Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
ArekII

Polskie siły pancerne.

Rekomendowane odpowiedzi

Za PRL też się mnożyli, a i marszałków miewaliśmy - a wojny nie było.

Zatem do meritum: ile zdaniem kolegi powinna liczyć obsługa sił pancernych od stopnia majora wzwyż i dlaczego?

O obsesjach względem religii nie zamierzam dyskutować.

I wciąż kolega nie podał tych przepisów co to regulują liczbę generałów - wciąż czekam, by kolega napisał o jakimś źródle (z tego co wiem to u "Cata" i MFR - tego nie ma).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

na wiki łącznie z emerytowanymi jest generałów grubo ponad setka, w tym tacy co powinni zostać zdegradowani dużo niżej... Jak dobrze policzyłem na stronach MON-u jest ich wyszczególniona ponad setka [ok 110] w tym, także 12 od floty, i do tego dwóch generałów od wiary katolickiej i masa oficerów w ordynariacie. Majory, pułkownicy i takie tam różne...

A nasza armia potężna jest. Przy założeniu, że wojsko liczy 100 tys ludzi, jeden generał przypada na tysiąc chłopa... o oficerach i podoficerach nawet myśleć nie chcę...

Uzupełnienie: na 100 tys luda jest:

ok 120 generałów i ich odpowiedników [z tego chyba ok 110 w linii]

oficerów : 21445

podoficerów: 39276

szeregowych: 36501...

Ergo: na jednego Indianina wypada niemal 0,6 większego wodza, ok 1,1 małego wodza i 0,004 najważniejszego wodza... odjazd... Statystyczny skład 5 osobowej załogi czołgu: jeden oficer, dwóch podoficerów i dwóch szeregowych....

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

kolega zupełnie nie zrozumiał; zdało by się; prostego pytania.

Nikt nie wymagał od kolegi wyliczeń ile jest.

Tylko:

Zatem do meritum: ile zdaniem kolegi powinna liczyć obsługa sił pancernych od stopnia majora wzwyż i dlaczego?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
podoficerów: 39276

szeregowych: 36501..

Ten stosunek est jak nabardziej prawidłowy gdyż pozwala w razie ryzyka wojny szybko powiększyć liczbę żołnierzy bez tracenia czasu na zmiany kadrowe(nominacje itp).

Ciekawy przykład podobnej struktury mamy w armii RON w roku 1647(w chorągwi 50 konnej było po dwudziestu kilku do 30 towarzyszy-czyli odpowiednik podoficerów).

Z kolei gdy wojna była dążono do pocztu 3-konnego(1 towarzysz, 2 pocztowych).

Wiem że to stary przykład ale struktura np. sił pancernych jest bardzo podobna do struktury chorągwi konnej.

Jeden czołg jak 1 poczet.

Tylko nieco inny sprzęt.

Edytowane przez Roman Różyński

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Witam;

małe pytanie: kapelan jakiej religii jest w stopniu generała, jaka religia [konfesja / wyznanie] utrzymuje kościoły garnizonowe z pieniędzy budżetowych? Kapelani jakiej religii mają monopol na oprawę różnych świąt wojskowych?

to może ja odpowiem...

Kapelan religii wyznawanej przez ponad 90% tych właśnie wojskowych. Tych wg kolegi zbędnych oficerów, a także tych szeregowców.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

Niekoniecznie i nie zawsze, w jednostce w której ja trochę czasu spędziłem był kapelan protestant.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

No to decydenci posłuchali Bruno... armia zakupi 119 używanych Leopardów, 14 sztuk wersji 2A4 i 105 sztuk 2A5. W "planie modernizacji technicznej sił zbrojnych na lata 2013-2022" przewidziano zastąpienie BWP-1 i czołgów T-72 nową konstrukcją, mającą być "uniwersalną modułową platformą gąsienicową".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Mogę tylko podtrzymać swoją opinię, że jest to koncepcja słuszna. Mam tylko nadzieję, że nie zapomni się o sukcesywnej, gruntownej modernizacji. Szczególnie wersji 2A4.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.