Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Historyczne Bitwy Bellony - lista waszych życzeń

Rekomendowane odpowiedzi

Andreas   

A kto nie czytał Kaczmarka? ;) Mnie chodzi o coś nowszego, dokładniejszego, bardziej obiektywnego.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

No, ale jeśli mówimy tutaj o serii Historyczne Bitwy MON/Bellony to "Budziszyn 1945" już był. I nie zdarzyło się jeszcze aby wyszły w tej serii dwa takie same tytuły dwóch różnych autorów. Więc jeśli chodzi o tę serię to na nic nowszego nie ma raczej szans. No chyba, że wyjdzie poprawione wznowienie - ale szczerze w to wątpię...

Edytowane przez Krzysztof M.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Racja. Trzeba jednak na to trzeźiwej spojrzeć. No, ale szkoda...

Jednak np. o bitwie Brandenburskiej 1945 bym sobie przeczytał, generalnie, cały szlak LWP w 1945r. ...

A mogą być wznowienia Kaczmarka?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Racja. Trzeba jednak na to trzeźiwej spojrzeć. No, ale szkoda...

Jednak np. o bitwie Brandenburskiej 1945 bym sobie przeczytał, generalnie, cały szlak LWP w 1945r. ...

A mogą być wznowienia Kaczmarka?

Jesli chodzi o serię HB to są zdaje się trzy możliwości:

1. Bellona już raz wznowiła starego PRL-owskiego HB-ka o froncie wschodnim DWS. To był Berlin 1945 Stąpora - pierwszy tomik w serii (I wydanie rok 80). Wznowienie (reprint?) był jedną wielką porażką, gdyż wydanie z 2006 różniło się od pierwowzoru praktycznie tylko okładką. Wątpię jednak czy powtórzyłaby ten sam błąd w przypadku Budziszyna Kaczmarka.

2. Możliwe jest także aby Kaczmarek (o ile jeszcze żyje ???) napisał Budziszyn 1945 od nowa i książkę tę wydano by w serii HB - jako wydanie II poprawione/zmienione/rozszerzone. Taka sytuacja również miała już miejsce w serii HB - Gettysburg Swobody - I i II wydania (1990 i 1999) b. się między sobą różnią - to praktycznie dwie różne książki.

3. Jest jeszcze trzecie wyjście - inny autor napisze książkę w serii HB która pokrywałaby się z tematyką Budziszyna, ale pod innym tytułem (np. właśnie Brandenburgia 1945, albo Nysa Łużycka - Drezno 1945 lub coś koło tego). Taka sytuacja miała miejsce w przypadku Ateny-Sparta Kuleszy (opisana cała wojna peloponeska) i Wyprawa Sycylijska P. Lacha (opisany tylko pewien etap tej wojny).

No ale oczywiście wszystko w tym przypadku zależy od redaktorów z Bellony ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
W serii HB są już zarówno Budziszyn 1945 (Kaczmarek) jak i Port Artur 1904 (Dyskant).

Dyskant to dość znany historyk-marynista. Książkę tę wydali u siebie nawet ...Rosjanie - jest nawet w wersji online.

Tak masz rację Krzysztofie M., istnieje taka pozycja. Nie przeczę temu, czytałem i uważam, że to dobrze wykonana robota. Jednak sądzę, że temat wymaga pewnego odświeżenia i jestem zdania, że gdyby tym tematem zajął się sumiennie jakiś inny autor pojawiłyby się jakieś nowe nieznane wcześniej informacje. Dlatego też chciałbym nową książkę na ten temat, no i byłoby miło, żeby również znalazło się w niej więcej informacji o siłach lądowych i o walkach na lądzie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
maxgall   

Bitwa pod Helem 1607 ;)

A tak bardziej na poważnie: bardzo chętnie bym przeczytał jakieś solidne opracowanie dotyczące bitwy na płyciźnie Downs z 1639 roku.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Bitwa pod Helem 1607

To może "machniemy" wspólnie ;)

Bo wątpię, żeby ktoś to napisał, a sądzę, że jest o czym.

