Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

Niestety nie widzę zaczętego przeze mnie tematu, więc jeszcze raz.

W przechowywanych "domowych" zdjęciach jest to, przedstawiajace przysięgę; prawdopodobnie 38 lub 39 rok.

Co to może być za jednostka?

Na Forum jest sporo pasjonatów, którzy zapewne bez trudu odgadną i pomogą:-)

Życzę szczęśliwego Nowego, 2009 Roku - wszak dopiero się zaczął...

post-4154-1231414373_thumb.jpg

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim serdecznie dziękuję za życzenia w imieniu portalu i wzajemnie :)

Osobiście wątpię, czy jest to rok 1939, bo ułani noszą kurtki starego wzoru wz. 19, sprzed reformy. Od 1936 obowiązywał krój kurtki wz. 36 z kieszeniami na piersiach, a te nie mają. Istnieje oczywiście prawdopodobieństwo, że żołnierze "donaszają" stare mundury, ale w trakcie przysięgi wojskowej, którą na zdjęciu składają, to mało możliwe. Mogą to być lata '30, ale ciut wcześniej.

Rozpoznanie jednostki o tyle jest trudne, że zdjęcie jest czarno-białe i nie widać koloru otoków, a już bardzo słabo proporczyki na kołnierzach (wydaje mi się, że są w miarę jednobarwne). Może być biały lub jasno żółty, różowy, raczej chyba jednak biały. Może to być więc 3 puł. (otok żółty), 14 puł. (bladożółty), 16 puł. (biały, ale proporczyk był granatowo-biały, więc raczej nie), 17 puł. (żółty, proporczyk biło-żółty z czerwonym paskiem), 22 puł. (biały, ale na proporczyku był z amarantowym trójkącikiem), 24 puł. (biały), 26 puł. (różowy), 27 puł. (żółty). Pułki strzelców konnych odpadają ze względu na proporczyki na kołnierzach, żaden nie był na tyle jasny, żeby pasować do zdjęcia.

Tak więc po krótkiej analizie wychodzi mi na 24 pułk ułanów, otok biały, proporczyk również z żółtym paseczkiem. Proporczyki do analizy tutaj: http://konsola.com.pl/wp39/index.php?page=196.

24 pułk ułanów w sierpniu 1939 został zmotoryzowany.

Niestety, wszystko piszę z pamięci, bo akurat książki z opisem i tablicami barwnymi mam w innym mieszkaniu, a Gdynię śniegiem zasypało i nie wychodzę ;)

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Mogę podrzucić jeden ślad - z tyłu widać napis na sklepie (?), chyba Greiwer. W czasie II wś. Salomon Greiwer był dosyć znanym żydowskim przedsiębiorcą w Bochni (o ile słowo "przedsiębiorca" w latach poprzedzających Holocaust jest właściwe). Może to jakiś członek rodziny (bo na szyldzie jest inne imię). Te poszlaki mogą wskazywać na Galicję.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Czyli Kraśnik, miejsce stacjonowania 24 pułku ułanów. To by się sklejało :huh:

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca - Kraśnik choć nie tak daleko to jednak Kongresówka. Choć ta poszlaka z nazwiskiem jest dosyć wątła, zaczynam zastanawiać się nad "zółtymi ułanami" (8 pułk). Jakiś Jakub (bo na szyldzie jest chyba skrót Jak.) Greiwer mógł osiedlić się w Krakowie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Fakt, masz rację. Było to blisko granicy, ale jednak w Kongresówce, mój błąd...

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Panom.

Istnieje strona 8 Pułku Ułanów - nie znalazłem na niej żadnych wzmianek o tym, aby przysięga była kiedykolwiek w Bochni. Być może się po prostu nie doszukałem lub było to tak marginalne zdarzenie (liczą się przecież bitwy, ilość szabel i innego uzbrojenia) iż uznano, że nie ma potrzeby o tym pisać.

Jestem ciekaw tego zdjecia - być może znalazło sie w zbiorach dlatego, iż jak fama głosi, mój pradziad był - w orkiestrze wojskowej. Może właśnie był ułanem?

Ciekaw jestem, dlaczego i kiedy właśnie Bochnię wybrano na miejsce przysięgi - ale tego zapewne się nie dowiem; chyba że przy pomocy tego właśnie Forum:-)

Być może było to jednorazowe - ale musiała ta przysięga w Bochni być "z jakiejś" okazji. Z jakiej? :-( Trudno by było (i chyba niepotrzebnie) transportować z Krakowa (choćby z Kobierzyna) konie, rekrutów...

Może dla uświetnienia tą przysięgą jakiegoś wydarzenia?

Giwer...

To nazwisko łączy się z Bochnią, był tam też jego sklep. Zdjęcie przypomina Bochnię i jej rynek - na górze zdjęcia widać jakby zwieńczenie fasady Bazyliki Św. Mikołaja. Slep Giwera to narożny budynek - teraz jest tam apteka i Delikatesy (Jeżeli oczywiscie to jest Bochnia); przedłuęenie ulicy to ulica Szewska (był tam sklep Bata, przecznica wiodąca w górę zdjecia z prawej strony między budynkami to ulica Biała...

Rynki są jednak czesto bardzo podobne...

Ponoć ułani stacjonowali właśnie przez jakiś czas w Bochni.... Czyżby to był właśnie 8 pułk? W kronikach pułkowych nie ma jednak o tym wzmianki - może, jak pisałem, nie znalazłem, źle szukałem...

