Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Jarpen Zigrin

Herb Warszawy - geneza

Recommended Posts

Zastanawia mnie herb Warszawy dlaczego akurat syrenka?

Co prawda dopiero od XVII w. jest Syrenka, ale wcześniej była np. pół-kobieta, pół-gryf, skąd to się wzięło? Tylko proszę bez legend : )

Share this post


Link to post
Share on other sites
Albinos   

Przyznam że jak dotąd nie spotkałem się z jednoznaczną odpowiedzią na to, skąd takie zmiany w wizerunku. Kuczyński w Herbie Warszawy pisze, że sama syrena wzięła się z dzieła Physiologusem, w którym syrena występuje pod dwoma postaciami. Pierwsza to pół-kobieta/pół-ptak, druga to natomiast syrena morska, pół-kobieta z rybim ogonem. Co prawda pierwsza syrena w tej drugiej wersji pojawiła się już w 1622, jednak tak na dobrą sprawę, zmiany trwały do XVIII wieku. Przecież jeszcze na księdze rachunkowej miasta z 1652 roku, a więc w 30 lat po tej pierwszej pół-kobiecie z rybim ogonem, po bokach pojawiają się smocze skrzydła. Te same skrzydła pojawiły się jeszcze w XVI wieku, kiedy to tułowie męskie zostaje zastąpione kobiecym. Dokładna droga zmian do postaci z 1622 i późniejszych, nie jest znana. Jeśli chodzi zaś o późniejsze zmiany, to są one już dokładnie opisane.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Warto zauważyć, że mówimy o ewolucji herbu Starej Warszawy; Leszno, Grzybów, Nowe Miasto, jurydyki, jak: Bielina, Bożydar, Dziekanki mając własne zarządy administracyjne musiały mieć własne pieczęcie. Proces wchłania przez administrację Starej Warszawy innych obszarów rozpoczął się od 1685 kiedy to ustanowiono Komisję Brukową (późniejsza Deputacja Brukowa).

O jednym z najwcześniejszych wizerunków herbu wspomina w swym artykule... pewien Niemiec - Vossberg. Przy niemieckim dyplomie ("dan w Warszawie we środę po uroczystościach trzech króli roku pańskiego 1459 przy wyciśnieniu pieczęci naszego miasta") była pieczęć na której wedle opisu: "wyobraża w pojedynczej ozdobnie obwiedzionej tarczy, ku lewej stronie odwróconego gryfa, który zamiast głowy w wyższej części ciała przedstawia mężczyznę, wywijającego w prawej ręce prostym mieczem nad głową, w lewej zaś trzyma próżną okrągłą tarczę, napis wokoło s civitatis Varsoviens".

/artykuł zamieszczono w: "Zeitschrift für Münz-Siegel und Wappenkunde" herausgegeben von Dr Koenne, dritte Jahrgang 1843/

Autor ów uważał (w czym nie był odosobniony), że pojawienie się postaci syrenki-kobiety to efekt niestaranności kopistów-pieczętarzy. Co ciekawe, nasza Syrenka symbol kojarzony z walką (jako symbol walczącego miasta) zupełnie inne skojarzenia przyniósł ówczesnemu autorowi. Wedle niego symbol (: mężczyzna/gryf) odnoszący się do męstwa dawnych Słowian został przekształcony w symbol nieudolności (: kobieta).

:lol:

Co do samej koncepcji kształtowania się herbu wskazuje się na połączenie herbu książąt Mazowieckich z herbem ziemi Bełskiej.

Z ciekawszych wersji herbu (pieczęci) służb warszawskich: swego czasu wydział policji i sprawiedliwości pieczętowały swe dokumenty niemal identycznymi herbami, na których Syrence towarzyszą dwaj dzicy ludzie z maczugami.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Maksymilian Baruch mówi o tym, że syrena miała obrazować obronę Warszawy. I mówi również że dla niego jest ona niezrozumiała w sensie rysunku. Nie wie skąd się wziął pomysł syreny w herbie. Za: "Warszawa za książąt mazowieckich i Jagiellonów".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Obronę przed kim?

Autor ów nie pisał wcale, że znak na pieczęci miał symbolizować: "obronę", a jedynie, że miał on przedstawiać obronny charakter Warszawy. A to trochę co innego.

O znaku na pieczęci pisał:

"Najprostszą, zdaje się, wykładnią jego będzie: 'Warszawa, miasto warowne od strony lądu i od strony rzeki'".

/tamże, Warszawa 1916, s. 10/

Share this post


Link to post
Share on other sites
poldas   
Zastanawia mnie herb Warszawy dlaczego akurat syrenka?
Ponieważ najpierw ją produkowano w Warszawie.

A tak nawiasem, Ona ma ładne piersi Krahelskiej, więc się odczepcie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zważywszy na brzmienie tematu, gdzie istnieje fraza: "geneza" i z całym szacunkiem dla kształtu "piersi Krahelskiej" - co z tego co napisał poldas - wnosi sensownego do tematu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.