Jump to content

solec1

Użytkownicy
 • Content count

  8
 • Joined

 • Last visited

About solec1

 • Rank
  Ranga: Uczeń

Poprzednie pola

 • Specjalizacja
  Inna
 1. Eugeniusz IV

  Serdecznie dziękuję za odpowiedź! Przyszła ona bardzo "na czasie", mając na względzie że na papieża po raz pierwszy wybrano jezuitę a i po długim dosyć okresie wybrano papieża-zakonnika.
 2. Wie ktoś może, czy żyje jeszcze ktoś z polskich uczestników Bitwy o Anglię w 1940 r.?
 3. Coś mi się ostatnio "obiło o uszy" (tzn. chyba w telewizji mówili), że żyje jeszcze jakiś uczestnik bitwy warszawskiej (Polak). Czy ktoś mógłby potwierdzić lub zaprzeczyć? Musiałoby bowiem chodzić o kogoś, kto w 1920 roku miał pewnie 10 lat, a teraz ma około 100...
 4. Czesto podkresla sie, ze w sierpniu 1920 roku pozostal w Warszawie nuncjusz apostolski, abp Achille Ratti, pozniejszy papiez Pius XI. Mozna jednak tez spotkac informacje, ze NIE ewakuowaly sie z Warszawy takze inne ambasady, np. angielska, albo turecka. Czy ktos moglby precyzyjnie odpowiedziec na pytanie, ktore przedstwaicielstwa dyplomatyczne pozostaly w stolicy podczas nawaly bolszewickiej?
 5. Eugeniusz IV

  Poszukuję precyzyjnej informacji o przynależności zakonnej papieża Eugeniusza IV. Potrzebne jest mi do do szkicu o papiestwie, który pisze jako teolog-amator (z zawodu jestem elektronikiem). Wedle jednych źródeł papież ten przed wyborem na Stolice Piotrowa był pustelnikiem, inne źródła dodają ze augustianinem a jeszcze inne doprecyzowują, ze kanonikiem regularnym laterańskim (czyli właściwie tez zakonnikiem z rodziny augustiańskiej). Przejrzałem niejeden poczet papieży, pytałem znajome osoby duchowne, ale jednoznacznie nikt nie dal odpowiedzi. Znana jest bulla Eugeniusza IV o nadaniu ziemi w Warszawie czy tez pod Warszawa zakonowi augustianów, no ale z tego zupełnie jeszcze nie wynika, ze papież ten był augustianinem... Czy ktoś może udzielić precyzyjnej odpowiedzi: czy Eugeniusz IV był ("za młodu") augustianinem, kanonikiem regularnym czy tez pustelnikiem bez konkretnej przynależności do zakonu?
 6. Raz jeszcze - chylac glowe w szacunku dla wiedzy piszacych - dziekuje za odpowiedzi. Nie sadzilem, ze bedzie ich az tyle i ze pytanie okaze sie dosyc trudne. Wiec podsumowujac: wychodzi na to, ze OBECNIE ISTNIEJACYCH panstw, z ktorymi Polska miala BEZPOSREDNIA GRANICE (ladowa, nie przez lenno) w przeszlosci a teraz jej nie posiada jest 7. A jesli uwzglednic tez graniczenie przez lenno, to jako 8. panstwo uznac nalezy Danie. Dziekuje i pozdrawiam.
 7. Bardzo dziekuje za tak liczne wypowiedzi. Poczatkowo tez chodzila mi po glowie Dania, ale nie znalazlem zadnej mapy, ktora by wskazywala na istnienie kiedykolwiek granicy polsko-dunskiej. No ale na wielu mapach widnieje jedynie napis Pomorze, a nie uwzglednia sie tego, kto aktualnie nim wladal. Nadal wiec mam watpliwosc, czy mozna mowic o granicy polsko-dunskiej. Nie kojarze tez za bardzo, by Dania wdarla sie na teren Inflant i zajela jakies terytoria, ktore byly przedmiotem wojen miedzy Polska, Rosja oraz Szwecja. Ale moge sie mylic. Wiec jak z ta Dania???
 8. Probuje sporzadzic liste istniejacych obecnie panstw, z ktorymi Polska miala w przeszlosci wspolna granice a obecnie jej nie posiada. Doliczylem sie 7 takich panstw: Austria, Wegry, Rumunia, Moldawia, Turcja, Szwecja i Lotwa. Prosilbym o ewentualna korekte.
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.