Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Cud gospodarczy w Niemczech był prawdziwy?

Rekomendowane odpowiedzi

Czy cud gospodarczy w Niemczech był prawdziwy?

Wg mnie był sztucznie napompoiwany i krótkotrwały w związku ze zwiększoną produkcją zbrojeniową, która wymaga wielu robotników i dużych nakładów pracy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

"Armaty zamiast masła" - rozwój Niemiec rzeczywiście uwarunkowany był potrzebami armii, gospodarka była typowo wojenna. Różnica w porównaniu do ZSRR polegała na tym, że infrastruktura i przemysł były już rozwinięte.

Wg mnie jednak wcale nie był to nadmiernie sztuczny cud - gdyby nie obciążenia nałożone na gospodarkę po Wielkiej Wojnie, rozwinęła by się pokojowo w nie mniejszym stopniu. Niemcy musiał być potęgą gospodarczą, kwestią sporną pozostawało jaką drogą pójdą - szybką wojenną, czy powolną, naznaczoną upokorzeniem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gnome   

Jaki cud?, to taki mniej więcej sam cud jaki zrobił Edziu G. w Polsce w latach 70.

Cała gospodarka oparta była na pracy przymusowej to raz, dwa na kredytach amerykańskich i nie tylko, które zostały wpompowane w Niemcy, początkowo aby uchronić je przed widmem komunizmu, potem plany ratowania waluty i na koniec pieniądze przekazane w planach Dawesa i Younga.

No a jak i to nie wystarczało to Adolf H. w obliczu załamania gospodarczego zasilił Bank Rzeszy złotem najpierw austriackim a potem czeskim, ot i cały cud.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

cudu gospodarczego, dzięki polityce zalecanej przez Keynesa nie bylo ani w Niemczech ani gdziekolwiek indziej. Część ekonomistow twierdzi, ze nie można powiedzieć by do '39 r. nastąpilo gruntowne przelamanie kryzysu.

Polityka N. jak zresztą w większości okresu przedwojennego byla prowadzona za pieniądze USA czy państw zachodnich które dawaly je po to by N. mogly splacać raty. Sama polityka "armaty zamiast masla" byla taką tylko w nazwie. H. zatrudnil cale masy bezrobotnych przy budowie autostrad i in. robót publicznych. Do '38 r. Schacht staral się trzymać w ryzach finanse kraju, po jego dymisji okazalo się, że wojna tak czy siak musialaby wybuchnąc do '40 - '41 r. Na dluższe życie na kredyt [inwestowanie w inną produkcję niż dobra konsumpcyjne], oraz socjal kosztowal.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

FSO napisał:

Sama polityka "armaty zamiast masla" byla taką tylko w nazwie

A ja pozwolę się nie zgodzić z takim stwierdzeniem. Nie tylko nie była taka "z nazwy", ale i przybrała instytucjonalne formy w postaci Reichsbeauftragter der Reichstelle für Milcherzeugnisse, Ölle und Fette - pod kierownictwem Waltera Hübnera.

A cudu rzeczywiście nie było, za to bardzo zręczne wykorzystanie własnej pozycji politycznej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

"Podobnie bałamutne są argumenty o tym, że wydatki zbrojeniowe i uprzemysłowienie wyrwały Niemcy z kryzysu w dwudziestoleciu międzywojennym. Jednym z głównych argumentów potwierdzających tę tezę miał być spadek bezrobocia z 6 milionów w styczniu 1933 roku do ledwie 300 tysięcy w momencie wybuchu wojny. Ojcami tego "cudu gospodarczego" są księgowi - po pierwsze, za drugim razem ze statystyk wyłączono kobiety i mniejszości pozbawione obywatelstwa (głównie Żydów). W 1935 rozpoczęto też pobór do armii, co zmniejszyło statystyki bezrobocia wśród młodych bez konieczności tworzenia miejsc pracy (...)

Dla porównania jeszcze kilka statystyk: w porównaniu z 1927 rokiem w roku 1937 w Niemczech spadło spożycie chleba, mięsa, mleka, jajek, ryb, warzyw, cukru i piwa. Wzrost odnotowano jedynie w przypadku chleba razowego, sera i ziemniaków - to składniki z menu ubogich.

Realne zarobki w 1938 roku były takie same jak w roku 1928 - a to oznacza dekadę stagnacji".

/T. Kasprowicz "Korzyści z destrukcji", "Kwartalnik respublica" (Nowa), nr 24/2013, 214, R. XXVI, s. 164-165/

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.