Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Jarpen Zigrin

Kto najbardziej przyczynił się do zjednoczenia Polski?

Najbardziej do zjednoczenia Polski przyczynił się:  

27 members have voted

 1. 1.

  • Przemysł II
   2
  • Wacław II
   0
  • Władysław Łokietek
   12
  • Leszek Biały
   0
  • Henryk Brodaty
   1
  • Inny jaki?
   0


Recommended Posts

Oczywiście Władysław Łokietek- Czesi się nie liczą, pozostali (oprócz Przemysła) nie zdołali się koronować, Łokietek natomiast zdołał podtrzymać ideę zjednoczenia nie tylko za życia, ale i po swojej śmierci.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Lex87   

Henryk Brodaty moim zdaniem ma wielki wpływ na zjednoczenie. To on jako pierwszy próbował zjednoczyć kraj widząć już przeżytek zasady senioratu , choć przez moment walczył o tą zasade. Stworzył ogromny kompleks ziemii poprzez zwycięstwa np. nad Niemcami i przez kuratale i opieki .Patrząc wtedy na mape , sytuacja była jak w latach panowania Zbigniewa i Bolesława K. , istniały dwie Polski - Brodatego i Konrada Mazowieckiego .Brodaty zaczął także walczyć o korone , zostawił ten cel swojemu synowi , jednak klęska pod Legnicą w 1241 r. przekreśliła wszystko.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Qdl4ty   

Moim zdaniem pilityka Jakuba Swinki miala ogromny jezeli nie decydujacy wplyw na zjednoczenie Polski. To dzieki jego namowom ksiazeta podpisali uklad, ze beda przejmowac ziemie po sobie .... czego wynikiem byla np. koronacja Przemysla II w 1295 r. , ktora miala bardziej charakter symboliczny niz polityczny ale to wydarzenie mialo wplyw na dalsze losy kraju.

To fakt, ze za rzeczywista date zjednoczenia uwaza sie rok 1320 - koronacje Lokietka ale nie nalezy zapominac, ze proces jednoczenia zaczal sie wczesniej.

Share this post


Link to post
Share on other sites

słuszna uwaga Qdl4ty Kościół był jednym z najżarliwszych agitatorów zjednoczenia, jednak jak wiemy Jakub Swinka nic nie mógł osągnąć bez zainteresowania tą sprawą świeckich książąt. Co do Henryków śląskich to ich koncepcja"zjednoczenia" kraju opierała się na trochę innych zasadach. Oni przede wszystkim chcieli mieć jak nawięcej ziem, nie sarając się o tytuł królaani nawet księcia polskiego tylko kolekcjonując tytuły poszczególnych księstw. Ponadto np. Henryk Probus w ogóle nie potrafił mówić po Polsku tak więc widzimy że władcy Ci dążyli raczej do wzrostu potęgi własnej gałęzi rodu niż do prawdziwego zjednoczenia. Niemniej jednak wpłynęli pozytywnie na tendencje zjednoczeniowe dając przykład bardziej "patriotycznym" księciom .

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tofik   
Czesi się nie liczą, pozostali

A dlaczego? Polacy musieli dostać takiego "kopa". Musieli się zjednoczyć, aby nie stać się poddanym cudzoziemca. Woleli "swoich".

Henryk Brodaty moim zdaniem ma wielki wpływ na zjednoczenie.

Tyle, że po śmierci Henryka Pobożnego, władztwo Henryków Śląskich upadło, a o zjednoczeniu myślano dopiero 50 lat po śmierci Pobożnego.

To fakt, ze za rzeczywista date zjednoczenia uwaza sie rok 1320 - koronacje Lokietka ale nie nalezy zapominac, ze proces jednoczenia zaczal sie wczesniej.

Data rozpoczęcia procesu, a jego zakończenia to dwie różne rzeczy. Może taki proces zaczął się już w 1138 r. :razz: Na dodatek nie było to w pełni całkowite zjednoczenie. Można powiedzieć, że całkowicie Polska zjednoczyła się dopiero w 1945 r. (!), ponieważ wtedy w całości należał do nas Śląsk i Pomorze.

