Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Andreas

Opór Armii Czerwonej przeciw Niemcom

Rekomendowane odpowiedzi

Andreas   

Witam!

Ostatnio zaciekawił mnie fragment z ''Historii Nowożytnej'' z 1951r., wyd. II, praca radziecka, dotyczący oporu ACz w 1918r. Otóż napisano tam, że Niemcy zignorowali pokój w Brześciu i kontynuowali ofensywę na Wschodzie, zajmując Odessę i Krym. Powstrzymała ich kontrofensywa Armii Czerwonej. Czy było to możliwe? Jak wyglądały te bitwy? Czy w ogole do nich doszło?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

T.A. Olszański, Historia Ukrainy XX w., s. 48: "19 II Niemcy, a 27 II Austriacy wkroczyli na Ukrainę. (...) Wojska te posuwały się naprzód, łamiąc opór wojsk bolszewickich (zarówno istniejących jeszcze jednostek frontowych, jak i Czerwonej Gwardii), które nie bacząc na postanowienia traktatu brzeskiego usiłowały powstrzymać inwazję. (...) Po zawarciu 14 V 1918 r. zawieszenia broni między Niemcami a Rosją (swoją drogą ciekawy obyczaj - zawieszenie broni w dwa miesiące po zawarciu pokoju!) (...) została zorganizowana (...) strefa zdemilitaryzowana (...), która następnie stała się rejonem formowania sowieckich oddziałów ukraińskiej partyzantki". Potem była jeszcze próba bolszewickiego powstania w sierpniu 1918 r.

Reasumując - oddziały bolszewickie były w stanie zagrozić władzy Centralnej Rady, natomiast o istotnym oporze przeciwko Niemcom mowy być nie mogło. Tym bardziej o kontrofensywie. RKKA utworzono w styczniu 1918 r., a Trocki dopiero w marcu 1918 r. objął komisariat spraw wojskowych i morskich zaczynając naprawdę tworzyć coś co przypominało wojsko. Podejrzewam, że Niemcy zatrzymali się tam gdzie chcieli, tzn. miejsce zatrzymania armii było w miarę zgodne z traktatem brzeskim i zapewniało możliwość rzeczywistej kontroli obszarów okupowanych.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
redbaron   

I Niemcy nie złamali traktatu brzeskiego. Po prostu bolszewicy migali się od podpisania pokoju. Przeciągali rozmowy, wyciągali hasła propagandowe (samostanowienie narodów - ale tych, których sami nie kontrolowali) itp. W końcu Niemcy się zdenerwowali i ruszyli naprzód. Bardzo szybko bolszewicy grzecznie wrócili do Brześcia i o ile mnie pamięć nie myli 3 marca (czy 5?) podpisali pokój.

Do kwestii Ukrainy w tym okresie polecam W. Mędzecki, Niemiecka interwencja militarna na Ukrainie[/b] choć o sprawach militarnych tam niewiele jest...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
redbaron   

Odgrzeję trochę ten wątek, ale trafił mi się fajny cytat i to z samego Lenina (notatka z 24 II 1918 r.):

  Cytuj
W rzeczywistości w tej chwili prowadzić wojny nie możemy, gdyż armia jest przeciwna wojnie, armia wojować nie może. Tydzień wojny z Niemcami, od 18 do 25 lutego 1918 r., przed którymi nasze wojska po prostu uciekały, dowiódł tego w pełni

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

ów słynny opór Armii Czerwonej był picem na wodę. Lenin pisał prawdę, a jeden z kilku bohaterów i bodajże święto [lutowe] A. Cz. to czystej klasy propaganda [gdzieś w swych książkach pisał o tym Suworow]. Jest nawet przemowa Lenina z okolic 20 któregoś lutego piętnująca postawę krasnoarmiejców [lub tych którzy się za takich wówczas uważali]. Zdarzało się że na widok masy wojsk niemieckich, lub ogromnych oddzialó Niemców [dokładniej batalionu - poddawało się całe miasta]. Troszkę przypominało to fragment "Kapitana Żbita" : "boi się spekulant, uciekają skiny / Mafia się rozpada . poddają się Chiny / Gdy na horyzoncie Żbik pojawia się..."

Tak naprawdę w ówczesnym czasie ACz przypominała zbieraninę, uzbrojoną hałastrę, mogącą z powodzeniem walczyć przeciw podobnym bandom, ale wobec rasowego wojska była bezbronna.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.