Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
4313_1481369817

Biografie dowódców okresu wojny japońsko-rosyjskiej 1904-1905

Recommended Posts

Poszukuję biografii dowódców okresu wojny japońsko-rosyjskiej 1904-1905 zarówno rosyjskich (szczególnie interesowałaby mnie osoba Admirała Makarowa) jak i japońskich (szczególnie poszukuję biografii Admirała Togo). Lecz będę wdzięczny za podanie, także innych biografii dowódców tego okresu. Moje poszukiwania spełzły na niczym i jestem rozczarowany brakiem takiej literatury u siebie.

Edited by Guest

Share this post


Link to post
Share on other sites

Niestety, biografie rosyjskich dowódców, aczkolwiek dość obszerne, są tylko po rosyjsku. Ja praktycznie ciągle z nich korzystam (przy wojnie domowej w Rosji).

Oto Makarow: http://www.hrono.info/biograf/makarov.html

Na tym portalu znajdziesz wszystkich dowódców rosyjskich. Przykłady: http://www.hrono.info/biograf/kuropat.html, http://www.hrono.info/dokum/190_dok/19020226kur.html, http://www.hrono.info/biograf/kondraten.html, http://www.hrono.info/biograf/rozhestv.html, http://www.hrono.info/biograf/vitte.html.

O samej wojnie tamże: http://www.hrono.info/sobyt/russ-jap.html. Pozostałe biografie tutaj: http://www.hrono.info/biograf/imena.html.

O japońskich generałach niestety nic nie wiem.

Powodzenia.

Share this post


Link to post
Share on other sites

O Japończykach raczej ogolne rzeczy:

- admirał Togo - http://en.wikipedia.org/wiki/Heihachiro_Togo

- generał Nogi - http://en.wikipedia.org/wiki/Maresuke_Nogi

Ogolne informacje o bardziej znanych postaciach wojny:

http://en.wikipedia.org/wiki/Category:Peop...so-Japanese_War

Może w odnośnikach znajdziesz jakąś ciekawę notkę biograficzną?

Share this post


Link to post
Share on other sites

A czy koledzy nie orientują się czy zostały wydane w Polsce jakieś pozycje biograficzne-książkowe?Z mojego małego śledztwa wynika, że temat wojny japońsko-rosyjskiej w Polsce nie jest zbyt rozpowszechniony.A szkodza, warto zainteresować się tą wojną choćby ze względu na udział Polaków w tej wojnie.Polecam bardzo książkę Udział Polaków w wojnie rosyjsko-japońskiej na morzu w latach 1904-1905, Zbierski Andrzej,Marek Cieślak, Lech Trawicki, Gdańsk 2000.Książka dająca obraz uczestnictwa Polaków w walce, a także w kilku przypadkach znaczną rolę jaką odegrali w walce.

Share this post


Link to post
Share on other sites

O biografiach nie słyszałem. Wszystko, co znam na temat tego konfliktu to:

Andrzej Michałek, Józef Dyskant, "Port Artur Cuszima 1904 - 1905", Warszawa 2005

Aleksiej Nowikow-Priboj, "Cuszima", Warszawa 1979

Ta ostatnia ma charakter beletrystyczny, są to głównie wspomnienia autora, uzupełnione jednak o sporo informacji historycznych. Na ile wszystkie są prawdziwe - nie wiem, część z pewnością tak (dane o okrętach, szlakach, uzbrojeniu, dowódcach, itd.). Z Cuszimy byłem wałkowany kiedyś na olimpiadzie historycznej :)

Obawiam się, że bez języka rosyjskiego to ciężko coś więcej znaleźć. Nawet w rosyjskim necie jest sporo informacji.

Pozdrawiam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sytuacja jest patowa, trzeba będzie rozpocząć naukę języka rosyjskiego. Jeżeli, któryś z kolegów byłby zainteresowany biografią dowódców rosyjskich (zakładając oczywiście, że zna język rosyjski) to znalazłem dwie pozycje książkowe, niestety nie mam do nich dostępu u siebie na uczelni.

Kuliczkin Siergiej, Kondratienko, Moskwa 1989 lub Siemianow S.N.,Admirał Makarow, Moskwa 1972.

Share this post


Link to post
Share on other sites
redbaron   

Znającym rosyjski polecam rzucić okiem TU Nie sprawdzałem tej strony pod kątem wojny rosyjsko-japońskiej, ale do I wojny światowej parę fajnych rzeczy znalazłem, więc jest nadzieja :huh:

[edycja]

Pod podanym linkiem są oczywiście zdigitalizowane publikacje - w formacie html, ale zachowana jest numeracja stron, co dla historyka jest bardzo ważne - można stawiać przypisy ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Drogi Łyziu, jeśli to tak dla Ciebie ważne, to władając dość biegle językiem rosyjskim jestem w stanie Ci pomóc. Podałem linki do źródeł rosyjskich, co potrzebujesz, to przetłumaczę, podaj mi tylko przez PW, które pozycje Cię interesują, lub konkretne fragmenty.

W sumie i tak mi się to przyda, popełnię może przy okazji jakieś nowe artykuliki na Wiki, tylko będziesz musiał mnie zmobilizować :D

Pozdrawiam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ostatnio udało mi się nabyć przetłumaczoną na język polski książkę autorstwa A.Łurie poświęconą życiu tej osobie. Książka pochodzi z 1952 roku, szkoda, że nie wznawia się starszych wydań. Większa szkoda, że nikt nie bierze się do napisania biografii na współczesne czasy.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Odnośnie Polaków walczacych w tej wojnie to ciekawa pozycja to Generalicja Polska Henryka Koska 2 t. On podaję generaów rosyjskich pochodzenia polaków walczących w tej wojnie. Warto podac przykład generała Jan Rutkowskiego, który jako pierwszy z wyższych oficerów polaków poległ w tej wojnie.

Edited by Andrzej80

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.