwiniętej kultury.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   
Słowianie zajęli miejsce innej, wyżej rozwiniętej kultury.

Wenetów,Gotów Sarmatów???

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gnome   
Wenetów,Gotów Sarmatów???

Nie całkiem w okresie poprzedzającym przybycie Słowian na te tereny, zamieszkiwali je przedstawiciele tzw. kultur: przeworskiej (zwanej wcześniej wenedzką), wielborskiej i luboczyckiej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   

Trochę zapomniałem o tym temacie'

zamieszkiwali je przedstawiciele tzw. kultur: przeworskiej

Dodam tylko że kultura przeworska występowła od 200 p.n.e. do 450 lat n.e.Najczęściej z plemion które są wymieniane na tych terenach to Wenedowie,chociaż Sarmaci,Antowie, i Alanowie również często są wymieniani jako bywalcy tych ziem...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Cóż, od ogólu do szczegółu:

1. Wędrówka ludów z Afryki.

2. Osiedlenie się ich w rejonach Azji.

Najprawdopodobniej Słowianie pochodzili z terenów Indii, na co wskazywał by język i nazwy poszczególnych bogów.

[ Dodano: 2008-02-24, 09:02 ]

Słyszałem, że przybyli ze stepów w okolicy Indii.

Ale wtedy nie zaliczeni bylibyśmy do Indoeuropejczyków .

Że niby co? :|

[ Dodano: 2008-02-24, 09:03 ]

Słowianie zajęli miejsce innej, wyżej rozwiniętej kultury.

Wenetów,Gotów Sarmatów???

;)

Nawiasem mówiąc, jest teoria ze Goci przez jakiś czas mieszkali na terenie Biskupina.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   
na co wskazywał by język

Co do języka to co chwila ktoś wyskakuje i udowadnia ilość zapożyczeń od innych ludów potem drugi twierdzi co innego,szczególnie językoznawcy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
na co wskazywał by język

Co do języka to co chwila ktoś wyskakuje i udowadnia ilość zapożyczeń od innych ludów potem drugi twierdzi co innego,szczególnie językoznawcy.

Wiesz, myślę że naprawdę widać te zapożyczenia - chociażby między sanskrytem a polskim.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   
Wiesz, myślę że naprawdę widać te zapożyczenia

Ależ ja nie twierdzę ,że nie ,tylko daleki jestem przypisywania zapożyczenia akuratnie od tego czy innego plemiona z taką pewnością.Wiadomo,plemiona wędrowały,słabszy był wchłaniany przez silniejszego,to wszystko sie mieszało.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.