Swój głos jak na razie zachowam, ponieważ jak dla mnie to bardzo trudne pytanie.

Share this post


Link to post
Share on other sites
toporow   

Trzeba przyznać Władysłowi Łokietkowi, że na walczył się w celu zjednoczenia ziem polskich. No i w sumie to on przywrócił na trwałe Królestwo Polskie, zapewnił mocną podstawę, aby na tym terenie mogła rozwinąć się polska tożsamość narodowa. Bo w końcu, w przeciwieństwie do Wacława II, był on uważany za rodzimego, "prawdziwego Piasta".

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tofik   
, zapewnił mocną podstawę,

Która przez jego wojny mogła runąć.

Do tego sukcesy Łokietka to bardziej jego szczęście (śmierć wrogów) niż własne umiejętności.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Gervazy   

A ja uważam, że Przemysł, bo naprawdę miał duże szanse, w połowie nawet mu się to udało, ale los nie zawsze jest sprawiedliwy i za swoje ambicje świeżo obrany król zapłacił życiem. Brandemburczycy dbali o swoje interesy i było to nie na rękę, że ktoś zgarnia im sprzed nosa atrakcyjne ziemie na wschodzie i otruli ( w każdym bądź razie zgładzili ) władcę. Ale myślę, że gdyby nie to zdarzenie, to całe przedsięwzięcie zakończyłoby się sukcesem.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tofik   
Brandemburczycy dbali o swoje interesy i było to nie na rękę, że ktoś zgarnia im sprzed nosa atrakcyjne ziemie na wschodzie i otrul

Nie otruli tylko zamordowali nieopodal Rogoźna.

Przemysł II panował tylko nad Pomorzem Wschodnim i Wielkopolską - najwyżej 1/4 ziem z roku 1138 r. Poza tym koronacja miała znaczenie tylko moralne i propagandowe, nic to nie wniosło do polityki - chyba nikt z książątek dzielnicowych nie uznawał Przemysła za króla Polski. Sądzę, że Przemysł nie miałby szans na rozszerzenie swego władztwa. Bo jak? Miał sojusz z Łokietkiem, ale Łokietek dopiero pobity (jak w 1299 r. przed Wacławem II) byłby skłonny złożyć swojemu zwycięzcy hołd. Łokietek panował nad Sandomierszczyzną i Kujawami - prawie taka sama powierzchnia jak władztwo Przemysła. Jednak o Pomorze Zachodnie nie ma się po co bić - nie ma sił po prostu. Tak samo z walkami z Łokietkiem - oni byliby skłonni do sojuszu, walcząc zniszczyliby się nawzajem. I najważniejsze - nikt nie był na tyle silny, aby zatrzymać czeski "walec" Wacława II. Nawet sojusz przemysko - łokietkowy nie byłby powstrzymać Wacława.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Władysław Łokietek. Dlaczego? Ponieważ udało mu się zjednoczyć Polskę. Inni, np. Przemysł II, Henryk Brodaty czy Leszek Biały mieli dobre intencje, ale z różnych przyczyn nie dokończyli swego dzieła. A w historii liczą się skutki, nie chęci.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tofik   
Ponieważ udało mu się zjednoczyć Polskę.

Tak swoją drogą często używa się tego pojęcia, ale jest ono całkowicie umowne. Zarówno Polska Henryków Śląskich, Przemysła II, Wacławów, czy Łokietka nie miała takich samych granic, co w 1138 r. Zjednoczenie Polski dokonało się, więc mniej więcej ok. 1945 r., tyle, że nie mieliśmy np. Rugii, którą miało Pomorze Zachodnie (nasz lennik). To tak btw.

A poza tym, stan posiadania Wacława II nie różnił się od stanu posiadania Władysława Łokietka, co więcej - Łokietek w chwili śmierci posiadał mniej polskich ziem niż posiadał je Wacław w 1305 r.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.