Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Tomek91

Szaleńcze zamiary Piłsudskiego

Rekomendowane odpowiedzi

Hauer   
coście wypisywali w Święto Niepodległości (i dzień przed) o Marszałku - jako Polak czułem się zażenowany i zniesmaczony.

Ja się czułem zażenowany i znesmaczony "kultem jednostki" przy okazji tego święta, ustanowionego zresztą w ramach tego walśnie kultu. Można było odnieśc wrazenie, ze Piłsudski to był najcudowniejszy wódz, a reszta to gdzies tam mu się petała pod nogami, wielu waznych i zasłużonych postaci nie wymieniono nawet raz.

Przyszłość pokaże, że to Piłsudski miał rację...

A co do tematu, to naprawde nie był mądry pomysł z tym powstaniem i całe szczęscie, ze się piłsudskiemu nie udało, bo wcale nie miał monopolu na racje.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
To samo mogę powiedzieć o Piłsudskim - poczytaj własne posty (i marcowego92 oraz Hauera) coście wypisywali w Święto Niepodległości (i dzień przed) o Marszałku - jako Polak czułem się zażenowany i zniesmaczony.

Poza tym - Dmowskiego i Piłsudskiego różnią dwie koncepcje podejścia do Nipodległości (ten pierwszy chce walki z Niemcami, drugi - z Rosją). Przyszłość pokaże, że to Piłsudski miał rację...

Porównywanie tych sytuacji jest nieadekwatne. Czasami prawda bywa bolesna i można poczuć się zniesmaczony dowiadując się, co nieco przykrych rzeczy o człowieku uważanym za bohatera. Wykaż, że mówię nieprawdę o Piłsudskim, bo chociażby fakt "odpuszczenia przez niego ziemi byłego zaboru pruskiego jest ewindentny.

Przyszłość właśnie pokazała, że Dmowski miał rację, bo prawidłowo umieścił Polaków po stronie państw Ententy. Wojnę przegrały Niemcy. Z Rosją sprawa jest bardziej skomplikowana, wystarczyło rzucić kilka dywizji w rejon Mozyrza i nie byłoby w historii miejsca dla bolszewików.

Raz jeszcze pytam w czym Piłsudski miał rację? dogadując się w Mikaszewicach z bolszewikami przyczynił się do zagłady białych, a ile wart był ten sojusz, skoro potem bolszewicy stanęli pod Warszawą. Kierując się własnymi urazami i anytypatiami Józef P. dopuścił do rozprzestrzenienia się zbrodniczego systemu, który w późniejszym czasie wyniszczył Europę Środkowo-Wschodnią, w tym i Polskę. Dziękuję za takie racje.

Żenujace były obchody uroczystości 11 XI na cześć samozwańczego marszałka Polski. Zindoktrynowane społeczeństwo polskie juz jakiś czas temu łyknęło legendę o Wielkim Wodzu, gdyby miało dostęp i mogło poznać prawdę, z pewnościa poczułoby się zażenowane i zniesmaczone.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Być może w tym co piszecie jest trochę racji, nie mnie to oceniać, nie znam biografii Piłsudskiego na tyle dobrze, aby móc go w pełni oceniać, a tym bardziej porównywać do z postaciami Dmowskiego, Paderewskiego czy też Korfantego, niewątpliwie ludzi zasłużonych i niesłusznie pomijanych podczas uroczystości związanych z 11.XI. Zawsze, czy to w szkole, czy w domu, czy w mediach słyszałem o Marszałku Piłsudskim, faktem jest, że o pozostałych postaciach się nie mówiło i nie mówi. Chociaż ostatnio, właśnie w niedzielę 11.XI, słuchałem wywiadu na TVP 3 z historykiem z Muzeum bodajże Powstanie Warszawskiego, i on jakoś nie śpiewał samych peanów na cześć Marszałka, mówił m.in. o tym czemu to 11.XI obchodzimy to święto (a nie były to słowa żadnej pochwały dla Piłsudskiego) może jest to zapowiedź jakiejś zmiany?

Ja osobiście szanuję Piłsudskiego (jak ktoś chce może napisać, że jestem ślepy, nie widzę tego co oczywiste, jestem zindoktrynowany, zaślepiony propagandą, a w ogóle to mam spadać na drzewo :wink: , jak by powiedział mój kolega, proszę bardzo, nie obrażę się:wink:, tak samo jak wszystkich innych ludzi, którzy walczyli o wolną Polskę czy to podczas okresu zaborów, czy pod okupacją, czy też kiedykolwiek indziej. Jednak największą wartość mają dla mnie oceny dwóch wspaniałych Polaków, pułkownika Kazimierza Iranka-Osmeckiego, a zwłaszcza generała Jana "Radosława" Mazurkiewicza. Obaj walczyli o Polskę zarówno przed 1918, jak i podczas II WŚ, obaj przelewali za nią swoją krew, narażali życie, i obaj szanowali marszałka Piłsudskiego, chociaż nie mieli z nim zbyt wielkiej styczności, nie należeli do grona jego bezpośrednich współpracowników. A skoro oni szanowali, ludzie którzy chyba potwierdzili swoją postawą, że dobro Polski leży im na sercu jak nic na świecie, to czy my teraz mamy prawo opluwać postać Piłsudskiego, sprowadzać go do roli zwykłego drania, który działał tak jak mu się podobało?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Hauer   
Chociaż ostatnio, właśnie w niedzielę 11.XI, słuchałem wywiadu na TVP 3 z historykiem z Muzeum bodajże Powstanie Warszawskiego, i on jakoś nie śpiewał samych peanów na cześć Marszałka

Tymczasem na TVP 1 jako ekspert wypowiadał sie pan Cisek, którego okresic mozna jako "Najwyzszego kapłana" kultu wokół Piłsudskiego. Ten piał z zachwytu nawet nad próba wywołania powstania w Królestwie...ale i w innych sprawach gadał rzeczy od których uszy puchły, np. Shermana okreslił mianem "cieżkiego czołgu".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
madu1906   
Ja się czułem zażenowany i znesmaczony "kultem jednostki" przy okazji tego święta, ustanowionego zresztą w ramach tego walśnie kultu. Można było odnieśc wrazenie, ze Piłsudski to był najcudowniejszy wódz, a reszta to gdzies tam mu się petała pod nogami, wielu waznych i zasłużonych postaci nie wymieniono nawet raz.

Co by pan zaradził na takowy kult i czym ten kult zastąpił?

Żenujace były obchody uroczystości 11 XI na cześć samozwańczego marszałka Polski. Zindoktrynowane społeczeństwo polskie juz jakiś czas temu łyknęło legendę o Wielkim Wodzu, gdyby miało dostęp i mogło poznać prawdę, z pewnościa poczułoby się zażenowane i zniesmaczone.

Jeżeli panowie co roku w rocznicę 11XI odzyskania niepodległości odczuwają zażenowanie i zniesmaczenie to gratuluję

//piterzx: Proszę o powstrzymanie się od tego typu komentarzy, przed czym upominam wszystkich rozmówców. Ostrzegam przed stosowaniem argumentów ad personam, na które jestem szczególnie wyczulony. Można doskonale dyskutować o historii bez osobistych wycieczek.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.