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A czy bitwa pod Termopilami doczekała się HB-eka, jeśli nie to właśnie ta bitwa jest na mojej liście życzeń, jeśli ta książka jest, muszę ją znaleźć i kupić, a jak jeszcze jej nie ma to jak tylko się ukażę z pewnością zakupię.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Chętnie poczytałbym dokładniejsze prace o wojnie 1626-29 w Prusach, zwłaszcza wydarzenia po Hammersteinie (zwłaszcza bitwa pod Tczewem). Marzy mi się też dokładniejsze opracowanie wojny 1625-29 w Inflantach - artykuł H. Wisnera jest arcyciekawy, ale wciąż zostawia nieco białych plam i pisany jest tylko z perspektywy litewskiej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
A czy bitwa pod Termopilami doczekała się HB-eka, jeśli nie to właśnie ta bitwa jest na mojej liście życzeń, jeśli ta książka jest, muszę ją znaleźć i kupić, a jak jeszcze jej nie ma to jak tylko się ukażę z pewnością zakupię.

Termopil nie ma. Chyba że chodzi ci o Termopile z roku 198 p. n. e. (?) - obszerny opis tej bitwy znajduje się w książce Magnezja 190 p. n. e. ;). Natomiast z wojen grecko-perskich - kiedyś pojawił się Maraton Kuleszy, a jeszcze w zeszłym roku w zapowiedziach była Salamina 480 pne. Niestety z owych zapowiedzi książka wypadła.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
maxgall   
To może "machniemy" wspólnie (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)

Bo wątpię, żeby ktoś to napisał, a sądzę, że jest o czym.

Problem polega na tym że cała moja rzeczowa wiedza na temat samej bitwy zmieści się na połowie strony A4 – i to tłustym drukiem z podwójnym odstępem między wierszami ;)

W literaturze szwedzkiej też raczej nic nie znajdziemy (najpopularniejszy chyba "Sveriges Sjökrig 1611-1632" zaczyna się – jak tytuł wskazuje - dopiero od 1611, a nas interesuje 1607 :D )

Trzeba by się wybrać do Szwecji żeby troszkę pogrzebać w archiwach – a na to jestem za cienki :P

Chociaż... trochę mnie natchnąłeś i zacząłem już nawet namawiać żonkę na małą wyprawę do Sztokholmu ;) – być może uda mi się tam trafić na jakąś publikację przybliżającą temat.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

maxgallu, a ja się chyba za to zabiorę, mam zamiar odwiedzić w lipcu bibliotekę gdańską PAN, a potem podreptać do archiwum, może coś wygrzebię, zobaczymy :)

W HB'ku, prócz opisu bitwy musi być i wprowadzenie, opisanie sytuacji, stron, itd., trochę tego będzie. Do tego, pomyślałem sobie, że można dociągnąć do bitwy pod Salis, albo machnąć obie, w jednym opracowaniu. Do Sztokholmu się nie wybiorę, więc odwaliłbyś kawał dobrej roboty :)

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
maxgall   

Ależ oczywiście że można zrobić coś takiego jak Wisner w Kircholm 1605 lub Skworoda w Hammerstein 1627, czyli "wstęp" na 200 stronach a sam opis bitwy na 2 - ale czy to jest to o czym marzymy?

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Ależ oczywiście że można zrobić coś takiego jak Wisner w Kircholm 1605 lub Skworoda w Hammerstein 1627, czyli "wstęp" na 200 stronach a sam opis bitwy na 2 - ale czy to jest to o czym marzymy?

Spróbować trzeba, w trakcie pracy okaże się, na ile stron wyjdzie sam opis bitwy. Zobaczę co jest w PAN'ie (prócz tego co już mam) i co w archiwum gdańskim. Przecież niezbędna będzie charakterystyka Władysławowa i Kazimierzowa, Pucka, samego Wejchera, itd. Sądzę, że trochę się tego uzbiera :)

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.