Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
FSO

Radziecka Marynarka Wojenna w czasie II w.ś.

Rekomendowane odpowiedzi

FSO   

Witam;

za wiki: " ... Przed Wielka Wojną Ojczyźnianą 1941 - 1945 w skład Marynarki Wojennej wchodziło: ok. 1000 okrętów bojowych różnych klas w tym 3 pancerniki, 7 krążowników, 59 prowadzących i zwykłych niszczycieli, 218 łodzi podwodnych, 269 kutrów torpedowych, ponad 2800 samolotów morskich, 260 baterii artylerii obrony wybrzeża. Były zmodernizowane bazy Flot. Od pierwszych dni wojny floty broniły wybrzeża, ochraniały komunikacje, ewakuowały ludność i fabryki, zaopatrywały wojska lądowe. Flota Północna współdziałała Marynarkami Wielkiej Brytanii i USA. W celu zabezpieczenia transportów statków na w Arktyce była utworzona Flotylla Białomorska. Flota Północna (dowódca admirał A. G. Gołowko) wspólnie z 14 Armią prowadził walki o utrzymanie portu w Murmańsku. Flota Bałtycka (dowódca admirał W. F. Tribuc walczyła w obronie Lijepy, Tallina, północnej cześci jeziora Onega, wysp Zatoki Wyborskiej. Flota odegrała dużą role w obronie Leningradu. Flota Czarnomorska (dowódca admirał F. S. Oktiabrski) we współdziałaniu z wojskami lądowymi prowadziła operacje w obronie Odessy, Sewastopola, Noworosyjska, uczestniczyła w walkach na północnym Kaukazie. Na wielu rzekach i jeziorach walczyły razem z wojskami lądowymi flotylle: Azowska (wydzieliła oddziały do walki na rzekach Don i Kubań), Dunajska, Pińska, Ładożska, Czudska, Oneżska, Wołska. Flotylla Ładożska odegrała wielką rolę w zabezpieczeniu "drogi życia" przez jezioro Ładoga w czasie blokady Leningradu. W 1943 była utworzona nowa Rzeczna Flotylla Dnieprowska, w 1944 Rzeczna Flotylla Dunajska. Pierwsza w 1944 była przebazowana w w rejon rzeki Odry i wzięła udział w operacji berlińskiej w 1945, druga brała udział w operacjach wyzwolenia Belgradu, Budapesztu i Wiednia. Flota Oceanu Spokojnego (dowódca admirał I. S. Jumaszew) i Flotylla Amurska (dowódca N. W. Antonow) w sierpniu - wrześniu 1945 walczyły w rozgromieniu armii japońskiej, w wyzwoleniu Korei, Mandżurii, północnego Sachalinu, wysp Kurylskich.

Za okres II wojny światowej Marynarka Wojenna ZSRR zatopiła 1245 okrętów bojowych i pomocniczych, ponad 1300 okretów transportowych. W czasie wojny Marynarka Wojenna wysadziła 110 desantów. Ponad 400 marynarzy było spieszonych i walczyło w składzie wojsk lądowych.

Za osiągnięcia bojowe ponad 350 tys. marynarzy i oficerów było nagrodzonych orderami i medalami, 513 nadano tytuł bohatera ZSRR, w tym 7 dwukrotnie..."

Tyle oficjalne spojrzenie na marynarzy i statki ZSRR. A jak było naprawdę? Czy owe fakty oddają rzeczywistość czy jak to czasem bywa mijają się z nią?

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   

Oktiabrskaja Riewolucyja

Pietropawłowsk - Marat

Siewastopol - Pariżskaja Kommuna

Połtawa-Frunze -był spalony bodajże w 1919r i remontu już nie ukończono

Archangielsk (ex brytyjski pancernik typu Royal Sovereign) wypożyczony Rosjanom w 1944 roku.

FSO:

Za okres II wojny światowej Marynarka Wojenna ZSRR zatopiła 1245 okrętów bojowych i pomocniczych, ponad 1300 okretów transportowych. W czasie wojny Marynarka Wojenna wysadziła 110 desantów. Ponad 400 marynarzy było spieszonych i walczyło w składzie wojsk lądowych.

Tych marynarzy musiało być duuuuuuuuuuuuuużo więcej. Poza tym, nie są podane straty radzieckie, a znaczne być musiały.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

starty radzieckie podane w wiki, i paewnie kilkudziesięciu innych pozycjach dotyczą pewnie tych których zidentyfikowano albo w ogole np. jeno oficerow. Podejrzewam, że sam Żukow w Leningradzie wykończył conajmniej kilka desantów spieszonych marynarzy. Strat tych niestety radzieccy historycy nie podają, raczej wspominają że zginęło wielu marynarzy, a niektóre desanty w całości [próby polączenia się, i deblokady kilku armii w okolicach Peterhofu] - za Suworowem.

