Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
niuniaaa

Pomoc w wypracowaniu. Byłabym bardzo wdzięczna.

Rekomendowane odpowiedzi

niuniaaa   

Witam.

MUSZĘ napisać wypracowanie. Byłoby mi bardzo miło jakby ktoś mi pomógł, ponieważ z historią to u mnie nie za dobrze.. ;( lepiej nie mówić..

temat:

Czy uważasz, że pomoc ukrywającym się Żydom była obywatelskim i moralnym obowiązkiem każdego Polaka? Czy mamy prawo potępiać tych Polaków, którzy zachowali się biernie wobec Holocaustu? :whata:

Proszę o pomoc. :viva:

//Vissegerd: Proszę na przyszłość nie pisać tytułu wersalikiem, podobnież nie należy go nadużywać w treści wypowiedzi.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Odp. na pyt. 1

Nie była ani moralnym ani obywatelskim.

Odp. na pyt. 2

Oczywiście że nie.

Tylko że ile osób zapytasz tak różne otrzymasz odpowiedzi.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli przyjmiemy, że przeciętny człowiek, Polak, kieruję (czy powinien kierować) się wartościami uznanymi za ogólnoludzkie, czy chrześcijańskie to jego obowiązkiem była pomoc ukrywającym się Żydom. Żydzi mieszkający w Polsce byli obywatelami tego kraju, więc obywatelskim obowiązkiem chrzścijan czy innych Polaków nie-Żydów była pomoc ukrywającym się.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ale to tylko jeśli weźmiemy pod uwagę że taki człowiek kieruje się takimi wartościami. Tylko zauważmy że na wojnie każdy chciał ocalić swoją rodzinę i swoje życie. Więc tu bardziej trzeba było dbać o siebie. Poza tym ratując jednego żyda mogło zginąć (lub ginęło) kilka osób.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

To tym bardziej należy się szacunek tym, którzy spełnili ten obowiązek. Nie potępiam tych, którzy bali się pomagać Żydom, bo nie mam do tego prawa. Te zasady są podstawą naszej cywilizacji.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

jako odpowiedź niech posłuży anegdota z czasów wojny. Rzecz dzieje się w Danii, gdzie mimo zajęcia jej przez Niemców, normalnie żyla królowa i ogólnie bylo spokojnie i pokojowo. W Danii żyli oczywiście Żydzi, Niemcy zgodnie ze swoim zwyczajem nakazali im nosić opaskę na ramionach z gwiazdą Dawida. Następnego dnia, kiedy Krolowa wyszła na spacer miała nałożoną opaskę, następnego dnia - większość Duńczyków nosilo takie opaski.

Zarządzenie nie wypaliło

Dla mnie taka postawa jest czymś niemożliwym w Polsce czasu wojny.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Karo   

Troche trudne pytanie, bo rzeczywiście to już kwestia poglądów. Według mnie nie mamy prawa nikogo oskarżać za to, że nie pomógł czy pomógł Żydom. To była już kwestia sumienia itd. Jednak nie można zapominać o tym, jak tragiczne konsekwencje mogły spotkać tych, którzy Żydom pomagali, co z pewnością zniechęcało Polaków. Poza tym nie ukrywajmy, że antysemityzm był i nadal jest wśród Polaków bardzo powszechny...wielu uważało Żydów za główny powód problemów i represji jakie spotkały Polskę... przykre;/ Niemniej uważam, że ci, którzy się odważyli na pomoc Żydom naprawdę zasługują na uznanie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
redbaron   
Dla mnie taka postawa jest czymś niemożliwym w Polsce czasu wojny.

pozdr

Oczywiście, z prostego względu, że u nas się nie żyło tak spokojnie w czasie okupacji, jak w Danii.

Pomagać Żydom należało, ale potępiać tych, którzy tego nie robili też chyba nie można. Trzeba za to chwalić tych, co to robili.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.