Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

Sporo wcześniej (marzec 1937), wszedł w skład mojej ulubionej 10BK (zamiast niechętnego motoryzacji 20pu z Rzeszowa), d-cą brygady został płk. dypl. Antoni Trzaska - Durski.

Masz rację oczywiście, nie wiem czemu, ale coś mi się z 1 psk pomerdało w wirze walki :huh:

Tym nie mniej, może będziesz mógł mi pomóc rozwiązać pewną zagwozdkę. Otóż z karnetu mobilizacyjnego 10 BKZ wyczytałem, że po mobilizacji miała gdzieś tam przekazać swoje konie (ściślej 24 puł przekazywał konie do OZKaw. w Kraśniku, a 10 psk do 20 puł w Rzeszowie). Czy to oznacza, że mimo motoryzacji, oba pułki jakieś konie dalej posiadały?

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   

Tak. Mimo, iż np. w łańcuckim 10psk pierwszy transport koni odesłano już w listopadzie 1936r., 24pu mial opóźnienia związane z nieoczekiwanym "wskoczeniem" na miejsce rzeszowskiego 20pu. Jeszcze podczas uroczystości 3-majowych (1937) w moim Krasniku pułk występował w szyku konnym. Całkiem inaczej podzielono (niz w normalnej kawalerii) obydwa pułki: każdy z nich posiadał dwa rzuty - terenowy, i kołowy.

P.S. I teraz to, co cię powinno zainteresować: MSWoj. zezwoliło (kwiecień 1937) na utrzymanie w pułkach pewnej liczby koni, ale wyłączniedo celów sportowych.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Dzięki ciekawy, bo to właśnie zabiło mi ćwieka i nieco dziwiło. Cóż, miłość do koni jest jak widać silna, wiem coś o tym :huh:

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
qrak   

Ehh, od razu ułany. Jakby innych formacji przed wojną nie było...

A to artyleyja. Przysięga kanonierów :D

Dziwnie rogatywki trzymają. Nieregulaminowo.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Artyleria z takimi jasnymi otokami??? qraku, jesteś pewien? Bo pal miał zielone, a dak czarne... Chyba, że ja coś mylę, to się poddaję w takim razie...

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Z uwagą śledzę dyskusję na temat zdjęcia, które zamieściłem..

Szkoda, iż nie można na nim wykadrować dokładniej szabli - zapewne by sporo powiedziała.

Może mundur oficerski podpowie coś wiecej?

Składajacy przysiegę żołnierze mogli "donaszać" mundury, ale oficerowie zapewne nie....

Z uśmiechem przeczytałem, iż ciekawy pisze o Bochni "moje miasto" - pozdrawiam, choć mieszkam w innym mieście.

Ale Bochnia to też poniekąd i moje miasto - w końcu tam się urodziłem i spędziłem młodość...

Dlatego też tak frapuje mnie to zdjęcie - bo to najprawdopodobniej Bochnia:-)

Wczoraj rozmawiałem ze starym mieszkańcem Bochni, pamiętajacym tamte czasy - tak, w Bochni przed 39 rokiem na pewno byli ułani. Może nawet do 39 roku...

Tylko - nie potrafił określić nazwy jednostki. Mieściła się obok stacji kolejowej.

Pozdrawiam - i może jednak ktoś potrafi dokładniej coś opowiedzieć o tym, co widzi na zdjęciu.

Ja niestety nie potrafię:-(

Pozdrawiam - i dzięki za zainteresowanie.

Nie jest łatwo tropić przeszłość...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
redbaron   

Jak nie zapomnę, to pokaże jutro to zdjęcie największemu ekspertowi od kawalerii II RP jakiego znam - drowi Aleksandrowi Smolińskiemu. Zobaczymy, co on na to powie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Tak, jak już pisałem, jedyni ułani w Bochni w latach '30 (sztywne rogatywki, więc na pewno), to szwadron zapasowy 3 pułku ułanów (żółty otok). Poza tym byli taboryci (5 dywizjon taborów), którzy mieli błękitne otoki. Nic więcej.

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

No tak - nic wiecej...

