Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Historyczne Bitwy Bellony - lista waszych życzeń

Rekomendowane odpowiedzi

maxgall   
Spróbować trzeba, w trakcie pracy okaże się, na ile stron wyjdzie sam opis bitwy. Zobaczę co jest w PAN'ie (prócz tego co już mam) i co w archiwum gdańskim. Przecież niezbędna będzie charakterystyka Władysławowa i Kazimierzowa, Pucka, samego Wejchera, itd. Sądzę, że trochę się tego uzbiera :)

Pozdrawiam.

Władysławowo i Kazimierzowo to raczej nie ten okres, ale Weyher i Puck jak najbardziej.

Muszę przyznać że mnie zaintrygowałeś i chyba też zacznę szukać materiałów w tym temacie (jak tylko skończę to nad czy obecnie siedzę).

Zobaczymy co z tego wyjdzie :)

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

Bardzo bym chciał, żeby ktoś w końcu napisał monografię oblężenia Smoleńska 1609-1611 i działań na ziemiach: smoleńskiej, czernihowskiej i siewierskiej w tamtym czasie. Wprawdzie wielu twierdzi, że taka pisanina nie ma szans na wydanie z powodu braku źródeł, ale chyba nie jest aż tak źle - istnieją liczne anonimowe relacje, informacje w poszczególnych listach, zwłaszcza Jakuba Zadzika, trochę informacji podaje w swoich pismach Żółkiewski, nie wspominając o moskiewskich źródłach. Dlatego potencjalny autor (byłbym zupełnie szczęśliwy, gdyby okazał się nim Tomasz Bohun, wzór do naśladowania w kwestii wykorzystania źródeł i obcojęzycznej literatury; zresztą, gdyby to był Dariusz Kupisz, to też byłoby dobrze) musiałby mieć sporo cierpliwości i chęci poszukiwania tych źródeł ;) ale wierzę, że się taki znajdzie.

Jako takich opracowań na ten temat nie ma, co tylko powinno zmobilizować do pisania. Niestety, od strony militarnej szerzej opracowane są tylko (jeśli chodzi o wojnę 1609-1618): operacja kłuszyńska, oblężenie Moskwy, od biedy wyprawa Władysława. To pierwsze przez co najmniej kilku autorów, to drugie tylko przez jednego T. Bohuna, to trzecie (ale raczej niezbyt wyczerpująco) przez A. A. Majewskiego, trochę pisał o tym też m.in. L. Podhorodecki.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Wznowiono też 'Okinawę 1945' Wolnego-kubek w kubek bakelitowy to samo. ;)

Zażyczyłbym sobie:

-'Iwo Jima 1945',

-'Mandżuria 1945'

-'Praga 1945'

-'Szczecin 1945'

-'Poznań 1945'

-'Wrocław 1945'

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
amon   

W kontekście tego co Bellona wyprawia obecnie , życzyłbym sobie aby ta seria poprzestała wydawania czegokolwiek. Zbyt rzadko trafiają się tytuły dobrze opracowane. Całość przypomina słabo odrobione zadanie domowe. W Bellonie nikt nie zauważył, że czytelnik może wypowiedzieć się na temat kolejnej wydanej książki. Efektem tej nieuwagi są sterty HB- ków zalegających księgarnie. Nikt już nie kupi głupawych , byle jak napisanych książeczek . Dlatego moim marzeniem nie jest kolejny słabo napisany HB-ek. Moim życzeniem jest zaprzestanie produkcji tych postkomunistycznych książeczek.

Edytowane przez amon

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Nikt już nie kupi głupawych , byle jak napisanych książeczek .

Jesteś pewien? Podam taki przykład: Derdej przed napisaniem Westerplatte napisał 3 książki, której żadnej nie można nazwać choćby dobrą albo nawet niezłą, może poza Zieleńcami. Mimo to ludzie kupują jego ostatniego HB. Czemu? Różne powody: habeków jest dużo, można je kolekcjonować; ktoś zbiera wszystko co tyczy się II WŚ; ktoś jest ciekaw czy Derdej w końcu napisze książkę na poziomie "w porządku" itp. Bellona jest chyba zbyt mocnym wydawnictwem, żeby zadręczać się poziomem swoich książeczek. My jesteśmy tylko grupką czytelników narzekających na jakichś tam forach, a Bellona patrzy przede wszystkim na komentarze na jej oficjalnej stronie, które - bądź co bądź - do najbardziej negatywnych nie należy.