Nie pamiętam też jaki okręt, właściwie sam kadlub bez wyposażenia ZSRR odkupiło od Niemiec bodajże w '40 r. Anegdota tylko twierdzi, że Nimcy zgodnie z umową dostarczyli także wyposażenie w postaci talerzy, jak to Niemcy ze swastyką, co ciekawe talerzy odpowrnych na zbicia, gdyż "przypadkowe" wypadki nie daly rezultatu i możliwości reklamacji.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Speedy   

Hej

Nie pamiętam też jaki okręt, właściwie sam kadlub bez wyposażenia ZSRR odkupiło od Niemiec bodajże w '40 r.

Był to ciężki krążownik Lutzow (przez u z kropkami), typu "Admiral Hipper". W ZSRR otrzymał nazwę Pietropawłowsk (zwolnioną po przemianowaniu pancernika o tej nazwie na Marat) a później Tallin. W Niemczech, zwolnioną nazwę Lutzow otrzymał po nim ciężki krążownik ("pancernik kieszonkowy) Deutschland. Jak widać jedni i drudzy kolesie lubili zamącić z tymi nazwami...

Okręt sprzedany został na mocy umowy o współpracy gospodarczej w październiku 1939; w kwietniu 1940 przeholowano go do Leningradu. W momencie wybuchu wojny budowa zaawansowana była mniej więcej w 2/3: okręt nie miał jeszcze funkcjonującej maszynowni, zainstalowano już część artylerii plot. oraz 4 działa 203 mm (wieże A i D). Okręt znajdował się w bazie w Kronsztadzie i w czasie obrony Leningradu działał jako pływająca bateria art. We wrześniu 1941 na skutek ostrzału artylerii niemieckiej zatonął w porcie (czy raczej osiadł na dnie, było tam oczywiście płytko i znaczna część kadłuba pozostała nad powierzchnią). W kwietniu 1942 został też zbombardowany przez lotnictwo. We wrześniu Rosjanie podnieśli okręt z dna i przeholowali do stoczni remontowej, gdzie przechodził naprawy do lutego 1943. Okręt otrzymał nową artylerię plot., 3 działa 203 mm były nadal sprawne, i wykorzystywany był nadal jako pływająca bateria, m.in. w walkach o odblokowanie Leningradu w styczniu 1944. W wrześniu 1944 zmieniono mu nazwę na Tallin.

Po wojnie planowano dokończenie okrętu z pewnymi zmianami konstrukcyjnymi, jako lekkiego krążownika zbliżonego do typu Swierdłow, z artylerią głowną w postaci 12 dział 152 mm. Jednak koszty tego okazały się zbyt wysokie (zbliżone do budowy nowego Swierdłowa) i ostatecznie z projektu tego zrezygnowano. Krążownik wykorzystywany był jeszcze przez pewien czas jako okręt szkolny (stacjonarny, że tak powiem, pod nazwą Dniepr) a następnie jako hulk mieszkalny (pływające koszary PKZ-112). W 1958 został skreślony ze stanu floty i w 1960 skierowany na złom.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Forteca   
Za okres II wojny światowej Marynarka Wojenna ZSRR zatopiła 1245 okrętów bojowych i pomocniczych, ponad 1300 okretów transportowych.

I jak ti nie kochać sowieckiej propagandy - wliczamy każdą zatopioną szalupę i mamy 1245 okrętów bojowych i pomocniczych :P

A w rzeczywistości z dużych jednostek Niemcy i sojusznicy stracili od działań sowieckiej floty 7 niszczycieli, jeden krążownik i jeden pancernik obrony wybrzeża - oczywiście tutaj są też wymienione okręty, które zatonęły na sowieckich minach. Łącznie 9 (słownie - dziewięc). Ot, sowieccy historycy pomylili się. Na zdrowy rozum - mieli Ci Niemcy 1245 okrętów "bojowych i pomocniczych" na Bałtyku ?

