Skocz do zawartości
 • Ogłoszenia

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Bryśka

Stosunki Polsko -Czeskie za panowania pierwszych Piastów

Rekomendowane odpowiedzi

Bryśka   

Dostałam taki temat ...referatu z historii, jednak bardzo mało jest informacji o stosunkach z Czechami za panowania pierwszych Piastów..>Może macie jakieś linki z informacjami albo posiadacie jakąś wiedzę na ten temat.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

Polecam dwa dobre (zwłaszcza o Mieszku jest rewelacyjny) artykuły o pierwszych Piastach:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Mieszko_I

http://pl.wikipedia.org/wiki/Boles%C5%82aw_I_Chrobry

Jeśli chcesz zgłębić temat polecam książkę Pawła Rochali Cedynia 972, która właściwie streszcza dotychczasowe osiągnięcia polskiej mediewistyki (Labuda, Miśkiewicz itd.) na tym polu jasno i klarownie.

Niebagatelna jest rola Czech przy przyjęciu chrztu przez Polskę, aczkolwiek swój udział miała tutaj prawdopodobnie też Bawaria ( https://forum.historia.org.pl/viewtopic.php?t=283 ). Sojusz polsko - czeski za Mieszka skończył się definitywnie wraz ze śmiercią Dobrawy (977 r.). W 990 r. dochodzi do wojny polsko - czeskiej, w której uzyskujemy Śląsk i ziemię krakowską. Za czasów Chrobrego jesteśmy przeważnie w przeciwstawnych obozach - w 1003 r. Chrobry obejmuje władzę w Pradze, ale rok później musi stamtąd uciekać (zachowuje Morawy). Czesi wiele razy wspierają również Niemców w walkach z Polakami (np. w czasie wojny 1015 - 1018).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
sebas   

Warto również wspomnieć o najezdzie Brzetysława w 1038 roku oraz o późniejszej mediacji Cesarstwa między Polską, a Czechami w Ratyzbonie. A późniejsze czasy to już się pięknie rysuje konflikt między Polską, a Czechami ze względu przynależności tych drugich do sojuszu cesarskiego, wiec kazdy władca Polski, który walczył z Niemcami miał również jakis konflikt z wczesniej wspomnianym sąsiadem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Warto również wspomnieć o najezdzie Brzetysława

No tak - pierwsi Piastowie to nie tylko Mieszko I i Bolesław Chrobry.

Za Mieszka II możliwe, że Czesi przyłączyli się do niemiecko - ruskiej koalicji. W 1050 r. Kazimierz Odnowiciel odebrał im Śląsk (później płacimy z niego trybut) zajęty przez Brzetysława w 1038/1039 r. W czasach Bolesława Śmiałego, Polacy zawzięcie walczą o ustanowienie tam swojego władcy, jednak z bardzo słabym skutkiem (np. klęska pod Hradecem w 1060 r.), Czesi pozostają w obozie cesarskim. W latach rządów Władysława Hermana, formalnym królem Polski zostaje Wratysław II, jednak nie ma to wymiaru faktycznego. Już po śmierci Wratysława, dochodzi do walk polsko - czeskich. W czasach Bolesława Krzywoustego, Polska znów walczy o ustanowienie tam swego władcy, Czesi popierają Zbigniewa, co kończy się ich klęską nad Trutiną w 1110 r. Już po śmierci Zbigniewa Polacy i Czesi nadal między sobą walczą, bodajże w 1135 r. dochodzi do wielkiego najazdu czeskiego, który czyni na polskich ziemiach wielkie spustoszenia. W ostateczności Czesi muszą zrezygnować z pobierania trybutu ze Śląska.

To tak pokrótce ;)

P.S. Temat do subforum o pierwszych Piastach.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
R_7   

Postaram się wypowiedzieć w tej kwestii. Ostatnio nawet czytałem Jasienice

i inna literaturę odnośnie Piastów.

Jeśli chodzi o stosunki Czechów z Polską w początkowej fazie wyglądały

one bym powiedział ciekawie. Po zawarciu chrztu w 966r utrwalił się sojusz

pomiędzy Polską a Czechami. Polityka Mieszka I spowodowała najpierw

podbicie Wielkopolski Mazowsza oraz Kujaw. A następnie Pomorza i to przy

pomocy wojsk czeskich. W 972r w bitwę pod Cedynią Mieszko I rozprawił się

z wojskami niemieckimi z margrabią Hodonem. Istną porażką była utrata w 981

r Grodów Czerwieńskich na rzecz Włodzimierza Wielkiego wielkiego władcy

Kijowskiego. Stosunki Polski do Czech były przyjazne aż do śmierci Dobrawy.

Mówiąc dokładnie 990 r Mieszko zerwał sojusz z Czechami i zajął państwo

Wiślan z Krakowem a także zabrał Śląsk Czechom. Stosunki tym bardziej się

pogorszyły. Mieszko wydał testament Dagome iudex w którym wyznaczył granice

państwa Polskiego i oddał je papieżowi.W 992r nastąpiła śmierć Mieszka.

Następnie rządy objął Bolesław Chrobry. Prowadził on stosunkowo taką samą politykę jak Mieszko. Chciał poprawnych stosunków z Niemcami. Jednak jak się później okazało tak nie było. Odnosząc się do sprawy Czeskiej trzeba zauważyć że Chrobry w 1003 roku opanował Czechy,Morawy i Słowację. Od 1003r do 1004r sprawował on nawet władzę w Czechach.Jak się później okazało Czesi wzięli za to rewanż ale o tym za chwilę.

