Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
solec1

Państwa, które graniczyły ale nie graniczą z Polską

Rekomendowane odpowiedzi

solec1   

Probuje sporzadzic liste istniejacych obecnie panstw, z ktorymi Polska miala w przeszlosci wspolna granice a obecnie jej nie posiada. Doliczylem sie 7 takich panstw: Austria, Wegry, Rumunia, Moldawia, Turcja, Szwecja i Lotwa. Prosilbym o ewentualna korekte.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Czyżby S. nad Wisłą ? (znowu się atrix zezłości)

ale nie wiem jak traktować państwa niemieckie, czyli Prusy, Saksonię, Brandenburgię no i Wolne Miasto Gdańsk

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
no i Wolne Miasto Gdańsk

I Rzeczpospolitą Krakowską. Podobnie ze Słowianami Połabskimi, Pomorzanami i wieloma innymi plemionami słowiańskimi (oraz bałtyjskich) w X wieku (choć to raczej nie państwa).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Unia Personalna, to nie państwowa. Zresztą Saksonia graniczyła z jeszcze mniejszą liczbą państw, obecnie istniejących, my, z tymi samymi jeśli się nie mylę, więc wiele i tak by to nie zmieniło :D

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
redbaron   

A Dania? O ile dobrze pamiętam, to się wmieszała w podział łupów w Inflantach przecież. Tylko, że chyba dostały się jej tylko Dago i Ozylia - nie wiem zatem, czy to się liczy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

O tych wyspach też myślałem, ale tak samo Bornholm jest niedaleko. Nie wiem, czy można to liczyć, może jako granicę morską?

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
redbaron   

Tak mi przyszło na myśl czy przypadkiem Pomorze Zachodnie nie było w średniowieczu przez jakiś czas lennem Danii? To już można uznać za graniczenie między władztwami dwóch monarchów.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

Od 1181 r. było cesarskim lennem, później chyba przeszło pod kontrolę duńską.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
solec1   

Bardzo dziekuje za tak liczne wypowiedzi. Poczatkowo tez chodzila mi po glowie Dania, ale nie znalazlem zadnej mapy, ktora by wskazywala na istnienie kiedykolwiek granicy polsko-dunskiej. No ale na wielu mapach widnieje jedynie napis Pomorze, a nie uwzglednia sie tego, kto aktualnie nim wladal. Nadal wiec mam watpliwosc, czy mozna mowic o granicy polsko-dunskiej. Nie kojarze tez za bardzo, by Dania wdarla sie na teren Inflant i zajela jakies terytoria, ktore byly przedmiotem wojen miedzy Polska, Rosja oraz Szwecja. Ale moge sie mylic. Wiec jak z ta Dania???

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
redbaron   

Weź "Atlas Historyczny Świata" i otwórz go na stronie 49 - masz tam zasięg "terytoriów czasowo opanowanych przez Danię" - mapa ma tytuł Państwo Niemieckie od IX do XV wieku - jeżeli było to przed 1309 to graniczyło to z Pomorzem Gdańskim - i graniczyło zobacz mapę PAństwa Skandynawskie * Miasta Średniowieczne ze strony 57

Co do podziału Infalnt, to możę być mapa Europa w połowie XVIwieku - i Ozylia jest od 1583 r. duńska [Dago od 1561 r. szwedzka]

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.