Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Aleksandra

III bitwa pod Ypres (Passchendaele)

Recommended Posts

Ta bitwa od jakiegoś czasu bardzo mnie interesuje. Podobno jest jedną z najbardziej bezsensownych walk I wojny światowej, bo pochłonęła pół miliona żołnierzy alianckich i ćwierć miliona niemieckich, a rok później, pod Lys, Niemcy odzyskali większość obszaru utraconego pod Ypres. Piszcie wszystko, co wiecie o tej batalii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dwie uwagi:

1. oficjalne straty alianckie - Wspólnota Brytyjska - 244 000 ludzi

Francuzi - 8500 ludzi

oficjalne straty niemieckie - 217 000.

Dane nieoficjalne (szacunkowe) od 200 do 400 tys. po każdej ze stron

2. Lys (Leie) to rzeka - zatem ofensywa niemiecka miała miejsce nad Lys. Niemcy przełamali tu w kwietniu 1918 obronę sprzymierzonch co zmusiło Brytyjczyków do ewakuacji obszaru zdobytego podczas bitwy pod Passchendaele. To co zdobyto w ciągu 4 miesięcy i kosztem conajmniej 250 tys. ludzi oddano Niemcom w ciągu kilku dni.

Share this post


Link to post
Share on other sites
coloman   

Po stronie Aliantów walczyli żołnierze z Kanady, Australii, Nowej Zelandii, Afryki południowej, WB i Francji.

Bardzo ciekawe (i jednocześnie dramatyczne) są warunki, w jakich toczona była ta bitwa. Naturalnie podmokły teren, z ogromną ilością lejów po bombach, które zostały zalane w wyniku obfitych opadów deszczu. Wielu żołnierzy, zwłaszcza rannych utonęło w nich, a ich ciał nigdy nie odnaleziono. Poza tym użycie czołgów było niemożliwe, więc walczący mogli operować tylko piechotą, której żołnierze ledwo mogli się poruszać, zapadając się w błoto po kolana a nawet po pas, gubiąc nagminnie buty i części wyposażenia. Dodatkowo tak podmokły grunt zmniejszał skuteczność artylerii.

Bitwa ta jest nazywana najbardziej bezsensowną batalią, ponieważ za cenę życia ponad pół miliona żołnierzy obu walczących stron, przesunięto linię frontu zaledwie o 10 km.

A nawiasem, to sugeruję posłuchać piosenki Paschendale zespołu Iron Maiden, która traktuje właśnie o tej bitwie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kawałek Iron Maiden jest fajny, ale jakoś nie rozumiem ciągłego jego przywoływania (już n-ty raz na n-tym forum). Że niby co? wnosi coś do wiedzy na temat tej bitwy? Pozwala ją zrozumieć?

Share this post


Link to post
Share on other sites
redbaron   

Fajny jest tez kawalek Sabatonu "The price of the mile". Co nie zmienia faktu, ze nie ma sensu liczyc sukcesow zdobytym terenem. Gdyby tak bylo, to kampania 1812 r. przez dlugi czas bylaby wielkim sukcesem Napoleona. Tyle, ze w rzeczywistosci Napoleon wkraczajac do Moskwy wiedzial, ze przegral - inaczej nie pisalby przeciez listow z propozycja pokoju! Ten przyklad ma pokazac, ze w skali operacyjnej czy bardziej jeszcze - strategicznej - mierzenie sukcesu na podstawie zdobytego terenu jest bledne.

Passchendaele wykrwawilo armie niemiecka - panstwa ententy mialy wieksze rezerwy i mogly sobie na to pozwolic. Niemcy jednak nie. To bylo juz widac po bitwie nad Somma, kiedy po "zwyciestwie" (w sumie teren utrzymali, no nie?) Niemcy wycofali sie daleko na lepsze pozycje obronne, bo nie chcieli drugiego takiego "zwyciestwa".

Zreszta mamy na forum najlepszego w kraju eksperta od tej bitwy, niech On sie produkuje :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
adam1234   
Gdyby tak bylo, to kampania 1812 r. przez dlugi czas bylaby wielkim sukcesem Napoleona. Tyle, ze w rzeczywistosci Napoleon wkraczajac do Moskwy wiedzial, ze przegral - inaczej nie pisalby przeciez listow z propozycja pokoju! Ten przyklad ma pokazac, ze w skali operacyjnej czy bardziej jeszcze - strategicznej - mierzenie sukcesu na podstawie zdobytego terenu jest bledne.

Ale do odwrotu z Moskwy ta kampania to był sukces Napoleona :) A propozycje pokojowe słał, bo wydawało mu się, że WYGRAŁ, a nie że był świadomy swej porażki... Niemniej co do sensu wypowiedzi się zgadzam. Twierdzenie, że operacja czy kampania się powiodła, bo zdobyła teren to nieporozumienie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na pewno problem jest złożony. Rozpatrywanie wielkich bitew frontu zachodniego w latach 1915-1917 tylko i wyłącznie pod względem zdobytego obszaru prowadzi do nikąd. Z drugiej strony w żadnej chyba operacji zaczepnej stronie atakującej nie udało się osiągnąć ani celu taktycznego (przełamanie linii frontu), ani operacyjnego (wykorzystanie powodzenia i rozwinięcie ofensywy). Owe skrawki terenu na których rozgrywały się wielkie batalie były zatem wynikiem bezradności dowódców obu stron i niemożności znalezienia rozwiązania dla problemu wojny pozycyjnej. Rozwiązanie znaleźli Niemcy - tylko że niewiele im to dało.

Edited by Krzysztof M.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witam! Mam pytanie odnośnie udziału Kanadyjczyków w tej bitwie? Na ile znaczący był ich udział w tej bitwie i czy odegrał on jakąś przełomową rolę? Pytanie takie nasuwa mi się po obejrzeniu filmu kanadyjskiego Passchendaele. Pozdrawiam!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kanadyjczycy dokonali tego, czego nie udało się dokonać ANZAC i Brytyjczykom w dwóch szturmach - czyli zdobyli Passchendaele. Wzięli udział w ostatniej fazie całej kampanii, stracili ok. 14 000 ludzi w ciągu około 2 tygodni walk.

Edited by Krzysztof M.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.