Poza tym wydawanie książek autorów takich jak Derdej, Nowaczyk czy Wojtczak jest zwyczajnie korzystne komercyjnie - ci nie mają szczególnych problemów ze stylem, więc ich HB w miarę łatwo schodzą z półek.

Jeszcze dużo wody w Wiśle upłynie, zanim HB przestaną być wydawane. Prędzej zabraknie autorów, którzy będą je pisać/opisywać, lub tematów niż czytelników, choćby takich jak my, którzy będą je krytykować.

Poza tym ostatnie przypadki pokazują, że są jeszcze fachowcy, którzy potrafią napisać habeka utrzymanego na dobrym poziomie np. Centek, ponoć Wyszczelski i - miejmy nadzieję - Szyndler.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
-'Szczecin 1945'

EEEE chyba przesada ;) co takiego się tam działo, że wymaga to habeka?

Natomiast na pewno brakuje u nas solidnej monografii bitwy o Wał Pomorski

Edytowane przez Krzysztof M.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Nie wiem. ;) Ale mnie ciekawi ten temat: oblężenie i być może walka z Werwolfem krótko po wojnie. ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Nie było oblężenia Szczecina. "Festung Stettin" padła praktycznie bez walk. Pewne walki toczyły się w lutym i marcu 45 r. na tzw. przedmościu szczecińskim - pod Stargardem i Pyrzycami oraz nad rzeką Iną pod Choszcznem (operacja "Sonnenwende"), ale był to tylko epizod walk na Pomorzu i bitwy o przyczółek kostrzyński. Natomiast nigdy nie spotkałem się w literaturze z terminem "bitwy o Szczecin" - choć zdaje sie jakieś walki z Werwolfem już po zakończeniu wojny rzeczywiście się tam toczyły. W sumie ciekawa sprawa - jako że Szczecin to moje rodzinne miasto ;)

polecam ten artykulik

http://miasta.gazeta.pl/szczecin/1,65205,2675231.html

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   

Może się powtórzę, ale raz jeszcze zapodam:

Moje skromne marzenie: Erewań 1827. (Bądź Erewań-Erzerum 1827-1829)

Czyli jak to wojska ruskie pod wodzą jenerała-feldmarszałka Iwana Fiodorowicza hr. Paskiewicza, zdobyły owe twierdze (jeszcze do Erewania dochodzi bowiem Abbas-Abad) na Persach, co zresztą było następstwem zwycięskiej bitwy pod Elizabetpolem (czasami również pisane jako: Jelizawietpolem)

Osobiście stwierdzam że jest to bardzo ciekawa postać. Dla pasjonatów historii, nazwisko znane już choćby z działań w roku 1812, kiedy to dowodził 26 dywizją piechoty, odznaczając się kolejno w bojach pod Sołtanówką, Smoleńskiem, Borodinem, Małojarosławcem.

W 1813 dowódca VII Korpusu w bitwie Narodów pod Lipskiem.

Później w latach 1827-1829 uczestniczył w zdobywaniu szeregu twierdz umocnień od "zaborców" otomańskich. Od Erywania przez Kars, Achałcych (lub pisana: Achalcyche), Achałkałaki (lub: Achajkalaki) z kulminacyjnym szturmem pod Erzerum w 1829.

Za zdobycie Erywania otrzymał dożywotni tytuł hrabiego Erywańskiego, natomiast za Erzerum order Św. Jerzego I-klasy.

A naszło mnie to wszystko po analizie poczynań Paskiewicza nad Wisłą w 1831 roku (lubo tu wspomnieć o jego przeprawie przez Wisłę w lipcu 1831 roku), z kulminacją działań w dwudniowym szturmie Warszawy w dn. 6-7 września, tegoż samego roku.

Pozdr.

B.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.