Następnym władzą a nawet królem był Mieszka II Lambert przeciwko któremu wystąpili jego bracia popierani przez sąsiednie państwa w skład tych państw wchodzili Czesi. Jednak nie zagarnęli nam żadnych ziem w stosunku do Niemiec(Milsko,Łużyce) czy Rusi(Grody Czerwieńskie).

jak wcześniej mówiłem Czesi chcieli rewanżu za wcześniejsze niepowodzenia i stało się to za panowania Kazimierza I Odnowiciela. W 1038 r ich władca książę Brzetysław z dynastii Przemyślidów najechał i spustoszył Wielkopolskę.Zniszczył książęce pałace,świątynie,grody oraz osady. Czesi zagrabili m.in. relikwie św. Wojciecha oraz olbrzymie skarby nagromadzone przez polskich władców ( Złoty krzyż ofiarowany ongi przez Mieszka I, złote tablice wysadzane klejnotami i mnóstwo innych kosztowności).Brzetysław przyłączył również Śląsk do państwa Przemyślidów.W 1039 r wrócił do kraju Odnowiciel i udało się odzyskać Śląsk z rąk czeskich w połowicznym sukcesem (płacąc wysoki trybut Czechom). W 1054r odbył się zjazd w Kwedlinburgu gdzie przyznano Polsce Śląsk ale państwo Polskie musiało płacić wysoki trybut Czechom bodajże 500 grzywien srebra i 30 złota. Stało się tą przyczyną konfliktów polsko-czeskich.Jako iż miał być to temat stosunki czesko-polskie za czasów pierwszych piastów przytoczę jeszcze jak było za panowania Bolesława Szczodrego. Ten zaś słynący z niebywałego charakteru odmówił płacenia trybutu Czechom za Śląsk.Udało mu się przywrócić arcybiskupstwo w Gnieźnie ale także ufundował biskupstwo w Płocku.Koronował się na króla w 1076r. Jak się później okazało nasiliła się opozycja możnych ale także chęć rządów jego brata i Śmiały musiał uciekać z kraju.

Opisałem tutaj pokrótce te stosunki polsko-czeskie. Zdania nie są może najlepiej ułożone ale pisałem wszystko z pamięci więc wybaczcie. Jeśli ktoś ma jakieś zdanie odnośnie tej kwestii to piszcie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Polityka Mieszka I spowodowała najpierw

podbicie Wielkopolski Mazowsza oraz Kujaw

Pewne jest, że Mieszko nie musiał podbijać Wielkopolski i Kujaw, bo to było podbite już przed nim - te tereny stanowiły kolebkę polańskiego kraju, a najprawdopodobniej przed Mieszkiem również żyli jacyś władcy Polan i bardzo możliwe, że byli to trzej słynni przodkowie Mieszka. Bardzo możliwe, że Mazowsze również podbito, właściwie w historiografii jest już ustalone, że Mazowsze ok. 960 r. do Polski z pewnością należało.

No, ale nie widzę tutaj związku ze stosunkami polsko - czeskimi.

Następnie rządy objął Bolesław Chrobry. Prowadził on stosunkowo taką samą politykę jak Chrobry.

Coś mi tu nie pasuje ;)

Odnosząc się do sprawy Czeskiej trzeba zauważyć że Chrobry w 1003 roku opanował Czechy,Morawy i Słowację.

Sprawa Słowacji jest o tyle ciekawa, że pewne jest, że Chrobry ją zdobył, ale nie wiadomo komu ją zabrał. Z "przyzwyczajenia" uznaje się, że Słowacja przed 1003 r. należała do Węgier, jednak brak jakichkolwiek większych informacji o wojnie polsko - węgierskiej za Chrobrego. Istnieje hipoteza o odebraniu Słowacji Czechom. Jeśli tak było, to zdaje się, że ziemie dawnego państwa wielkomorawskiego nie zostały podzielone przez Węgry i Czechy, ale w całości wchłonięte przez te drugie.

Pewnikiem jest za to, to, że Stefan zdobył Słowację w 1018 r. (być może drogą układów prowadzonych przez cesarza Henryka II - Henryk mógł chcieć mieć sojusznika na południu Polski właśnie za cenę Słowacji) lub w 1031 r. (drogą wojny, gdy Polskę atakował cesarz i wielki książę kijowski).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
W 990 r. dochodzi do wojny polsko - czeskiej, w której uzyskujemy Śląsk i ziemię krakowską.

Właśnie, co sądzicie o tej wojnie? W tym przypadku chyba żadna data nie jest pewna.

Gdzieś w połowie lat 80. ocieplają się stosunki Mieszka z margrabią Miśni Ekkehardem, co z kolei spowodowało ochłodzenie się (taki proces natężał się już od śmierci Dobrawy w 977 r.) stosunków polsko - czeskich. Słyszałem kiedyś teorię, jakoby do wojen polsko - czeskich w ogóle nie doszło (mimo tego, że pisze o tym np. Thietmar). Kosmas napisał, że w 999 r. Mieszko zajął Kraków i "wybił wszystkich Czechów" (datę trzeba przesunąć zapewne 10 lat do tyłu). Powszechnie ustalone jest, że w 990 r. Mieszko podbił najpierw ziemię krakowską (osadził tam Bolesława), później Śląsk. Co o tym sądzicie? Co mówi o tym archeologia?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.