Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Aleksandra

III bitwa pod Ypres (Passchendaele)

Rekomendowane odpowiedzi

Ta bitwa od jakiegoś czasu bardzo mnie interesuje. Podobno jest jedną z najbardziej bezsensownych walk I wojny światowej, bo pochłonęła pół miliona żołnierzy alianckich i ćwierć miliona niemieckich, a rok później, pod Lys, Niemcy odzyskali większość obszaru utraconego pod Ypres. Piszcie wszystko, co wiecie o tej batalii.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Dwie uwagi:

1. oficjalne straty alianckie - Wspólnota Brytyjska - 244 000 ludzi

Francuzi - 8500 ludzi

oficjalne straty niemieckie - 217 000.

Dane nieoficjalne (szacunkowe) od 200 do 400 tys. po każdej ze stron

2. Lys (Leie) to rzeka - zatem ofensywa niemiecka miała miejsce nad Lys. Niemcy przełamali tu w kwietniu 1918 obronę sprzymierzonch co zmusiło Brytyjczyków do ewakuacji obszaru zdobytego podczas bitwy pod Passchendaele. To co zdobyto w ciągu 4 miesięcy i kosztem conajmniej 250 tys. ludzi oddano Niemcom w ciągu kilku dni.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
coloman   

Po stronie Aliantów walczyli żołnierze z Kanady, Australii, Nowej Zelandii, Afryki południowej, WB i Francji.

Bardzo ciekawe (i jednocześnie dramatyczne) są warunki, w jakich toczona była ta bitwa. Naturalnie podmokły teren, z ogromną ilością lejów po bombach, które zostały zalane w wyniku obfitych opadów deszczu. Wielu żołnierzy, zwłaszcza rannych utonęło w nich, a ich ciał nigdy nie odnaleziono. Poza tym użycie czołgów było niemożliwe, więc walczący mogli operować tylko piechotą, której żołnierze ledwo mogli się poruszać, zapadając się w błoto po kolana a nawet po pas, gubiąc nagminnie buty i części wyposażenia. Dodatkowo tak podmokły grunt zmniejszał skuteczność artylerii.

Bitwa ta jest nazywana najbardziej bezsensowną batalią, ponieważ za cenę życia ponad pół miliona żołnierzy obu walczących stron, przesunięto linię frontu zaledwie o 10 km.

A nawiasem, to sugeruję posłuchać piosenki Paschendale zespołu Iron Maiden, która traktuje właśnie o tej bitwie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Kawałek Iron Maiden jest fajny, ale jakoś nie rozumiem ciągłego jego przywoływania (już n-ty raz na n-tym forum). Że niby co? wnosi coś do wiedzy na temat tej bitwy? Pozwala ją zrozumieć?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
redbaron   

Fajny jest tez kawalek Sabatonu "The price of the mile". Co nie zmienia faktu, ze nie ma sensu liczyc sukcesow zdobytym terenem. Gdyby tak bylo, to kampania 1812 r. przez dlugi czas bylaby wielkim sukcesem Napoleona. Tyle, ze w rzeczywistosci Napoleon wkraczajac do Moskwy wiedzial, ze przegral - inaczej nie pisalby przeciez listow z propozycja pokoju! Ten przyklad ma pokazac, ze w skali operacyjnej czy bardziej jeszcze - strategicznej - mierzenie sukcesu na podstawie zdobytego terenu jest bledne.

Passchendaele wykrwawilo armie niemiecka - panstwa ententy mialy wieksze rezerwy i mogly sobie na to pozwolic. Niemcy jednak nie. To bylo juz widac po bitwie nad Somma, kiedy po "zwyciestwie" (w sumie teren utrzymali, no nie?) Niemcy wycofali sie daleko na lepsze pozycje obronne, bo nie chcieli drugiego takiego "zwyciestwa".

Zreszta mamy na forum najlepszego w kraju eksperta od tej bitwy, niech On sie produkuje :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
adam1234   
  Cytuj
Gdyby tak bylo, to kampania 1812 r. przez dlugi czas bylaby wielkim sukcesem Napoleona. Tyle, ze w rzeczywistosci Napoleon wkraczajac do Moskwy wiedzial, ze przegral - inaczej nie pisalby przeciez listow z propozycja pokoju! Ten przyklad ma pokazac, ze w skali operacyjnej czy bardziej jeszcze - strategicznej - mierzenie sukcesu na podstawie zdobytego terenu jest bledne.

Ale do odwrotu z Moskwy ta kampania to był sukces Napoleona :) A propozycje pokojowe słał, bo wydawało mu się, że WYGRAŁ, a nie że był świadomy swej porażki... Niemniej co do sensu wypowiedzi się zgadzam. Twierdzenie, że operacja czy kampania się powiodła, bo zdobyła teren to nieporozumienie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Na pewno problem jest złożony. Rozpatrywanie wielkich bitew frontu zachodniego w latach 1915-1917 tylko i wyłącznie pod względem zdobytego obszaru prowadzi do nikąd. Z drugiej strony w żadnej chyba operacji zaczepnej stronie atakującej nie udało się osiągnąć ani celu taktycznego (przełamanie linii frontu), ani operacyjnego (wykorzystanie powodzenia i rozwinięcie ofensywy). Owe skrawki terenu na których rozgrywały się wielkie batalie były zatem wynikiem bezradności dowódców obu stron i niemożności znalezienia rozwiązania dla problemu wojny pozycyjnej. Rozwiązanie znaleźli Niemcy - tylko że niewiele im to dało.

Edytowane przez Krzysztof M.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Witam! Mam pytanie odnośnie udziału Kanadyjczyków w tej bitwie? Na ile znaczący był ich udział w tej bitwie i czy odegrał on jakąś przełomową rolę? Pytanie takie nasuwa mi się po obejrzeniu filmu kanadyjskiego Passchendaele. Pozdrawiam!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Kanadyjczycy dokonali tego, czego nie udało się dokonać ANZAC i Brytyjczykom w dwóch szturmach - czyli zdobyli Passchendaele. Wzięli udział w ostatniej fazie całej kampanii, stracili ok. 14 000 ludzi w ciągu około 2 tygodni walk.

Edytowane przez Krzysztof M.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.