Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Zapal znicz na grobach uczestników II wojny światowej

Rekomendowane odpowiedzi

Hitlerowcy i stalinowcy, ktorzy zaatakowali Polakow w 1939 r. Niemcy i ZSRR ktore napadly RP w 1939 r. Jak jasniej jeszcze moge to napisac? Haniebnym wydaje mi sie palenie swieczek niemieckim i rosyjskim oprawcom, ktorzy pozabijali sie w Polsce w latach 1939-1945. Tak jak powiedzialem wspomnienie nalezy sie raczej ich ofiarom, a nie katom tych ofiar. O ile wiem pomniki hitlerowcow rozebrano po 1945. Dziwi mnie ze pomniki stalinowcow stoja po 1989.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Stanowczo protestuje przeciwko jakimkolwiek swieczkom na grobach hitlerowcow czy stalinowcow poleglych w Polsce i nie tylko w latach 1939-1945. Zbrodnie przeciwko ludzkosci i Narodowi Polskiemu nie ulegaja przedawnieniu. Dziwi mnie ze nikt z pomyslodawcow akcji nie wspomnial slowem o ofiarach Niemcow i Rosjan, hitlerowcow i stalinowcow. WaszyIdam zdaniem oni pewnie nie zasluguja na pamiec. Moim - na wieczna. Proponuje zatem nowa akcje - swieczka dla AWajdy WJaruzelskiego i im podobnym postkomunistom. Hanba i oprawcom i ich apologetom - czesc i chwala ofiarom.

Stanowczo protestuję przeciw protestowaniu na polskim forum w języku niepolskim; vide:

- brak znaków diakrytycznych

- nieumiejętność posługiwania się spacją

- twory typu: AWajdy... czy WJaruzelskiego

Stanowczo protestuje przeciwko jakimkolwiek swieczkom na grobach hitlerowcow czy stalinowcow poleglych w Polsce i nie tylko w latach 1939-1945

Haniebnym wydaje mi sie palenie swieczek niemieckim i rosyjskim oprawcom, ktorzy pozabijali sie w Polsce w latach 1939-1945.

Pomijając koszmarną konstrukcję gramatyczną i logiczną zdania, to tak się zastanawiam skąd informacja kolegi kkelvin2006 o tym, że każdy poległy żołnierz radziecki był stalinowcem?

Jakieś źródła tego przekonania?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Zgoda - A. Wajdy i W. Jaruzelskiego i innych postkomunistów. Faktycznie wygląda lepiej, choć sens ten sam. Nie wiem czy każdy poległy w Polsce w latach 1939-1945 (i później bo przecież polskie podziemie walczyło z Rosjanami znacznie dłużej) Niemiec należał do partii nazistowskiej a każdy Rosjanin do komunistycznej. Nie sądzę też, aby miało to znaczenie dla ofiar tych morderców. Przynależność partyjna katów nie zmienia faktu, że nie należy im się jakakolwiek forma uznania - w postaci świeczek czy wieńców. Raczej pogarda i napiętnowanie. Wieczna chwała i uznanie dla ich ofiar. To w Polsce, bo nie wiem czy akurat wszyscy Niemcy potępiają hitlerowców a Rosjanie stalinowców.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   
Zgoda - A. Wajdy i W. Jaruzelskiego i innych postkomunistów. Faktycznie wygląda lepiej, choć sens ten sam. Nie wiem czy każdy poległy w Polsce w latach 1939-1945 (i później bo przecież polskie podziemie walczyło z Rosjanami znacznie dłużej) Niemiec należał do partii nazistowskiej a każdy Rosjanin do komunistycznej. Nie sądzę też, aby miało to znaczenie dla ofiar tych morderców. Przynależność partyjna katów nie zmienia faktu, że nie należy im się jakakolwiek forma uznania - w postaci świeczek czy wieńców. Raczej pogarda i napiętnowanie. Wieczna chwała i uznanie dla ich ofiar. To w Polsce, bo nie wiem czy akurat wszyscy Niemcy potępiają hitlerowców a Rosjanie stalinowców.

Ale byłoby dla Ciebie w porządku, gdyby Rosjanie stanęli na linii Bugu a alianci zachodni na Renie?

Tylko wtedy, mogło się zdarzyć, że dzisiaj nie miałby kto tych świeczek palić.

Ja cały czas mówię o żołnierzach radzieckich a nie o siepaczach z NKWD. Dwa zupełnie różne pojęcia.

Dziadek opowiadał, jak w styczniu 1945r nad ciałem poległego kolegi usiadł czerwonoarmist i zagrał mu na harmonii. Ot taka zwykła, ludzka historia.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Rosjanie nie wywołali wojny w 1939 roku aby 'stać na Bugu', tylko aby podporządkować sobie ile się da Europy. Choć masz rację - zatrzymali się na linii Wisły w czasie Powstania Warszawskiego. Nie ma różnicy pomiędzy żołnierzami stalinowskimi a hitlerowskimi, nie jest ważne ilu z nich miało w kieszeniach książeczki partyjne, nie zmienia to przerażającej skali ich zbrodni. Wybacz ale nie wzruszaja mnie Rosjanie ani Niemcy grajacy na harmonii (lub innych instrumentach) nad ich zastrzelonymi kolegami. II wojna światowa była katastrofą dla Polski, w każdym znaczeniu, i jako Polak nie będę paił świeczek agresorom, sprawcom tej tragedii, czy to byli Niemcy czy Rosjanie. Raczej pochylę głowę nad moimi rodakami.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Kkelvin2006 napisał:

Stanowczo protestuje przeciwko jakimkolwiek świeczkom na grobach hitlerowców czy stalinowców poległych w Polsce ....

Zimne jak zero K.

