Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Jarpen Zigrin

Wojny Messeńskie i ich rola w dziejach Sparty

Recommended Posts

Jakie znacznie dla Sparty waszym zdaniem miały wojny z Messeńczykami? Wkońcu po wielu latach wygrane przez Spartan. Przez co ludność Sparty podwoiła się, a liczebność helotów nagle wzrosła.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Marcin   

Nie chcę być złośliwy, ale ze znaczeń to bym powiedział, że ludność Sparty podwoiła się, a liczebność helotów nagle wzrosła. :roll:

Tak bardziej poważnie ich to znaczenie było ogromne, jak za każdym razem gdy następowała ekspansja terytorialna wraz z niszczeniem państw. Na pewno można powiedzieć, że pozwoliły w przyszłości umocnić się Sparcie, gdyż w ich wyniku Sparta otrzymała dużo żyznych gleb - prawdziwy skarb.

Share this post


Link to post
Share on other sites
pacam   

Messenia to fundament spartańskiej mocarstwowości. Gdy Lacedemon podbił Messenię, wszedł w okres swej potęgi. Gdy ją stracił na skutek klęsk w bitwach z Beotami i Argiwami, już nigdy nie odzyskał swego statusu.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Estera   

Wojny z Mesenią miały duże znaczenie. Wzrost liczby helotów był pewnym zagrożeniem, niósł ze sobą niebezpieczeństwo. Doszło do zachwiania proporcji społecznych. Helotów należało trzymać w ryzach. Do sprawowania kontroli nad tak dużą liczbą niewolników potrzebna była silna, stała armia obywatelska. Nastąpiła militaryzacja społeczeństwa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.