Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Bruno Wątpliwy

Podobna melodia, inny tekst

Rekomendowane odpowiedzi

A teraz coś ekstremalnie pięknego. Enerdowcy śpiewają po swojemu (i w oryginale z akcentem) rosyjską piosenkę wojskową "В путь". W tle maszeruje Nationale Volksarmee w Stahlhelmach M56, demonstrując cudny preußischer Paradeschritt. Spotykają się epoki, kultury. Naprawdę jest fajnie. I do tego w 40-tą rocznicę NRD.:)

LINK.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Stany: Iowa i Maryland nie graniczą ze sobą, a ich stolice dzieli ok. 1470 km. W obu stanach za oficjalne pieśni wybrano; całkiem stosownie, jeśli patrzeć na tytuły; odpowiednio: "Maryland, My Maryland", ze słowami Jamesa Rydera Randalla (pieśń ta stała nieoficjalnym hymnem Konfederatów) i "The Song of Iowa", napisaną przez dzielnego majora Samuela H.M. Byersa , tego samego, który swym poematem "The Rose of Iowa" uświetnił posiedzenie stanowej legislatury w maju 1897 r., kiedy to ten kwiat wybrano na symbol stanu. A obie grane są na melodię "O Tannenbaum" Ernsta Anschütza, która to melodia ma swe korzenie w ludowych pieśniach ze Śląska.

Tak na marginesie, pomimo nacisków, w odróżnieniu władz w innych stanach, legislatywa stanu Maryland nie zgodziła się (dotąd) na zmianę pierwotnego tekstu swej pieśni, w którym niezbyt pochlebnie mówi się o Lincolnie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

To może jeszcze dorzućmy, że melodia "O Tannenbaum" stała się także podstawą hymnu niezbyt za bardzo w pełni realnie istniejącego państwa (nie, nie chodzi o San Escobar, tylko o Parador;)). Podobno miało to jakiś związek z tym, że w niektórych krajach latynoskich hymn Zakonu Rycerzy Kolumba śpiewany jest na melodię "O Tannenbaum". 

A potem Sammy Davis Jr. śpiewał patriotycznie o Paradorze na nutę "Bésame Mucho".;)

https://en.wikipedia.org/wiki/Moon_over_Parador

http://www.imdb.com/title/tt0095654/trivia

A tu jeszcze inne zastosowania świątecznej, choinkowej melodii:

https://en.wikipedia.org/wiki/O_Tannenbaum#Other_uses 

 

 

Edytowane przez Bruno Wątpliwy

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Zupełnie nie wiem czy dobrze trafiłem i czy to dobry temat... ale to ciekawostka.

Bruno pewnie to rozsupła, jako forumowy szwejkolog.

Co łączy Szwejka, Łódź, Grecję, anonimowego Żyda, i pewnego Denny'ego od tańca?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Cytuj

Co łączy Szwejka, Łódź, Grecję, anonimowego Żyda, i pewnego Denny'ego od tańca?

1. Na kartach "Szwejka" wykonywanych (i przywoływanych) jest multum pieśni. Od "Prinz Eugen, der edle Ritter", po arię z "Traviaty" - wykonywaną przez podchorążego Małego ("bekającego przy tym po kapuście i tłustym mięsie"). Na marginesie, tytuł arii nie jest podany, ale biorąc pod uwagę okoliczności (wódka kupiona od "anonimowego Żyda") - było to "Libiamo ne' lieti calici".

2. Tańce też są: czardasz, deptak, taniec niedźwiedzia. Ale Denny'ego od tańca nie ma.

3. Grecja (tudzież grecki bóg oraz pewien antybohater ze starożytnej Grecji) jest na stronach "Szwejka" przywołana - ale związku z Łodzią nie widzę.

4. Anonimowych Żydów i Żydówek występuje w "Szwejku" wielu. Między innymi właściciel żylastej krowy o delikatnym rozumie (właściciela, nie krowy). Ale on nie śpiewa i nie tańczy. I nie jest do końca anonimowy, bo ma na imię Natan. Tańczą Żydówki (bez majtek), ale nie w Łodzi - tylko w Királyhida (Kiraly Hida).

5. Łódź (takie miasto w Polsce) w "Szwejku" chyba nie występuje. Jest Kraków, Praga (warszawska) i szereg miejscowości galicyjskich (rzeczywistych lub zmyślonych). Ale nie Łódź.

 

Zagadka jest chyba jednak za trudna.;)

Edytowane przez Bruno Wątpliwy

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.