No to będziesz musiał u mnie latać z gaśnicą w Wszystkich Świętych. Mamy tu zgrabny, zadbany i całkiem duży cmentarz czerwonoarmistów i w ten dzień łuna z niego wali aż miło. Jakoś każdy kto przyjeżdża na swe groby na sąsiednich cmentarzach, uważa za stosowne tam pójść i coś zapalić.

O groby niemieckie po lasach też stale dbają, sprzątają, a w ten dzień zapalą na nich znicze.

Edytowane przez Tomasz N

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Nie zrozumiałem: wyrażasz zadowolenie ze śmierci polskiego prezydenta pod Smoleńskiem? Co do reszty to nie dziwi mnie to co napisałeś, 50 lat w rosyjskiej strefie wpływów zrobiło swoje. Nie mam zamiaru jechać z gaśnicą na jakikolwiek cmentarz, nie zrozumiałeś mnie. Powtarzam więc jeszcze raz: nie widzę powodu aby honorować rosyjskich i niemieckich agresorów.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   
Raczej pochylę głowę nad moimi rodakami.

Nie zapomnij o Blance Kaczorowskiej. Dotarły do mnie niesprawdzone informacje, że nie żyje. A rodaczka to była i to wybitna.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   

Kkelvin2006 napisał

Haniebnym wydaje mi sie palenie swieczek niemieckim i rosyjskim oprawcom, ktorzy pozabijali sie w Polsce w latach 1939-1945. Tak jak powiedzialem wspomnienie nalezy sie raczej ich ofiarom, a nie katom tych ofiar. O ile wiem pomniki hitlerowcow rozebrano po 1945. Dziwi mnie ze pomniki stalinowcow stoja po 1989.

Znicza nie zapala się dla idei, czy to stalinowskiej czy nazistowskiej. Znicz zapala się dla pamięci ludzi którzy byli. Ani przecietny Schmit ani Kowalow nie walczyli dla idei. Walczyli bo taki dostali rozkaz. I wyjścia nie mieli majmniejszego. Czasami nie posiadali nawet szczątkowej wiedzy co to jest nazizm czy komunizm. Nikt nikogo nie zmusza do niczego. Można sytuacje odwrócić, dla ukrainców byliśmy okupantem , a jednak znicze zapalają na mogiłach.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Kkelvin2006 napisał:

Co do reszty to nie dziwi mnie to co napisałeś, 50 lat w rosyjskiej strefie wpływów zrobiło swoje.

Chyba wprost przeciwnie. Palą świeczki, bo mimo tych 50 lat, nie utracili w sobie człowieczeństwa. Czego i Tobie życzę.

Edytowane przez Tomasz N

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Sądzę, że nie powinno się honorować wyłącznie żołnierzy sowieckich - bo i dlaczego?

Każdemu się powinno postawić znicz. 8 maja to taki dzień, w którym się powinno pamiętać o tych - Bóg raczy wiedzieć, ilu - poległych polskich, niemieckich, sowieckich, angielskich, amerykańskich i wszelkiego rodzaju innych żołnierzy.

Jednakowo, bez względu na ich pochodzenie czy mundur.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gnome   

A ja dzisiaj zapaliłem znicz na grobie nieznanego żołnierza oraz żołnierzy radzieckich którzy zginęli w styczniu 1945 r. w Nowym Sączu.

Nie kocham ZSRR, ale to byli zwykli żołnierze, którzy oddali życie w walce i dlatego należy im się pamięć.

Co ciekawe na grobie/pomniku czerwonoarmistów był już jeden znicz (byłem rano), był biały ja przyniosłem czerwony i ułożone obok siebie mają trochę symboliczny wymiar.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Mamy demokracje i możesz palic lampki na mogilach stalinowcow i nazistow. Ja uważam to za haniebne. Rosjanie i Niemcy napadli na Polskę w 1939 roku rozpętując najkrwawszy konflikt w dziejach ludzkości. Wszyscy ci zwyczajni mordercy tłumaczyli sie po wojnie, że mieli rozkazy i trzeba było je wykonać. Nie mam zamiaru wzruszać się, że niemiecki bandyta zastrzelił w Nowym Sączu bandytę rosyjskiego, obaj przyjechali tam na zgubę Polski.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   
Mamy demokracje i możesz palic lampki na mogilach stalinowcow i nazistow. Ja uważam to za haniebne. Rosjanie i Niemcy napadli na Polskę w 1939 roku rozpętując najkrwawszy konflikt w dziejach ludzkości. Wszyscy ci zwyczajni mordercy tłumaczyli sie po wojnie, że mieli rozkazy i trzeba było je wykonać. Nie mam zamiaru wzruszać się, że niemiecki bandyta zastrzelił w Nowym Sączu bandytę rosyjskiego, obaj przyjechali tam na zgubę Polski.

Tak jest. Wyrzucić ich z grobów, niech nie kalają świętej, polskiej ziemi. A truchła spalić.

P.S.

Coś nie po chrześcijańsku post mi wyszedł.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Qrosava   

Jeśli Kelvin nie chce brać udziału w akcji to niech nie bierze. Ma on święte prawo do wypowiedzenia własnego zdania, co też uczynił, podobnie jak i inni Użytkownicy. Dlatego też nie rozumiem po co przekonywać się nawzajem do własnego zdania. Kelvinie uwierz mi, że wszyscy zrozumieli co nam chcesz przekazać jednak pamiętaj, że Twój sceptycyzm wobec całej akcji nie może decydować o tym, czy ktoś biorący udział w akcji zhańbi się, czy nie. To indywidualna sprawa każdego na czyich grobach tego dnia zapali znicz, każdy ma swoje poglądy i przekonania i nie mozna ich poddawać w wątpliwość. ;)

Q

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.