Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
widiowy7

"Opór"

Rekomendowane odpowiedzi

widiowy7   

Znalazłem coś takiego o tym filmie:

Przeciwnicy filmu, obawiają się, że utrwali on fałszywy obraz historii naszego regionu. Czy podziela Pan tę opinię?

- „Opór” powinien być poprzedzony informacją, że przedstawia opowieść fikcyjną. Można założyć, że Polacy w miarę się jeszcze orientują w faktach historycznych, ale zdecydowana większość widzów, którzy obejrzą ten film na całym świecie, za prawdę uzna to, co zobaczy na ekranie. To o tyle przykre, że na Kresach Wschodnich dochodziło do autentycznych przypadków bohaterstwa, które mogłyby stać się kanwą dobrego sensacyjnego filmu. Tak jak historia powstania w Czortkowie, kiedy grupa młodych chłopców porwała się z bronią na garnizon sowiecki. Zostali złapani, dostali karę śmierci, a część dalsze życie spędziła w łagrach. Niesłychanym bohaterstwem wykazał się również podpułkownik Jerzy Dąbrowski, który w 1939 roku po klęsce wrześniowej walczył z bolszewikami w Puszczy Augustowskiej. Jego odział walczył okrył się taką sławą, że w 1939 roku pisał o nim brytyjski „The Times”. Wobec tych przykładów bohaterstwa, historia oddziału Bielskiego wydaje się czymś zupełnie prozaicznym.

Rozmawiała Joanna Stanisławska, Wirtualna Polska

Filmu co prawda nie oglądałem, ale może ktoś był?

Co prawda, może być to klasyczny Hollywood, ale może warty obejrzenia?

//Don Pedrosso: Każde nowe zdanie zaczynamy od dużej litery.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Kobiety kochają ten film, bo gra tam Craig. A ja widziałem już fragmenty i pytam: a Naliboki wcięło? A od kiedy Bielscy walczyli z czołgami? Dużo sensacji, okrucieństwo Niemców, ale o mordowaniu Polaków ni słowa.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ak_2107   
A co mają Bielscy do Naliboków?

No wlasnie ?.

IPN sie dlugo z ta sprawa grzebie. Chlopcy histerycy z Instytutu Podjudzania Narodowego bywali szybsi.

Przydaloby sie pare rewelacji na premiere filmu. Chyba, ze rewelacje sa niewygodne ?

Zreszta, film jak film. My tez potrafimy nakrecic taka albo lepsza obrone Czestochowy. O barwach walki nie

mowiac.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

No tak, wymordowanie przez oddział Bielskich(prawdopodobny jest ich osobisty udział) 128 mieszkańców Naliboków to rzeczywiście nic takiego.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ak_2107   
No tak, wymordowanie przez oddział Bielskich(prawdopodobny jest ich osobisty udział) 128 mieszkańców Naliboków to rzeczywiście nic takiego.

Prawdopodobny.

Rzecznik z Instytutu Pamięci Narodowej oglosil byl 14 stycznia 2009.....

Do ataku na Naliboki doszło 8 maja 1943 r. Sprawcami byli partyzanci sowieccy z oddziałów stacjonujących w Puszczy Nalibockiej.

"Z meldunku Sidoruka - sekretarza Lidzkiego Podziemnego Rejonowego Komitetu Komunistycznej Partii Białorusi do Centralnego Sztabu Ruchu Partyzanckiego w Moskwie wynika, iż atak na Naliboki przeprowadziła Brygada +Stalina+. Znajduje to potwierdzenie w rozkazie +Płatona+ - dowódcy Baranowickiego Zgrupowania Partyzanckiego z 10 maja 1943 r., który potwierdza udział w ataku na Naliboki partyzantów z Brygady +Stalina+ i nadto z oddziałów +Dzierżyńskiego+, +Bolszewik+, +Suworowa+" - poinformował Arseniuk.

"Przesłuchani naoczni świadkowie zbrodni w swych zeznaniach relacjonują przebieg ataku, podają dane dotyczące ofiar. Odnośnie sprawców zbrodni ich zeznania są lakoniczne - stwierdzają, iż ataku dokonali +bandyci+, +partyzanci sowieccy+, osoby narodowości żydowskiej, w tym byli mieszkańcy Naliboków" - dodał Arseniuk.

Jak poinformował rzecznik IPN, "kilku świadków lakonicznie zeznaje, że wśród atakujących byli partyzanci od Bielskiego; świadkowie nie wskazują jednak, na jakich przesłankach opierają to twierdzenie; ponadto zeznania te nie są poparte żadnymi innymi dowodami np. dokumentami archiwalnymi".

Arseniuk zaznaczył jednocześnie, że część historyków również wskazuje na udział partyzantów z Oddziału Bielskiego w ataku na Naliboki, jednak autorzy nie przywołują w swych opracowaniach źródeł tych informacji.

Z kolei "jeden z byłych partyzantów sowieckich w swym pamiętniku wydanym w latach 60. wskazuje, iż obozy żydowskie założono w Puszczy Nalibockiej w drugiej połowie 1943 r., a więc już po ataku na Naliboki" - zwrócił uwagę rzecznik IPN.

"Fakt udziału partyzantów z Oddziału Bielskiego w ataku na Naliboki jest tylko jedną z wersji przyjętych w toku śledztwa" - podsumował Arseniuk.

