Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Bryśka

Stosunki Polsko -Czeskie za panowania pierwszych Piastów

Recommended Posts

Bryśka   

Dostałam taki temat ...referatu z historii, jednak bardzo mało jest informacji o stosunkach z Czechami za panowania pierwszych Piastów..>Może macie jakieś linki z informacjami albo posiadacie jakąś wiedzę na ten temat.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tofik   

Polecam dwa dobre (zwłaszcza o Mieszku jest rewelacyjny) artykuły o pierwszych Piastach:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Mieszko_I

http://pl.wikipedia.org/wiki/Boles%C5%82aw_I_Chrobry

Jeśli chcesz zgłębić temat polecam książkę Pawła Rochali Cedynia 972, która właściwie streszcza dotychczasowe osiągnięcia polskiej mediewistyki (Labuda, Miśkiewicz itd.) na tym polu jasno i klarownie.

Niebagatelna jest rola Czech przy przyjęciu chrztu przez Polskę, aczkolwiek swój udział miała tutaj prawdopodobnie też Bawaria ( https://forum.historia.org.pl/viewtopic.php?t=283 ). Sojusz polsko - czeski za Mieszka skończył się definitywnie wraz ze śmiercią Dobrawy (977 r.). W 990 r. dochodzi do wojny polsko - czeskiej, w której uzyskujemy Śląsk i ziemię krakowską. Za czasów Chrobrego jesteśmy przeważnie w przeciwstawnych obozach - w 1003 r. Chrobry obejmuje władzę w Pradze, ale rok później musi stamtąd uciekać (zachowuje Morawy). Czesi wiele razy wspierają również Niemców w walkach z Polakami (np. w czasie wojny 1015 - 1018).

Share this post


Link to post
Share on other sites
sebas   

Warto również wspomnieć o najezdzie Brzetysława w 1038 roku oraz o późniejszej mediacji Cesarstwa między Polską, a Czechami w Ratyzbonie. A późniejsze czasy to już się pięknie rysuje konflikt między Polską, a Czechami ze względu przynależności tych drugich do sojuszu cesarskiego, wiec kazdy władca Polski, który walczył z Niemcami miał również jakis konflikt z wczesniej wspomnianym sąsiadem.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tofik   
Warto również wspomnieć o najezdzie Brzetysława

No tak - pierwsi Piastowie to nie tylko Mieszko I i Bolesław Chrobry.

Za Mieszka II możliwe, że Czesi przyłączyli się do niemiecko - ruskiej koalicji. W 1050 r. Kazimierz Odnowiciel odebrał im Śląsk (później płacimy z niego trybut) zajęty przez Brzetysława w 1038/1039 r. W czasach Bolesława Śmiałego, Polacy zawzięcie walczą o ustanowienie tam swojego władcy, jednak z bardzo słabym skutkiem (np. klęska pod Hradecem w 1060 r.), Czesi pozostają w obozie cesarskim. W latach rządów Władysława Hermana, formalnym królem Polski zostaje Wratysław II, jednak nie ma to wymiaru faktycznego. Już po śmierci Wratysława, dochodzi do walk polsko - czeskich. W czasach Bolesława Krzywoustego, Polska znów walczy o ustanowienie tam swego władcy, Czesi popierają Zbigniewa, co kończy się ich klęską nad Trutiną w 1110 r. Już po śmierci Zbigniewa Polacy i Czesi nadal między sobą walczą, bodajże w 1135 r. dochodzi do wielkiego najazdu czeskiego, który czyni na polskich ziemiach wielkie spustoszenia. W ostateczności Czesi muszą zrezygnować z pobierania trybutu ze Śląska.

To tak pokrótce ;)

P.S. Temat do subforum o pierwszych Piastach.

Share this post


Link to post
Share on other sites
R_7   

Postaram się wypowiedzieć w tej kwestii. Ostatnio nawet czytałem Jasienice

i inna literaturę odnośnie Piastów.

Jeśli chodzi o stosunki Czechów z Polską w początkowej fazie wyglądały

one bym powiedział ciekawie. Po zawarciu chrztu w 966r utrwalił się sojusz

pomiędzy Polską a Czechami. Polityka Mieszka I spowodowała najpierw

podbicie Wielkopolski Mazowsza oraz Kujaw. A następnie Pomorza i to przy

pomocy wojsk czeskich. W 972r w bitwę pod Cedynią Mieszko I rozprawił się

z wojskami niemieckimi z margrabią Hodonem. Istną porażką była utrata w 981

r Grodów Czerwieńskich na rzecz Włodzimierza Wielkiego wielkiego władcy

Kijowskiego. Stosunki Polski do Czech były przyjazne aż do śmierci Dobrawy.

Mówiąc dokładnie 990 r Mieszko zerwał sojusz z Czechami i zajął państwo

Wiślan z Krakowem a także zabrał Śląsk Czechom. Stosunki tym bardziej się

pogorszyły. Mieszko wydał testament Dagome iudex w którym wyznaczył granice

państwa Polskiego i oddał je papieżowi.W 992r nastąpiła śmierć Mieszka.

Następnie rządy objął Bolesław Chrobry. Prowadził on stosunkowo taką samą politykę jak Mieszko. Chciał poprawnych stosunków z Niemcami. Jednak jak się później okazało tak nie było. Odnosząc się do sprawy Czeskiej trzeba zauważyć że Chrobry w 1003 roku opanował Czechy,Morawy i Słowację. Od 1003r do 1004r sprawował on nawet władzę w Czechach.Jak się później okazało Czesi wzięli za to rewanż ale o tym za chwilę.

