Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Jarpen Zigrin

Strajk czy powstanie w Krakowie?

Recommended Posts

W dniach 5 - 7 listopada 1923 r. doszło do strajku powszechnego w Krakowie przeciwko inflacji i drożyźnie. Nazywa się to czasem powstaniem czy słusznie? Jakie było dokładnie podłoże tego strajku i dlaczego doszło do zamieszek w trakcie niego?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nawiązując do toczącej się dyskusji o wojnie domowej w 1926 r., powstaniem bym tych wydarzeń nie nazwał (podobnie jak nie określiłbym tak Poznania w 1956 r.).

Witos ("Moje wspomnienia"), także chyba Rataj byli przekonani, że akcja była przemyślana i zorganizowana przez piłsudczyków. Dzieli najprawdopodobniej - przynajmniej po części - tą opinię autor chyba najlepszego opracowania o stanach nadzwyczajnych w Polsce - L. Mażewski ("Stany nadzwyczajne...", Toruń 2006, s. 62-63. Tamże odesłania do Witosa i Rataja, tudzież - jednak! - zwrócenie uwagi na "wątpliwą legalność działań rządu Witosa" w 1923 r. Generalna konstatacja LM "porządek publiczny, a może i ład konstytucyjny, został obroniony. To najważniejsze".

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tomasz N   

Straty z 6 listopada 1923 r. są znane.

Wśród cywili poległo lub zmarło od ran 18 (znani są z nazwiska) oraz było minimum 30 rannych.

Wojsko straciło 14 żołnierzy i 3 oficerów (jw.) oraz 101 rannych.

Policja miała 65 rannych.

Zastrzelono 37 koni, 83 zraniono.

Straty materialne wojska i policji wyceniono na 9 514 140 358 marek polskich.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cz. Brzoza "Kraków polityczny", w: "Dzieje Krakowa" (t. 4 "Kraków w latach 1918-1939") red. J. Bieniarzówna, J.M. Małecki podają liczbę niespełna 40 policjantów, ale nie o tym chciałem pisać, ot taki koloryt epoki, wspomnienia ówczesnego policjanta:

"Byłem w tym dniu na ulicy Skawińskiej pod budynkiem Gminy żydowskiej, [gdy] powracali z tej rewolucji robotnicy, i [wtedy] jeden powiedział do drugiego: Ubiłem żołnierza zrabowałem sklep żydowi na ulicy Floriańskiej, towar niosę do domu, odbiłem sobie stratę za strajk. Ten sam robotnik na drugi dzień poszedł do pracy do Żyda, wyrabiał świece..."

/F. Banaś "Moje wspomnienia" oprac. i red. M. Kalisz, E. Rączy, Rzeszów 2009, s. 30/

Edited by secesjonista

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.