Jeżeli to oczywiście jest Bochnia, jak sugeruję. I jak to robi jeden z forumowiczów - czytajac napis nad sklepem (Żydzi o takim nazwisku zapewne mieli nie jeden sklep)

.

Może to być jednak inne miejsce - czy wobec takiego obrotu sprawy można jednoznacznie po umundurowaniu i innych aspektach zdjęcia (wymazując napis) stwierdzić, jacy to ułani? Fakt - zdjęcie nie jest "kolorowe" - ale trudno o takie z minionych, przedwojennych lat.

Czy żółte otoki miał tylko ten szwadron - czy też pułk? Czy szwadron uzupełnial swój stan osobowy właśnie w Bochni i tam była przysięga rekrutów?

Jeżeli jest to 38 - 39 rok - ci rekruci ze zdjęcia brali udzial w wojnie. Jakie mogły być ich losy? Jakie były losy tego zapasowego szwadronu 3 Pułku Ułanów Ślaskich - z Warszawy?

Swoja drogą - dziwne nazwy jak na stacjonowanie wojska. Ułani Ślascy z Warszawy stacjonują w - Bochni:-)

Tylko jeżeli to nie Bochnia?

Czy można dać głowę patrząc na zdjęcie i się nią (padajacą nazwą miasta) nie sugerując, że to właśnie ów Szwadron Zapasowy?

Pozdrawiam

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Głowy dać nie można, bo jeśli to nie Bochnia, to najprawdopodobniej 24 pułk ułanów (białe otoki). Na początku dyskusji podałem wszystkie możliwości (jasnych otoków) i dodałem tablicę barwną (link) do patek na kołnierzach (żeby dopasować). To wszystko, co na podstawie czarno-białego zdjęcia można ustalić. Dla uzupełnienia dodam, że taboryci mieli błękitne proporczyki na kołnierzach: http://www.promemoria.pl/arch/2003_3/kawaleria/TAB/tab.html.

Szwadron zapasowy był ulokowany tak daleko ze względów strategicznych. 3 pułk ułanów był zbyt blisko granicy, żeby jednostki zapasowe, służące do uzupełniania stanów, organizacji szwadronów marszowych, stacjonowały w okolicy. Dlatego tak daleko.

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   
Z uśmiechem przeczytałem, iż ciekawy pisze o Bochni "moje miasto" - pozdrawiam, choć mieszkam w innym mieście.

Niestety - muszę cię rozczarować - sformuowanie "moje miasto" padło po tym, jak Viss zasugerował, że to może być mój Krasnik, i 24pu.

Czy żółte otoki miał tylko ten szwadron - czy też pułk?

Szwadron stanowił integralną część pułku - stąd otoki musiały być identyczne.

Głowy dać nie można, bo jeśli to nie Bochnia, to najprawdopodobniej 24 pułk ułanów (białe otoki).

Gdzieś mam przedwojenne zdjęcie naszego rynku - poszukam, i postaram się zamieścić. Jest trochę cech wspólnych ...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
qrak   
Artyleria z takimi jasnymi otokami??? qraku, jesteś pewien? Bo pal miał zielone, a dak czarne... Chyba, że ja coś mylę, to się poddaję w takim razie...

Pewien nie jestem, bo faktycznie te jasne otoki dają do myślenia. Ale jakie inne formacje nosiły tylko jedną ładownicę, i to po lewej stronie? Łączność. Coś jeszcze?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Amilkar   
Gdzieś mam przedwojenne zdjęcie naszego rynku - poszukam, i postaram się zamieścić. Jest trochę cech wspólnych ...

Jeśli chodzi o Kraśnik to w muzem miasta mogą być takie zdjęcia , bo raz w nim byłem , a i sam moge babci mojej spytać czy takowych zdjec nie ma.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Przy dokładniejszej analizie widać, że kolor otoku podoficera jest inny jak kolor otoków przysięgajacych żołnierzy. Czy to możliwe?

Ładownice... To chyba M95 od Manlichera, używane w dużej części pułków.. Cóż - może po prostu wydano im tylko "szczuplejszą" porcję?:-)

Pozdrawiam

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.