Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Strajk czy powstanie w Krakowie?

Rekomendowane odpowiedzi

W dniach 5 - 7 listopada 1923 r. doszło do strajku powszechnego w Krakowie przeciwko inflacji i drożyźnie. Nazywa się to czasem powstaniem czy słusznie? Jakie było dokładnie podłoże tego strajku i dlaczego doszło do zamieszek w trakcie niego?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Nawiązując do toczącej się dyskusji o wojnie domowej w 1926 r., powstaniem bym tych wydarzeń nie nazwał (podobnie jak nie określiłbym tak Poznania w 1956 r.).

Witos ("Moje wspomnienia"), także chyba Rataj byli przekonani, że akcja była przemyślana i zorganizowana przez piłsudczyków. Dzieli najprawdopodobniej - przynajmniej po części - tą opinię autor chyba najlepszego opracowania o stanach nadzwyczajnych w Polsce - L. Mażewski ("Stany nadzwyczajne...", Toruń 2006, s. 62-63. Tamże odesłania do Witosa i Rataja, tudzież - jednak! - zwrócenie uwagi na "wątpliwą legalność działań rządu Witosa" w 1923 r. Generalna konstatacja LM "porządek publiczny, a może i ład konstytucyjny, został obroniony. To najważniejsze".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Straty z 6 listopada 1923 r. są znane.

Wśród cywili poległo lub zmarło od ran 18 (znani są z nazwiska) oraz było minimum 30 rannych.

Wojsko straciło 14 żołnierzy i 3 oficerów (jw.) oraz 101 rannych.

Policja miała 65 rannych.

Zastrzelono 37 koni, 83 zraniono.

Straty materialne wojska i policji wyceniono na 9 514 140 358 marek polskich.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Cz. Brzoza "Kraków polityczny", w: "Dzieje Krakowa" (t. 4 "Kraków w latach 1918-1939") red. J. Bieniarzówna, J.M. Małecki podają liczbę niespełna 40 policjantów, ale nie o tym chciałem pisać, ot taki koloryt epoki, wspomnienia ówczesnego policjanta:

"Byłem w tym dniu na ulicy Skawińskiej pod budynkiem Gminy żydowskiej, [gdy] powracali z tej rewolucji robotnicy, i [wtedy] jeden powiedział do drugiego: Ubiłem żołnierza zrabowałem sklep żydowi na ulicy Floriańskiej, towar niosę do domu, odbiłem sobie stratę za strajk. Ten sam robotnik na drugi dzień poszedł do pracy do Żyda, wyrabiał świece..."

/F. Banaś "Moje wspomnienia" oprac. i red. M. Kalisz, E. Rączy, Rzeszów 2009, s. 30/

Edytowane przez secesjonista

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.