Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

Andreas   
Niemcy wracali już od maja 1945 r

Którzy?

Nawet ci ze Stalingradu siedzieli jeszcze w 1947 roku w obozach.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ja podałem jedynie pozycję tyczącą się tematu.

Z przyjemnością przeczytam twoją polemikę z autorami którzy dyskutowali na konferencji, która odbyła się w Dreźnie (3-5 lipca 1997 r.), a jej plon ukazał się właśnie w wspomnianej pozycji jako 5 tom pism Hananh-Arendt-Institut für Totalitarismusforschung.

W sumie: polemika z autorami tej miary co ówczesny szef bońskiego Institut für Archivauswertung (: Günther Wagenlehner), dyrektor GARF (:Igor Gorbunow), czy Wiktor Muchin dyr. Centrum Historii Militarnej przy rosyjskim Sztabie Generalnym zapowiada się pasjonująco.

W recenzji książki "Heimkehr 1948" Hrsg. Annete Kaminsky, profesor Janusz Kochanowski śmiał się wyrazić tak:

"Wytłumaczenia wymaga tytuł zbioru, wszak jeńcy niemieccy zaczęli wracać do domów już w maju 1945 r. Książka traktuje jednak o powrotach szczególnych".

/"Przegląd Historyczny" T. XC, z. 3, Warszawa 199, s. 385/

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Jeńcy niemieccy przebywali w ZSRR (i umierali) jeszcze w latach 50-tych.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   
... ba, przebywali jeszcze w 1955 r., kiedy to zabiegi o ich powrót prowadził K. Adenauer.

A jeszcze inni wrócili dopiero w 1956 roku, jak legenda Jagdwaffe.

Z przyjemnością przeczytam twoją polemikę z autorami którzy dyskutowali na konferencji, która odbyła się w Dreźnie (3-5 lipca 1997 r.), a jej plon ukazał się właśnie w wspomnianej pozycji jako 5 tom pism Hananh-Arendt-Institut für Totalitarismusforschung.

Ja tam nie mam zamiaru polemizować (jestem po prostu tego nadzwyczaj ciekaw), ale zawsze byłem zdania, że jedyni jeńcy niemieccy, zwalniani w kwietniu i w maju 1945 roku, to były przypadki pojedyncze, których zwolnienie z obozu było czymś uwarunkowane (np. pochodzeniem, jak było w przypadku słynnego Sajera), zaś niewola u Sowietów kojarzyła mi się raczej z latami 1949-56.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
TND   

Witam

Chciałbym się dowiedzieć ilu było jeńców niemieckich w ZSRR, i ilu z nich wróciło? Jeśli temat był już poruszany to przepraszam, i prosiłbym o linka do tematu, gdyż go nie znalazłem.

Z góry dziękuje

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Dobrze napisane: szacunki. Sowiety nigdy do końca się nie przyznały ilu ich naprawdę było. Znanych jest wiele przypadków, że rodziny od wracających dowiadywały się o pobycie w niewoli krewnego uznanego za zaginionego, a Sowieci nawet wtedy zaprzeczali by ktoś taki był w ich rękach. Ci ludzie nigdy nie wrócili.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.