Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Andreas

Home Fleet vs Hochseeflotte

Rekomendowane odpowiedzi

Andreas   

Witam.

Jak w temacie: jak przedstawiał się stosunek sił stron walczących z dniem 28 lipca 1914r? Czy Hochseeflotte miała jakiekolwiek szanse w starciu z Home Fleet i vice versa? Czy można było zmodernizować obydwie floty? Czy mogły one wpłynąć w znaczący sposób na losy wojny?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Starcie mamy na przykładzie bitwy jutlandzkiej - jak widać Niemcy mocno odgryźli się Herbaciarzom. Czy jednak był sens rozwijać niemiecką flotę liniową, biorąc pod uwagę że UK miało o wiele silniejsze siły morskie? Chyba najsensowniejszą strategią dla Niemcow było rozwijanie floty podwodnej, ktora przysporzyła Brytyjczykom najwięcej zmartwień. Tylko w ten sposob flota niemiecka mogła mieć jakiś wpływ na działania wojenne.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Rozbudowa floty była jednym z większych błędów Kajzera. Rywalizacja w koloniach, ale przede wszystkim błyskawiczna rozbudowa floty zaniepokoiła Brytyjczyków. Oni po prostu nie mogli dopuścić, aby niemiecka flota osiągnęła stan, który byłby realnym zagrożeniem dla Royal Navy i dla metropolii. Myślę, że przełknęliby istnienie niemieckich kolonii w Afryce, w końcu kilka państw europejskich rozpychało sie tam mniej lub bardziej. Takie czasy.

Myśl, że Niemcy pobiją Francję tak jak w 1870-71 i w ramach odszkodowań przejmą flotę była koszmarnym snem brytyjskich polityków.

Jedyną szansą na utrzymanie Wielkiej Brytanii z dala od wojny było nie wykazywanie zainteresowania tym, co Brytyjczycy uważali za swoja domenę - panowaniem na morzach.

Ad. Andreas

W przypadku Hochseeflotte jedyne, co w tej chwili przychodzi mi do głowy to przejście z węgla na mazut.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

jasne pytanie - łatwa odpowiedź. Niemcy w teorii odgryźli się Anglikom, lecz o ile Anglicy z racji wielkości H.F. mogli sobie pozwolić na pewne straty o tyle Niemcy - no właśnie. Poza tym jak słusznie zauważył Kadrinazi, pierwsza wojna udowodniła, że nie wielkość okrętu stanowi o jego zagrożeniu [patrz: U-booty]. Same okręty podwodne były tańsze, wydajniejsze, efektywniejsze, poza tym biorąc pod uwagę ówczesne możliwości techniczne - znacznie trudniejsze do wykrycia.

W momencie rozpoczęcia działań wojennych, niemieckie kolonie były w zasadzie odizolowane od kraju i tylko operatywności miejscowych dowódców i braku tejże ze strony ich wrogów zależal sukces lub porażka w takich walkach.

Niestety podejrzewam, że i w pierwszej i w późniejszej [drugiej] wojnie zadziałała magia snów o potędze, o tym że wielkie okręty są reprezentacyjne można na ich tle... a małe zwinne i szybkie U-booty - no cuż. Ani, widać, ani słychać, ani na pokazać się na tle [najwyżej kiosk wystaje co nieco ponad poziom mola...]

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

A tak z innej beczki, wyszkolenie niemieckich marynarzy robi wrażenie! Te jednoczesne zwroty całej floty w czasie bitwy Jutlandzkiej tak, że pierwszy okręt w szyku staje sie ostatnim a ostatni pierwszym to rzecz niesamowita (szczególnie, gdy uwzględni się ówczesne środki komunikacji i nawigacji)!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
redbaron   

Dyskusja na temat Bitwy Jutlandzkiej została przeniesiona tu => https://forum.historia.org.pl/index.php?showtopic=8762

Dyskusja na temat roli U-Bootów trafiła tu => https://forum.historia.org.pl/index.php?showtopic=4308

Wracając zaś do zasadniczej treści tematu ;)

Hochseeflotte raczej nie miała szans na zwycięstwo z Grand Fleet w walnej bitwie. Jedyne co mogła moim zdaniem osiągnąć, to remis ze wskazaniem. Ideałem byłoby, gdyby Niemcy skoncentrowani w całości mogli rozbijać poszczególne brytyjskie eskadry. Do tego konieczne było jednak wywabienie pojedynczych zespołów okrętów z baz. A do tego trzeba było podzielić z kolei własne siły - i kółko się zamyka...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Oczywiście liczby mówiły same za siebie. Nie da się wygrać z wrogiem dysponującym taka przewagą (przy założeniu, że jest on rozsądnie dowodzony). Cały wysiłek włożony w budowę wspaniałej floty był tak naprawdę bezsensownym zmarnowaniem środków.

Nie potrafię jednak nie użyć przy tej okazji przymiotnika "wspaniałej". 50-60 Lat wcześniej pruska flota to było kilka okrętów na krzyż. W przededniu wojny była to już potężna siła składająca się ze wspaniałych okrętów i świetnie wyszkolonego personelu.

O fantastycznym manewrowaniu już pisałem. Chcę jeszcze zwrócić Waszą uwagę, że Niemcom nie przytrafiła się taka wpadka jak Beatty'emu pod Dogger Bank czy w trakcie samej Bitwy Jutlandzkiej.

Trudno nie podziwiać!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.