Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Narya

Spory wokół Józefa Kurasia "Ognia"

Rekomendowane odpowiedzi

FSO   

Witam;

czyżby rasowi Radzianie byli mniej radzieccy od Polaków? Eee noo... Na szefa MO namaścili go Rosjanie. Bo on ich wojska przeprowadzał. Potem przyszła władza, która przejmowała posterunki wojskowe i ustalała cywilne i pogoniła naszego bohatera. Powód negatywna rekomendacja - czyżby doszły do nich słuchy czemu? Na szefa PUBP - wywalczonego w Lublinie, znów się nie udało - bo znów zła rekomendacja miejscowych środowisk, mimo tego że walczył z AL, mimo tego że Rosjan przeprowadzał, mimo tego że czynił wszystko by mieć władzę...

No to w las, bo zła władza nie dała stołka..

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
A potem otrzymał od Zofii Gomułkowej nominację na szefa PUBP w Nowym Targu, mimo że z tego stanowiska nie został odwołany dotychczasowy kierownik, Stanisław Strzałka.

Z tego co mi wiadomo "Ogień" otrzymał nominację na zastępcę szefa UB, jednakże po przybyciu do Nowego Targu podawał się za kierownika (tak przynajmniej pisze Korkuć).

"Niestety - dziś - pod nieobecność Strzałki zjawił się z nominacją na szefa UBP na pow. nowotarski ob. Kuraś Józef ("Ogień"), który za czyny karygodne prawdopodobnie był ścigany wraz z całym jego oddziałem partyzanckim przez AK - i przystąpił w listopadzie ub. r. do AL, przyjęty przez por. Zygmunta (Gutmana). "Ogień" wypowiedział wobec naszych obecnych towarzyszy trzy miesiące wstecz następujące słowa: >>niestety Rosja przyjdzie i wpadniemy z jednego jarzma pod drugie, ale nie na długo. Z Rosją jest współpraca możliwa, jeśli powróci tam car<<. Zdaje mi się wielkim nieporozumieniem mianowanie takiego >>towarzysza<< na szefa UBP. Mym zdanie[m] winien tow. Strzałka zostać na stanowisku szefa".

Za: Fragment pisma Sekretarza Powiatowego PPR Władysława Machejka do KW PPR w Krakowie z 21 marca 1945 r.

Mnie to pachnie kimś, kto liczył na duże frukta tuż po wojnie, współpracował ze zwycięską stroną, a kiedy okazało się, że nici z tego [PUBP] , ba i będzie śledztwo [za co...] to wybrał hasła o złej władzy, niepodległości, i takich tam i poszedł do lasu...

Jeśli nie zna się realiów i jako biblię traktuje się Wałacha to "Ognia" można by wziąć za sodomitę ;) To, że Kuraś zaczął współpracować z nową władzą było ustanowione odgórnie, dostał takie wytyczne od ludowców:

"W końcu listopada 1944 roku "Snop" Władysław Skibiński, Ludwik Śmiłowski "Kohutek" i ja zorganizowaliśmy spotkanie ze sztabem LSB w bacówce "Bugara" - Bulli na pograniczu Kowańca i Waksmundzkich Polan. Po długiej dyskusji zapadła decyzja zejścia oddziału LSB razem z AL i radzieckimi partyzantami do Nowego Targu, zaraz po jego wyzwoleniu przez Armię Czerwoną. Miało to nastąpić nawet, gdyby AK i PDR postanowiły się nie ujawniać. Zobowiązano też "Ognia", by zaraz po zejściu LSB z gór do Nowego Targu w asyście 2-e bechowców udał się do PKWN w Lublinie po instrukcje i rozkazy.

(...) Na początku stycznia Stanisław Guzik "Węglarz" za pośrednictwem "Wiewiórki" zaprosił mnie (Leczykiewicza - dop. Jan Szczerkowski) do willi "Gorce". Tutaj zetknąłem się z patrolem AK pod dowództwem por. "Lasa". O zmroku razem poszliśmy do ludowca Józefa Stołowskiego, gdzie czekał na nas major "Borowy" (mjr Adam Stabrawa - przyp. Pedros) ze swoim sztabem. We trójkę, "Węglarz", "Borowy" i ja, przeanalizowaliśmy całą sytuację polityczną w kraju i wojskową na Podhalu. "Borowy" oświadczył, że ma rozkaz nie ujawniać oddziałów AK po wkroczeniu Armii Radzieckiej. Ja natomiast jeszcze raz poinformowałem ich o decyzji "Rocha" w Nowym Targu w sprawie oddziału LSB, który miał wydany rozkaz wkroczenia do Nowego Targu razem z oddziałem AL zaraz po wyzwoleniu miasta. Jego głównym zadaniem było stworzenie Milicji Obywatelskiej w całym powiecie i zabezpieczenie spokoju i porządku. Część oddziału LSB miała obsadzić również granicę polsko-słowacką na Spiszu i Orawie. "Węglarz" i "Borowy" początkowo odradzali angażowanie się w organizowanie władzy ludowej, lecz w końcu na wszystko machnęli ręką. Byli bardzo przybici i przygnębieni, albowiem cała ich koncepcja polityczna i wojskowa rozsypała się w proch."

Za: Jan Szczerkowski, Ogień - Król Podhala, Wrocław 2006, s. 85.

bo znów zła rekomendacja miejscowych środowisk,

Gdybyś mógł FSO tę rekomendację przytoczyć.

Mnie to pachnie kimś kto próbował aktywnie działać w nowej rzeczywistości, a kiedy poznał charakter nowych władz (od środka) zmienił zdanie.

Pod czym ja się podpisuję.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   

Hej Ogniowe imię! Nigdy nie zaginie,hej czy to w naszych górach,czy to na dolinie!

A oprócz peanów coś więcej może? Tzn. coś merytorycznego?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.