Dziękuję za zainteresowanie się tym tematem (tak bardzo na tym Forum marginalnym i zupełnie nic nie znaczacym) - pozdrawiam:-)

A ułani do dziś wygladają wspaniale - spotkałem się z nimi 11 listopada w Katowicach:-)

post-4154-1231485880_thumb.jpg

post-4154-1231485990_thumb.jpg

post-4154-1231486018_thumb.jpg

Edytowane przez Dziadek Władek

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

W Bochni w latach 1920-1926 stacjonował 2 pułk szwoleżerów, ale nie oni są na zdjęciu, szwoleżerowie nie nosili rogatywek, tylko okrągłe czapki. Poza tym, zdjęcie zrobiono w roku 1935 lub później, kiedy to miękkie rogatywki garnizonowe wymieniono na usztywniane, widoczne na fotografii. Od 1924 roku, w Bochni stacjonuje też szwadron zapasowy 3 pułku ułanów, otoki mają żółte. O innej kawalerii w Bochni nic nie wiem.

Zdaje się, że w Bochni stacjonował jeszcze 5 dywizjon taborów.

Dziękuję za zainteresowanie się tym tematem (tak bardzo na tym Forum marginalnym i zupełnie nic nie znaczacym)

Dla nas żaden temat nie jest marginalny, ani mało znaczący :huh:

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Choć wątek Bochni sam podniosłem (i jak widzę jest przynajmniej trochę prawdopodobny), zwracam uwagę, ze to może być po prostu Kraków. Pobieżnie zerknąłem na żydowskie strony genealogiczne i nazwisko Greiwer pojawia się też w Krakowie (to w końcu nie tak daleko). Z drugiej strony - przysięga w Krakowie byłaby w bardzo eksponowanym miejscu. A tu chyba taki sobie ryneczek.

Vissegerd - jak tam było z tradycjami pułkowymi? Może któryś pułk dziedziczył tradycje po austro-węgierskich ułanach z Bochni (choć to byłoby dosyć kuriozalne...)?

Edytowane przez Bruno Wątpliwy

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
redbaron   
Vissegerd - jak tam było z tradycjami pułkowymi? Może któryś pułk dziedziczył tradycje po austro-węgierskich ułanach z Bochni (choć to byłoby dosyć kuriozalne...)?

Pytanie nie do mnie, ale odpowiem mimo to :huh:

Tradycje mogły być jedynie do kawalerii legionowej, na pewno nie do żadnego oddziału austro-węgierskiego. Może to jest właśnie w jakimś historycznym miejscu na szlaku jazdy Beliny?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Tradycje nawiązywały nie tylko do formacji legionowych, również do tych z okresu wojen napoleońskich, czy Królestwa Kongresowego. Ale jak pisze redbaron, nie do jednostek obcych.

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

To już zupełnie tematyka mi obca, ale czy nie było jakiegoś związku 8 pułku z 1 pułkiem ułanów austriackich? Może to jakieś nawiązanie do "polonizacji" jednostki austriackiej w październiku-listopadzie 1918? Tylko zdaje się w 1918 r. ten pułk wracał z Ukrainy do Polski. A gdzie był dyslokowany w czasie pokoju? W Bochni ułani austriaccy byli, ale jaki pułk?

Edytowane przez Bruno Wątpliwy

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
redbaron   

wg T. Nowakowskiego Armia austro-węgierska 1908-1918 w I Korpusie - rejon Krakowa - były następujące pułki jazdy:

- 2 Pułk Ułanów

- 3 Pułk Ułanów

- 10 Pułk Dragonów

- 12 Pułk Dragonów

1 Pułk Ułanów był w XI Korpusie (Lwów)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Bruno ma częściowo rację, ja chyba nieco namieszałem swoim kategorycznym stwierdzeniem. Otóż 8 pułk ułanów nawiązuje tradycjami do pułku kawalerii utworzonego we Lwowie w 1784 przez księcia Józefa Poniatowskiego, był to właśnie późniejszy 1 pułk ułanów austriackich. Pułk był złożony w przeważającej mierze (choć są źródła twierdzące, że w całości) z Polaków. W 1790 roku z pułku odeszli polscy oficerowie wraz z Poniatowskim. Ponowny napływ polskich oficerów miał miejsce w drugiej połowie XIX wieku, szczególnie po powstaniu styczniowym. W 1914 roku polscy oficerowie stanowili już dominującą większość. Na przełomie października i listopada 1918 roku pułk przeszedł do Wojska Polskiego (tzn. najpierw zgłoszono gotowość 26 października gen. Rozwadowskiemu, samo przejście nastąpiło w listopadzie). Początkowo pułk nosił nazwę 1 Pułk Ułanów Ziemi Krakowskiej (do 14 stycznia 1919).

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   

Jako iż padła nazwa mojego miasta, i dodatkowo został wzmiankowany mój ukochany pułk (24pu), poczułem się niejako zobowiązany do odpowiedzi.

Osobiście wątpię, czy jest to rok 1939, bo ułani noszą kurtki starego wzoru wz. 19, sprzed reformy. Od 1936 obowiązywał krój kurtki wz. 36 z kieszeniami na piersiach, a te nie mają. Istnieje oczywiście prawdopodobieństwo, że żołnierze "donaszają" stare mundury, ale w trakcie przysięgi wojskowej, którą na zdjęciu składają, to mało możliwe. Mogą to być lata '30, ale ciut wcześniej.

O ile mnie pamięć nie myli, to strzelcy i ułani pułków kawaleryjskich "donaszali" mundury wz.19 jesze w 1939r. Oficerowie mieli już nowe kroje (wz.36).

24 pułk ułanów w sierpniu 1939 został zmotoryzowany

Sporo wcześniej (marzec 1937), wszedł w skład mojej ulubionej 10BK (zamiast niechętnego motoryzacji 20pu z Rzeszowa), d-cą brygady został płk. dypl. Antoni Trzaska - Durski.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.