Nb w 1945, gdy sowiecka flota zaczęła działać w miarę aktywnie małymi siłami, niemcy stracili 69 okrętów "bojowych i pomocniczych" - do 1245 "trochę" brakuje.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

Forteca:

1. Bardzo proszę o pisanie wielkimi literkami nazw narodów i krajów

2. Na Bałtyku RKKF zaczęła tak naprawdę działąć po odblokowaniu Leningradu [bodajże '44 r.], odrzuceniu W.H. od ujścia Zatoki Fińskiej i wycofaniu się Finlandii z wojny [dokladniej - wycofaniu się i zmianie frontu...]. Tak naprawdę znacznie działania Krasnej Floty [inne niż te związane z wspomaganiem w różny sposób wojsk lądowych] związane są z okresem późna jesień '44 - maj '45. Z racji stanu w jakim znajdowała się flota niemiecka, dużą część ofiar stanowiły rozmaite barki trasportowe [okręty pomocnicze? -F.] i ewakuacyjne czyli: szpitalne, wypoczynkowe i in. załadowane rannymi, ludnością uciekająca przez RKKA i żolnierzami [patrz Wilhelm Gustloff]. Do tego dochodziły okręty eskortujące, zwykle w bardzo różnym stanie technicznym, w tym część takich które w ogóle nie powinny plywać...

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Forteca   

Ale wyżej masz odpowiedź - stracili w 1945 aż 69 okrętów "bojowych i pomocniczych". A gdzie pozostałę 1176 ? Naprawdę man duże wątpliwości, aby tyle utracili w 1944 roku :P

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

Forteca: będąc nieco złośliwym w komentowaniu osiągnięć ilościowych Flory Radzieckiej, zastanawiam się czy nie zliczano wszystkich statków, łodeczek, i tego co było na wodzie w portach po kolei zajmowanych przez RKKA a które wcześniej bywały bombarodwane przez RKKF. O portach mówiąc mam na myśli wszystko od Lipawy do Szczecina i Bornholmu włącznie...

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
puella   

Tematyka marynarki radzieckiej bardzo interesująca jest-ot choćby biorąc pod uwagę samą strategię. ;)

Ale skoro tu tak liczbowo się zrobiło, to i ja coś naliczę. :) Od poczatku bedzie, a nie od końca. Według tego, co mi wiadomo, w chwili wybuchu wojny na siły flory radzieckiej składało się co następuje:

3 pancerniki "Marat" "Oktiabrskaja Riewolucja" "Pariżkaja Komuna";

5 krążowników tych do ciężkich zaliczanych: "Kirow", "Maksyn Gorkij" "Krasnyj Kawkaz", "Woroszyłow" i "Mołotow"

2 lekkie krązowniki: "Czerwona Ukraina" i "Krasnyj Krym"

59 niszczarek

22 dozorowców

218 podwodnych okrętów

269 ścigaczy

80 trałowców

Generalnie ok. 650 statków...

Natomiast co do sił lotnictwa morskiego, to jakos koło 2851 sztuk się w tym zawierało.. Procentowo układało się to tak: 45% myśliwskie, 10 5 torpedowe, 14 % bombowce no i reszta to samoloty specjalne i te rozpoznawcze.

Z tego, co udało mi się zauważyć, panuje vel panowała maniera, co by zawyżać sukcesy marynarki radzieckiej...

Nie wiem, czy o tym było, bo co z grubsza posty przeleciałam....

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   

A czy w tych statystykach uwzględnione są jednostki flot rzecznych?

Całkiem fajne okręciki pływały na Amurze.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
puella   
A czy w tych statystykach uwzględnione są jednostki flot rzecznych?

Całkiem fajne okręciki pływały na Amurze.

Nie wiem, czy to do mnie pytanie, czy generalnie, ale, że pod moim postem się znalazłes, to grzecznie odpowiem.

Podane przeze mnie dane liczbowe obejmują całościowe siły marynarki radzieckiej-jezeli jednostki reczne do tych sie kwalifikują, to zostały uwzględnione. ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Puella

59 niszczarek

może niszczycieli?

Generalnie ok. 650 statków...

Ja bym napisał, że okrętów.

Kłaniam się!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
puella   

Gregski-ot slanga mam takiego i nic nie poradzisz, a czy napisze niszczarka czy niszczyciel, okręt, statek, czy tez "łajba", to i tak wiadomo o co idzie-jak z załączonego obrazka wywnioskować mogę.

Nie zmienia to natomiast faktu, że wytykanie czegoś tam niewiele do dyskusji wnosi, a wprost przeciwnie.... ;)

Ale szanuje "uczucia marskie" pasjonatów tematyki owej i juz nie zamierzam nikogo razić swoimi niemądrymi określeniami...

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Ależ broń Boże nie chciałem Cię urazić.

Tym razem nie przemawiała przeze mnie małpia złośliwość (nabyta, bo wrodzonej nie posiadam). Po prostu chciałem tylko uściślić terminologię.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.