Następnym władzą a nawet królem był Mieszka II Lambert przeciwko któremu wystąpili jego bracia popierani przez sąsiednie państwa w skład tych państw wchodzili Czesi. Jednak nie zagarnęli nam żadnych ziem w stosunku do Niemiec(Milsko,Łużyce) czy Rusi(Grody Czerwieńskie).

jak wcześniej mówiłem Czesi chcieli rewanżu za wcześniejsze niepowodzenia i stało się to za panowania Kazimierza I Odnowiciela. W 1038 r ich władca książę Brzetysław z dynastii Przemyślidów najechał i spustoszył Wielkopolskę.Zniszczył książęce pałace,świątynie,grody oraz osady. Czesi zagrabili m.in. relikwie św. Wojciecha oraz olbrzymie skarby nagromadzone przez polskich władców ( Złoty krzyż ofiarowany ongi przez Mieszka I, złote tablice wysadzane klejnotami i mnóstwo innych kosztowności).Brzetysław przyłączył również Śląsk do państwa Przemyślidów.W 1039 r wrócił do kraju Odnowiciel i udało się odzyskać Śląsk z rąk czeskich w połowicznym sukcesem (płacąc wysoki trybut Czechom). W 1054r odbył się zjazd w Kwedlinburgu gdzie przyznano Polsce Śląsk ale państwo Polskie musiało płacić wysoki trybut Czechom bodajże 500 grzywien srebra i 30 złota. Stało się tą przyczyną konfliktów polsko-czeskich.Jako iż miał być to temat stosunki czesko-polskie za czasów pierwszych piastów przytoczę jeszcze jak było za panowania Bolesława Szczodrego. Ten zaś słynący z niebywałego charakteru odmówił płacenia trybutu Czechom za Śląsk.Udało mu się przywrócić arcybiskupstwo w Gnieźnie ale także ufundował biskupstwo w Płocku.Koronował się na króla w 1076r. Jak się później okazało nasiliła się opozycja możnych ale także chęć rządów jego brata i Śmiały musiał uciekać z kraju.

Opisałem tutaj pokrótce te stosunki polsko-czeskie. Zdania nie są może najlepiej ułożone ale pisałem wszystko z pamięci więc wybaczcie. Jeśli ktoś ma jakieś zdanie odnośnie tej kwestii to piszcie.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tofik   
Polityka Mieszka I spowodowała najpierw

podbicie Wielkopolski Mazowsza oraz Kujaw

Pewne jest, że Mieszko nie musiał podbijać Wielkopolski i Kujaw, bo to było podbite już przed nim - te tereny stanowiły kolebkę polańskiego kraju, a najprawdopodobniej przed Mieszkiem również żyli jacyś władcy Polan i bardzo możliwe, że byli to trzej słynni przodkowie Mieszka. Bardzo możliwe, że Mazowsze również podbito, właściwie w historiografii jest już ustalone, że Mazowsze ok. 960 r. do Polski z pewnością należało.

No, ale nie widzę tutaj związku ze stosunkami polsko - czeskimi.

Następnie rządy objął Bolesław Chrobry. Prowadził on stosunkowo taką samą politykę jak Chrobry.

Coś mi tu nie pasuje ;)

Odnosząc się do sprawy Czeskiej trzeba zauważyć że Chrobry w 1003 roku opanował Czechy,Morawy i Słowację.

Sprawa Słowacji jest o tyle ciekawa, że pewne jest, że Chrobry ją zdobył, ale nie wiadomo komu ją zabrał. Z "przyzwyczajenia" uznaje się, że Słowacja przed 1003 r. należała do Węgier, jednak brak jakichkolwiek większych informacji o wojnie polsko - węgierskiej za Chrobrego. Istnieje hipoteza o odebraniu Słowacji Czechom. Jeśli tak było, to zdaje się, że ziemie dawnego państwa wielkomorawskiego nie zostały podzielone przez Węgry i Czechy, ale w całości wchłonięte przez te drugie.

Pewnikiem jest za to, to, że Stefan zdobył Słowację w 1018 r. (być może drogą układów prowadzonych przez cesarza Henryka II - Henryk mógł chcieć mieć sojusznika na południu Polski właśnie za cenę Słowacji) lub w 1031 r. (drogą wojny, gdy Polskę atakował cesarz i wielki książę kijowski).

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tofik   
W 990 r. dochodzi do wojny polsko - czeskiej, w której uzyskujemy Śląsk i ziemię krakowską.

Właśnie, co sądzicie o tej wojnie? W tym przypadku chyba żadna data nie jest pewna.

Gdzieś w połowie lat 80. ocieplają się stosunki Mieszka z margrabią Miśni Ekkehardem, co z kolei spowodowało ochłodzenie się (taki proces natężał się już od śmierci Dobrawy w 977 r.) stosunków polsko - czeskich. Słyszałem kiedyś teorię, jakoby do wojen polsko - czeskich w ogóle nie doszło (mimo tego, że pisze o tym np. Thietmar). Kosmas napisał, że w 999 r. Mieszko zajął Kraków i "wybił wszystkich Czechów" (datę trzeba przesunąć zapewne 10 lat do tyłu). Powszechnie ustalone jest, że w 990 r. Mieszko podbił najpierw ziemię krakowską (osadził tam Bolesława), później Śląsk. Co o tym sądzicie? Co mówi o tym archeologia?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.