Andreasie,

Bez watpienia wsrod partyzantow, ktorzy dokonali zbrodni w Nalibokach byli Zydzi. Jacys Zydzi.

Fakt.

Dlaczego tych Zydow nie bylo w oddzilach AK, nie wspomagali polskiej samoobrony ????

//Don Pedrosso: O ile mi wiadomo to IPN jest Instytutem Pamięci Narodowej a nie Instytutem Podjudzania Narodowego. Rozumiem, że można mieć własny pogląd na ten temat, jednak zachowajmy pewne zasady.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ak_2107   

Nie wszyscy wpadaja w panike....;)

Wroblewski "Polityka":

Amerykański dramat wojenny o losach trzech braci Bielskich, Polaków mojżeszowego wyznania, którzy przetrwali okupację w Puszczy Nalibockiej w okolicach Nowogródka, ratując przy okazji setki Żydów od zagłady, wzbudzał obawy na długo przed premierą. Pojawiły się przypuszczenia, że opowieść o oddziale żydowskich partyzantów, walczących zbrojnie z hitlerowcami i ściśle współpracujących z sowieckim ruchem oporu, stanie się okazją do antypolskiej nagonki i oskarżeń o antysemityzm. Ponadto że stworzy jednostronny obraz nie zawsze chlubnych czynów braci, rabujących żywność oraz kosztowności z okolicznych wiosek i zamieszanych w masakrę polskiej ludności w Nalibokach (śledztwo prowadzone przez IPN nie potwierdziło tych rewelacji).

„Opór” Edwarda Zwicka nie jest wymierzony przeciwko Polakom. Mimo że akcja rozgrywa się na Kresach Wschodnich zajętych przez Armię Czerwoną, a potem Niemców, wątek polski w zasadzie jest w nim nieobecny, co może budzić nasze kontrowersje. Grani przez brytyjskich aktorów bracia mówią łamaną angielszczyzną z rosyjskim akcentem. Donoszą i w ręce gestapo wydają Żydów białoruscy policjanci. Partyzantka AK jakby nie istniała. O napiętych polsko-sowieckich stosunkach nie wspomina się wcale. Akcja kończy się w 1943 r., zanim wydarzyła się tragedia w Nalibokach. Hollywoodzki „Opór” jest filmem uniwersalnym, skrajnie uproszczonym. Podobnie jak w przypadku „Listy Schindlera” jego głównym przesłaniem jest ukazanie martyrologii i bohaterstwa Żydów. Film opisuje nie tyle starcia z hitlerowcami, co codzienną gehennę i solidarność ludzi. Otriad braci Bielskich była miejscem wyjątkowym. Ni to komuną, ni haremem, ni oddziałem partyzanckim. Nazywano ją „nowym Jeruzalem”, bo oprócz samoobrony, nauki strzelania i zabijania kwitła tam miłość, zawierano śluby, zakładano szkoły, szpitale.

Daniel Craig w roli samozwańczego przywódcy dyktatora Tewje Bielskiego wypada wiarygodnie, udowadniając, że nie jest aktorem stworzonym tylko do grania Bonda. Liev Schreiber jako konkurujący z nim brat Zus ma wprawdzie mniejsze pole do popisu, ale też radzi sobie nie najgorzej. Pozostaje tylko pytanie, dlaczego nie zrobili tego filmu Polacy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
A od kiedy Bielscy walczyli z czołgami?

Nie z czołgami a czołgiem, w filmie jest ukazana walka, w której wziął udział jeden czołg.

Co prawda, może być to klasyczny Hollywood, ale może warty obejrzenia?

W mojej opinii film jest zdecydowanie za długi i nudny. Ponadto strasznie patetyczny.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
1234   
Dlaczego tych Zydow nie bylo w oddzilach AK, nie wspomagali polskiej samoobrony ????

Ja się spotkałem z przypadkiem żydowskiego oddziału w BCh w pow. kałuskim. Generalnie zajmowali się też głównie "przeżyciem", a po nadejściu RKKA przeszli przez front.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Może być i jeden, ale ja poproszę twardy dowód, że Bielscy podpalili jakikolwiek czołg podczas działań.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
dzionga   
W mojej opinii film jest zdecydowanie za długi i nudny. Ponadto strasznie patetyczny.

Długi- owszem. Nudny- w życiu. Patetyczny? Nie wydaje mi się. No, ale cóż- kwestia gustu :P

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Nie wydaje mi się. No, ale cóż- kwestia gustu wink.gif

Na ten moment przypomina mi się scena jak Bielski spaceruje w blasku Słońca. Druga sprawa cały czas mówi do jednego z inteligentów, iż nie rozumie niczego o czym on prawi a następnie wygłasza przemówienia jak by to robił setki razy. No, ale cóż- kwestia gustu :P

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
dzionga   

A czemu miał nie spacerować? Przecież nie mogli się ciągle zabijać, musieli tam wsadzić jakieś sceny dla takich romantyków jak ja :P A co do tych jego słów, że nie rozumie- ja od początku odnosiłam wrażenie, że mówił to "na odwal" ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Może być i jeden, ale ja poproszę twardy dowód, że Bielscy podpalili jakikolwiek czołg podczas działań.

A ja poproszę o twardy dowód, że jest to film dokumentalny.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.